چاپ
بازدید: 591

معاون غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت: این دانشگاه، حمایت ویژه‌ای از ۸۰ تولیدکننده تجهیزات پزشکی در حوزه تحت پوشش دارد.

به گزارش وب دا، دکتر ناصر وحدتی در مراسم اختتامیه جشنواره و نمایشگاه دستاوردهای حوزه سلامت، افتتاح انجمن تخصصی تولیدکنندگان و صادرکنندگان سلامت خراسان رضوی، تجلیل از برترین‌ تولیدکنندگان تجهیزات بیمارستانی و رونمایی از ۶ محصول دانش بنیان حوزه سلامت، اظهار کرد: حرکتی که با انقلاب شکوهمند اسلامی با همت امام راحل(ره) در سال ۱۳۵۷ شکل گرفت در راستای حرکت اُمت در پیشرفت جامعه بود و تولیدکنندگان در کنار مسئولان قرار گرفته‌اند تا در مسیر خدمت به مردم بهترین عملکرد را داشته باشند.

وی تصریح کرد: همه ما می‌توانیم در حوزه‌های مختلف از جمله حوزه سلامت به‌خوبی نقش‌آفرین باشیم و خلاءها و جاهای خالی را پر نماییم.

معاون غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی مشهد با بیان اینکه در سطح جهان کیت تشخیص  کرونا بین ۶۰ تا ۷۰ درصد اثربخش است، خاطرنشان کرد: گرچه در همه چیز ایده‌آل‌ها در کارایی ۱۰۰ درصدی بوده، اما نباید محصولی را که کمتر از این عدد است را کنار بگذاریم، بلکه باید در مسیر اثرپذیری بیشتر آن محصول تلاش کنیم.

دکتر وحدتی افزود: مقام معظم رهبری سال‌های سال است که بر حمایت ویژه از تولیدکنندگان، نوآوران و صاحبان ایده تاکید دارند و معتقدیم در هر کجا که نسبت به فرامین ایشان کم توجه و بی توجه بودیم با مشکل مواجه شدیم و در همین خصوص دانشگاه علوم پزشکی مشهد حمایت ویژه‌ای از ۸۰ تولیدکننده تجهیزات پزشکی حوزه تحت پوشش این دانشگاه دارد و این دانشگاه تلاش بسیاری داشت تا نخستین انجمن تخصصی تولیدکنندگان و صادرکنندگان سلامت کشور در مشهد افتتاح شود.

وی با تاکید بر اینکه ایران حرف اول منطقه را در حوزه تجهیزات پزشکی می زند و ۱۴۰ شرکت شاخص در سطح کشور در این زمینه فعالیت دارند، گفت: معاونت غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی مشهد از تمامی تولیدکنندگان عرصه سلامت حمایت می‌کند تا بتوانند بهترین نوع محصول را در مسیر اثربخشی بهتر و بیشتر تولید کنند.

معاون غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی مشهد بیان کرد: از مسئولان سازمان غذا و دارو انتظار داریم تا نگاه ویژه‌ای به استان‌های مختلف کشور از جمله خراسان رضوی داشته باشند که حرف‌های زیادی در حوزه سلامت برای گفتن دارند.

*بیش از ۷ هزار ایندکس کالایی با ۳۶۰ هزار IRC در حوزه تجهیزات پزشکی در سطح کشور داریم

دکتر روح‌الله مزینانی، مدیرکل تجهیزات پزشکی سازمان غذا و دارو، گفت: قدم گذاشتن در مسیر تولید کارهای دانش بنیان و اشتغال آفرین بوده و در این مسیر حمایت لازم را در حوزه تخصصی‌مان داریم.

وی افزود: بیش از ۷ هزار ایندکس کالایی با ۳۶۰ هزار IRC در حوزه تجهیزات پزشکی در سطح کشور داریم که کمک بزرگی به حوزه سلامت می‌کند و از این تعداد در ۲۴۰ هزار مورد تولید محصول در داخل کشور داریم و در کنار آن هنوز واردات ۱۲۰ هزار مورد آن را داریم که باید در مسیر افزایش تولید محصول داخلی و ممنوعیت ورود نمونه خارجی که در داخل کشور تولید می‌شود تلاش شود.

مدیرکل تجهیزات پزشکی سازمان غذا و دارو با ذکر این ‌نکته که ما در ۱۶۰۰ قلم کالا خودکفا هستیم که در ۵۰۰ مورد آن جزو سرآمدها هستیم، تاکید کرد: در علم پزشکی، متخصصان بسیاری در رشته‌ها و تخصص‌های مختلف عرصه‌های پزشکی و مهندسی در کنار هم در جهت تولید بهترین محصول تلاش می‌کنند.

دکتر مزینایی اضافه کرد: تعداد ۱۰۰ هزار قلم کالا در کشور قیمت‌گذاری شده تا بتوانیم در تامین اقلام و کالاهای مورد نیاز در حوزه‌های مختلف از جمله حوزه سلامت مناسب‌ترین برنامه‌ریزی ممکن را در مسیرهای تهیه، تولید و عرضه محصول داشته باشیم.

