مدیر شبکه بهداشت و درمان درگز اظهار کرد: در یک سال اخیر، بیش از دو هزار مشاوره تغذیه ای در دوران شیردهی و بارداری به مادران این شهرستان ارائه شده است.

دکتر رضا حق پرست در گفتگو با وب دا ضمن گرامیداشت هفته تغذیه با شیرمادر ( ۱۰ لغایت ۱۶ مرداد ماه ) خاطر نشان کرد در یک سال گذشته ۵۶۶ مورد مشاوره تغذیه مادر باردار و شیرده ، ۸۰۷ مورد مشاوره ترویج تغذیه با شیرمادر، ۳۰۷ مورد مشاوره شیردهی ، مشکلات و تداوم آن ، ۲۵۲ مورد مشاوره شیردهی و زمان مناسب بارداری بعدی و ۱۵۷ مورد مباحث مرتبط با شیرمادر توسط کادر بهداشتی ( ماما ، بهورز ، مراقبین سلامت ) ارائه شده است.

وی تصریح کرد: شاخص تغذیه انحصاری با شیر مادر تا شش ماهگی در سال ۱۴۰۰ ،78.52درصد و در سه ماهه اول سال‌جاری 63.54 درصد بوده و نیز شاخص تداوم تغذیه با شیرمادر تا دو سالگی در سال ۱۴۰۰ ،88.87 درصد و در سه ماهه ابتدای سال‌جاری88.51 درصد می باشد.

مدیر شبکه بهداشت و درمان درگز  با اشاره به اینکه شیرمادر غذایی بی نظیر و بدون جانشین است ابراز کرد : تغذیه با شیرمادر علاوه بر فوایدی که برای کودک دارد از جمله پیشگیری از بیماری ها ( عفونت گوارشی ، تنفسی ، گوشی ، حساسیت ها و ... ) ، افزایش بهره هوشی، ارتقای رشد و تکامل، کاهش مرگ و میر و ارتباط عاطفی مادر و شیرخوار ؛ برای مادر نیز باعث کاهش خطر ابتلا به سرطان سینه ، تخمدان و رحم تا ۲۸ درصد شده و همچنین زنانی که به مدت یک تا دو سال به کودک خود شیر داده اند ۱۰ تا ۵۰ درصد کمتر به فشارخون بالا ، آرتریت ( تورم مفاصل ) ، چربی خون ، بیماری‌های قلبی و عروقی و دیابت نوع دوم دچار می شوند.

دکتر حق پرست باتوجه به شیوع بیماری کووید-۱۹ خاطر نشان کرد: شیردهی مادر مبتلا به کرونا با رعایت پروتکلهای بهداشتی منعی برای شیرخوار ندارد .

0565.jpg - 67.88 kB

خبرنگار: سیمین کاظمی 

اطلاعات تماس سامانه خبری وب دا

Image
آدرس: مشهد، خیابان دانشگاه، ساختمان قرشی
کد پستی :۹۱۷۷۸۹۹۱۹۱
نمابر: ۳۸۴۳۶۸۲۷ ۰۵۱
رایانامه :webda@mums.ac.ir
سامانه پیام کوتاه: ۳۰۰۰۲۱۹۱
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image