عملکرد معاونت بهداشت دانشگاه در سالی که گذشت

  • PDF

 Ø¨Ø§Ø²Ø¯ÛŒØ¯ معاون بهداشت دانشگاه از شبکه بهداشت و درمان شهرستان های چناران و قوچانمعاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مشهد در سال گذشته موفق به شناسایی سه هزار و 592 بیمار جدید دیابتی و مراقبت از 13 هزار و 212 بیمار مبتلا به دیابت شده است.

همچنین ثبت اطلاعات هویتی چهار میلیون و 966 هزار و 473 نفر در سامانه سینا از برجسته ترین موفقیت های این معاونت در سال گذشته به شمار می رود.

معاونت بهداشتی موفق به راه اندازی یک  واحد ارائه خدمات سیار کاهش آسیب (موبایل سنتر) ویژه مناطق سخت در دسترس، به عنوان یکی از سه دانشگاه کشور و کسب تقدیرنامه به عنوان بهترین مجری برنامه فوق شده است.

از دیگر موفقیت های معاونت بهداشتی می توان به غربالگری 30 هزار و 922 نوزاد جهت بررسی کم کاری تیروئید و درمان 91 کودک مبتلا به کم کاری تیروئید اشاره کرد.

این معاونت موفق به راه اندازی شبکه آزمایشگاه تشخیص HIV و استقرار سه دستگاه کلینیک سیار دندانپزشکی در حاشیه شهر مشهد جهت ارائه خدمات به گروه های هدف شد.

همچنین اقدام به کلنگ زنی ساخت پروژه مرکز جامع خدمات سلامت با مشارکت خیرین در زمینی به مساحت هزار و 850 مترمربع نمود و با تشدید مراقبت توسط150 تیم نظارتی، بازدیدهای جامعی از واحدهای ارائه خدمات به زائرین در دهه آخر صفر صورت داد.

ارائه خدمات مراقبت به حجاج در زمان بازگشت از مراسم حج تمتع در پایگاه مراقبت مرزی فرودگاه هاشمی نژاد با استقرار نیروی پزشک و کارشناس به صورت شبانه روزی از دیگر فعالیت های موفق این معاونت می باشد.

معاونت بهداشتی با بررسی و ارائه خدمات مراقبتی 230 هزار و 206 نفر زائر عتبات طی150 پرواز ورودی، 14 هزار و 400 نفر طی سفر با 24 قطار ورودی، مراقبت از 18 هزار زائر افاغنه تردد کننده از پایانه مرکزی دوغارون، موفق شد تا در ایام محرم و پیاده روی اربعین حضوری منسجم در حوزه بهداشتی و سلامت زائران داشته باشد.

در سال های اخیر 30 تکنسین دهان و دندان  در حوزه معاونت بهداشت جذب و شروع بکار نموده و تجهیز و آماده سازی 150 پروژه عمرانی در حوزه بهداشت انجام شده است.

پروژه های فوق با اعتباری معادل 33 میلیارد تومان شامل؛ 33 پایگاه بهداشت، 49 زیست پزشک، 37 خانه بهداشت، 20 مرکز خدمات جامع سلامت روستایی، هفت مرکز خدمات جامع سلامت شهری، دو آزمایشگاه، یک  تسهیلات زایمانی و یک ستاد مرکز بهداشت شهرستان می باشد.

تجهیز و راه اندازی پایگاه سلامت دهان و دندان دانش آموزی در مرکز حضرت قائم (عج) با داشتن سه دستگاه یونیت برای ارائه خدمات دندانپزشکی به دانش آموزان مناطق حاشیه شهر و بهره برداری از ساختمان جدید پایگاه مرزی دوغارون به متراژ 180 مترمربع با همکاری سازمان منطقه اقتصادی دوغارون از دیگر خدمات ارائه شده در این معاونت طی سال گذشته می باشد.