وی با اشاره به اینکه باید به کسانی که در عرصه تجهیزات پزشکی گام بر‌می‌دارند راهنمایی درست را داشته باشیم، تصریح کرد: ما آمادگی خودمان را جهت حمایت از تولیدکنندگان محصولات دانش بنیان در حوزه سلامت اعلام می‌کنیم و می‌خواهیم به سهم خودمان در مسیر تحقق شعار سال نقش‌آفرین باشیم.

مدیرکل تجهیزات پزشکی سازمان غذا و دارو با اشاره به اینکه ایران با وجود آنکه دومین کشور جهان پس از چین در شیوع ویروس کرونا بود توانست عملکرد موفقی در مقابله با این ویروس منحوس به نسبت بسیاری از کشورهای پیشرفته داشته باشد بیان کرد: تمامی تلاش‌های صورت گرفته در تولید محصول باکیفیت و اثربخش بوده و نمونه‌های موفق آن در تولید انواع ماسک‌ها، محلول‌های ضدعفونی‌کننده، اقلام و تجهیزات حفاظتی مدافعان سلامت، دارو و واکسن به‌خوبی دیده شد.

*۱۵ مرکز و نمایندگی قرارگاه تخصصی دانش بنیان در حوزه سلامت در سطح کشور از جمله خراسان رضوی فعال شده است

دکتر احمد مسلمی، رئیس کمیته تجهیزات، شبیه ساز و ملزومات پزشکی دفتر توسعه سلامت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی نیز تصریح کرد: در کمیته تجهیزات، شبیه ساز و ملزومات پزشکی دفتر توسعه سلامت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی پس از بررسی و طرح‌ها، حمایت لازم از پژوهشگران نخبه و تولیدکننده صورت می‌پذیرد.

وی بیان کرد: در حال حاضر ۳۰ قلم کالا و محصولی که مورد حمایت ویژه قرار می‌گیرد اعلام شده و در کنار آن این آمادگی را داریم تا شورای فناوری سلامت کشور ضمن حمایت مطلوب و شایسته از تولیدکنندگان، در جهت رفع موانع موجود بر سر راه آنان تسهیل‌گری لازم را داشته باشیم.

رئیس کمیته تجهیزات، شبیه ساز و ملزومات پزشکی دفتر توسعه سلامت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با تاکید بر اینکه در جلسات شورای فناوری سلامت که به ریاست وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی به موضوعات مختلف حوزه سلامت پرداخته می‌شود، گفت: با تاکید ویژه دکتر عین‌اللهی قرارگاه تخصصی دانش بنیان در حوزه سلامت شکل گرفته و تاکنون ۱۵ مرکز و نمایندگی این قرارگاه در استان‌های مختلف کشور از جمله خراسان رضوی فعال شده است.

دکتر مسلمی اضافه کرد: به سهم خود از هر آنچه که در خصوص تولید تجهیزات دانش بنیان باشد حمایت می‌کنیم و موجب افتخارمان است که بتوانیم خدمتی موثر و هرچند کوچک در حوزه سلامت داشته باشیم.

وی با ذکر این نکته که کمیته تجهیزات، شبیه ساز و ملزومات پزشکی دفتر توسعه سلامت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در دولت سیزدهم نگاه ویژه به موضوع حمایت از تولید اقلام و محصولات دانش بنیان در حوزه سلامت دارد، تاکید کرد: ما می‌توانیم در زمینه تولید محصولات دانش بنیان و اشتغال آفرین حرف‌های زیادی برای گفتن داشته باشیم و در این خصوص بارها و بارها و در اوج تحریم‌های ظالمانه دشمنان شعار" ما می‌توانیم" را در عمل به اثبات رساندیم.

رئیس کمیته تجهیزات، شبیه ساز و ملزومات پزشکی دفتر توسعه سلامت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی افزود: با تلاش خستگی‌ناپذیر نخبگان، متخصصان و پژوهشگران حوزه سلامت توانستیم گام‌های اثربخشی در این حوزه در بازه‌های مختلف از جمله ایام بحران کرونا داشته باشیم.

*رونمایی از ۶ محصول دانش بنیان حوزه سلامت در مشهد

شایان ذکر است که فرمولاسیون داروی متوپرولول، سوزن بیوپسی نیمه اتوماتیک، سوزن پورت شیمی درمانی، ونتیلاتور دیون، کپسول مزالازین و ویال پرکن اتوماتیک ۶ محصول رونمایی شده در این مراسم بودند که تمامی آنها تولید مشهد هستند.

در جشنواره و نمایشگاه دستاوردهای فستیوال حوزه سلامت که در سال تولید دانش بنیان و اشتغال آفرین برپا شده ۱۶۲ محصول دانش بنیان که توسط نخبگان مشهدی حوزه سلامت تولید شده به نمایش درآمده است.

*افتتاح اولین انجمن تخصصی تولیدکنندگان و صادرکنندگان سلامت کشور در خراسان رضوی

همچنین در این مراسم انجمن تخصصی تولیدکنندگان و صادرکنندگان سلامت خراسان رضوی که اولین انجمن تخصصی کشور در این حوزه است افتتاح شد.

در این انجمن کلیه اقدامات مرتبط در حوزه تولید محصولات دانش بنیان حوزه سلامت و نیز صادرات آنها به نقاط مختلف داخل و خارج کشور به‌صورت تخصصی انجام می‌شود.

0309.jpg - 59.79 kB

0310.jpg - 62.13 kB

0311.jpg - 55.12 kB