چاپ
بازدید: 422

0032.jpg - 5.74 kBرییس اداره سلامت جمعیت، خانواده و مدارس دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت: در برنامه‌ها و کلاس‌های آموزشی به دنبال تشویق زوجین به سمت بارداری و فرزندآوری به هنگام هستیم.

دکتر محمد احمدیان در گفتگو با وب دا، اظهار کرد: در حوزه فرزندآوری و جمعیت اولین کاری که در مجموعه بهداشت رقم خورد؛ راه‌اندازی مشاوره‌های فرزندآوری بود. از تمامی خانم‌های مراجعه کننده و متأهل سؤال می‌شود که آیا تمایل به فرزندآوری دارند یا خیر و اگر داشتند وارد چرخه حمایتی و مراقبتی می‌شوند.

وی تصریح کرد: از خانم‌‌های باردار ضمن انجام مراقبت‌های ویژه، ویزیت و آزمایش مورد نیاز را در 8 نوبت در کنار پایش مستمر تا زمان زایمان به‌صورت رایگان داریم و در سوی مقابل از کسانی که تمایل به بارداری ندارند دعوت به حضور در برنامه‌های مشاوره‌ای داریم و در کلاس‌های تخصصی ویژه این گروه معایب بی‌فرزندی و تک‌فرزندی و همچنین عوارض کمبود فرزند در خانوار بیان می‌شود.

رئیس اداره سلامت جمعیت، خانواده و مدارس دانشگاه علوم پزشکی مشهد ادامه داد: تلاشمان برای گروه دوم تشویق آن ها به سمت بارداری و فرزندآوری بوده است، اگر دوره برگزار شده برایشان مؤثر واقع نشد مقدمات حضورشان در نوبت بعدی فراهم می‌شود، دوره‌ای که سالی 4 نوبت و هر 3 ماه یک بار برگزار می‌شود.

دکتر احمدیان با بیان اینکه گروهی از مادران باردار هستند که به دلایل مختلفی همچون بارداری در دوران عقد، جنسیت فرزند و غیره تصمیم به سقط می‌گیرند، خاطرنشان کرد: برخی از مادران باردار و یا همسران آنها به دلایل غیرعلمی و غیرپزشکی تصمیم به سقط جنین سالم می‌گیرند که مشاوران مراکز بهداشت راهنمایی لازم و اولیه را به این افراد در جهت انصراف از تصمیمشان که ممکن است عوارض ناخوشایند و جبران‌ناپذیری چه به لحاظ جسمی و چه به لحاظ روحی برای مادر داشته باشد دارند و سپس این گروه را جهت برخورداری از حمایت‌های بیشتر و کامل‌تر به مرکز تخصصی نفس ارجاع می‌دهند تا جلوی سقط یک جنین سالم گرفته شود.

وی اضافه کرد: همچنین این آمادگی را داریم تا با همکاری مرکز نفس در کنار فعالیت در زمینه پیشگیری از سقط جنین سالم، روی موضوع فرزندآوری و کمک به زوجین نابارور هم به‌طور ویژه کار کنیم و به‌طور همزمان 2 خدمت مؤثر را در مسیر افزایش جمعیت ارائه دهیم.

رئیس اداره سلامت جمعیت، خانواده و مدارس دانشگاه علوم پزشکی مشهد با ذکر این نکته که گروهی از متأهلان هستند که تمایل به فرزندآوری دارند، اما دچار مشکلات ناباروری شده‌اند که این گروه مورد بررسی قرار گرفته و جهت درمان ناباروری‌شان به مراکز مجاز دانشگاه علوم پزشکی مشهد ارجاع می‌شوند، تأکید کرد: یکی از مهمترین توصیه‌های ما به جوانان موضوع ازدواج و فرزندآوری به‌هنگام بوده و در همین خصوص برنامه‌های آموزشی با عنوان ازدواج سالم برای جوانان داریم و در این جلسات به نقش ازدواج به‌موقع پرداخته می‌شود.

وی با تأکید بر اینکه برخی حساسیت‌ها روی موضوع ازدواج فامیلی بوده که درست نیست و بی‌مورد بوده، زیرا در تمامی موارد اعم از فامیلی و غیرفامیلی انجام آزمایش‌های لازم را به همراه برگزاری کلاس‌های آموزشی داریم، گفت: اگر پسر و دختر مناسب ازدواج نبودند و ریسک در تولد فرزند ناسالم داشتند به آنان اعلام می‌شود، حتی اگر خودشان هم شک و شبهه‌ای در این خصوص داشتند به کارشناس و متخصص مربوطه مراجعه می‌کنند و پس از آن مناسب‌ترین تصمیم را می‌گیرند.