0039.jpg - 8.85 kBرئیس اداره سلامت جمعیت، خانواده و مدارس دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت: از ابتدای تیر ماه طرح سنجش سلامت نوآموزان در تمامی مراکز و پایگاه‌های فعال حوزه تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی مشهد آغاز می‌شود.

دکتر محمد احمدیان در گفتگو با وب دا، اظهار کرد: در موضوع غربالگری‌ها و آموزش‌های سلامت دانش‌آموزان نشست‌های متعددی با مسئولان آموزش و پرورش داشته‌ایم و از ابتدای تیر ماه طرح سنجش سلامت نوآموزان آغاز می‌شود.

وی تصریح کرد: در سال گذشته 45 مرکز و پایگاه سنجش در حوزه تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی مشهد سنجش‌های آمادگی تحصیلی و سلامت نوآموزان را انجام دادند و افرادی که مشکلی نداشتند گواهی سلامت دریافت کردند و مشابه این برنامه امسال هم برای نوآموزان جدید اجرا می‌شود.

رئیس اداره سلامت جمعیت، خانواده و مدارس دانشگاه علوم پزشکی مشهد با بیان اینکه از بین نزدیک به 34 درصد نوآموزان مشکلاتی شناسایی شده که بیشترین موارد مربوط به قد و وزن بوده که عمدتاً ریشه در نوع تغذیه و سبک زندگی آنان دارد، خاطرنشان کرد: کوتاهی قد، آنمی، پدیکولوز، موارد تنفسی، مشکلات عفونی، چاقی و لاغری خارج از محدوده متعارف عمده مشکلات شناسایی شده بوده که بیشترین موارد مربوط به وزن‌گیری بوده است.

دکتر احمدیان افزود: سنجش یک برنامه مقطعی بوده، اما برنامه‌های بهداشت برای نوآموزان و دانش‌آموزان با پایان این برنامه به اتمام نمی‌رسد و به‌صورت روتین و مستمر دعوت از دانش‌آموزان پایه‌های اول، چهارم، هفتم و دهم را برای انجام تست‌ها و مراقبت‌های لازم و مورد نیاز داریم.

وی با تأکید بر اینکه برای دانش‌آموزان پایه‌های دوم، سوم و چهارم که در زمان نوآموزی به دلیل بحران کرونا نتوانستند در موعد مقرر در مراکز و پایگاه‌های ستجش تحصیلی و سلامت حاضر شوند برگزاری کلاس‌های جبرانی با همکاری آموزش و پرورش پیش‌بینی شده است، گفت: در همین خصوص تاکنون چند جلسه میان مسئولان مربوطه در دانشگاه علوم پزشکی مشهد و اداره کل آموزش و پرورش خراسان رضوی برگزار شده است.

رئیس اداره سلامت جمعیت، خانواده و مدارس دانشگاه علوم پزشکی مشهد اضافه کرد: ایده‌آل ما برگزاری کلاس‌ها به‌صورت هفتگی بوده و اینکه حداقل یک ساعت آموزشی به مباحث جبرانی بهداشت و سلامت اختصاص یابد که این کلاس‌ها تا پایان ترم تحصیلی و قبل از برگزاری امتحانات نوبت اول به اتمام برسد، هرچند زمان‌بندی آن طبق برنامه‌ریزی درسی مدرسه صورت می‌پذیرد و در برخی مدارس هفته‌ای یک نوبت و در برخی دیگر از مدارس هم هر دو هفته یک بار این کلاس برگزار می‌شود.

دکتر احمدیان تأکید کرد: همچنین جلساتی هم با حضور مربیان بهداشت و مراقبان سلامت مدارس برگزار شده و تا قبل از آغاز سال تحصیلی 4 کارگاه توانمندسازی برای آنان برگزار می‌شود تا ضمن انتقال نکات موردنیاز به دانش‌آموزانشان، آنان را به‌موقع و طبق نوبت‌بعدی معین شده به ما ارجاع دهند تا ضمن انجام چکاب‌ها و کنترل‌های لازم، اگر نقیصه‌ای وجود داشت به‌سرعت برطرف شود.

 

اطلاعات تماس سامانه خبری وب دا

Image
آدرس: مشهد، خیابان دانشگاه، ساختمان قرشی
کد پستی :۹۱۷۷۸۹۹۱۹۱
نمابر: ۳۸۴۳۶۸۲۷ ۰۵۱
رایانامه :webda@mums.ac.ir
سامانه پیام کوتاه: ۳۰۰۰۲۱۹۱
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image