معاونت بهداشتی دانشگاه با هزینه کرد 400 میلیون ریال اقدام به راه اندازی آزمایشگاه کشت لیشمانیوز و جذب اعتبار و خرید ساختمان پایگاه بهداشت فضیلت با اعتباری معادل360 میلیون تومان از محل اعتبارات کمیساریای سازمان ملل کرده است.

این معاونت در سال گذشته موفق به بازرسی از 94 هزار و 982 مرکز تهیه و توزیع مواد غذایی و صدور 41 هزار و 66 کارت بهداشت جهت متقاضیان شاغل در این مراکز شد.

در ادامه می توان به انجام 100 هزار و 190 مورد کلرسنجی از شبکه آب آشامیدنی مناطق شهری و روستایی، چهار هزار و 81 مورد آزمایش میکروبی آب برای بررسی وضعیت سلامت آب و انجام معاینات شغلی 21 هزار و 138 نفر از شاغلین کارگاه های تحت پوشش در این معاونت اشاره کرد.

بازرسی از 11 هزار و 199 کارگاه تحت پوشش و انجام معاینات شغلی 21 هزار و 138 فرد شاغل در کارگاه‌های تحت پوشش نیز توسط کارشناسان بهداشت حرفه‌ای در معاونت بهداشتی طی سال گذشته انجام شده است.

معاونت بهداشتی موفق به آموزش 12هزار و 93 زوج بدو ازدواج در کلاس های آموزش هنگام ازدواج و توزیع 28 هزار و 721 رسانه کمک آموزشی در کلاس های فوق شده است.

همچنین این معاونت موفق به انجام مشاوره فرزندآوری برای 30 هزار و 850 نفر از زنان واجد شرایط در راستای مشاوره و فرهنگ سازی با هدف ارتقاء نرخ باروری کلی و توزیع 52 هزار و 550 جلد کتاب آموزشی در این خصوص شده است.

کاهش تعداد مرگ و میر مادران باردار، افزایش پنج درصدی انجام مراقبت های پیش از بارداری، افزایش سه درصدی انجام مراقبت‌های پس از زایمان و مراقبت از 316 هزار و 667 کودک زیر پنج سال نیز در این معاونت صورت گرفته است.

در خصوص شیر مادر نیز این معاونت به توزیع 695 کالا برگ ویژه کودکان شهری محروم از شیر مادر،

مراقبت از 174 هزار و 263 نفر از افراد 30 تا 59 سال و ارزیابی قندخون 62 هزار و 184 نفر در راستای برنامه مراقبت ادغام یافته میانسالان مبادرت ورزیده است.

لازم به ذکر است که این مراقبتها بیشتر شامل؛ بررسی وضعیت توده بدنی، تغذیه، فعالیت بدنی، بیماری های واگیر و غیرواگیر و... می باشد.

 

برگزاری 30 همایش با حضور هزار و 500 نفر میانسال، شش نمایشگاه خطرسنجی، پنج جشنواره غذا و 60 جلسه آموزشی برای چهار هزار نفر (در شهرستانهای تابعه و سایر ارگان ها) به مناسبت هفته ملی سلامت بانوان ایران از دیگر برنامه های این معاونت می باشد.

معاونت بهداشتی مراقبت از 45 هزار و 137 سالمند را توسط مراقبین سلامت در قالب طرح تحول سلامت در  پایگاه های سلامت به انجام رسانده است.

مراقبت از 28 هزار و 602 سالمند توسط پزشک در قالب طرح تحول سلامت در  پایگاه های سلامت، خانه های بهداشت و مراکز خدمات جامع سلامت توسط پزشک از دیگر خدمات ارائه شده در این معاونت به شمار می رود.

آموزش 11 هزار و 852 سالمند در خصوص شیوه زندگی سالم در دوره سالمندی، بازدید از 10 سرای سالمند و برگزاری 11 همایش در راستای تکریم سالمندان را نیز می توان از برنامه های موفق این معاونت در سال گذشته دانست.

معاونت بهداشتی موفق به ارزیابی سلامت 138 هزار و 75 نوجوانان (در بین گروه های پنج تا 17 سال ) و 88 هزار و 70 جوان (در بین گروه های سنی 18 الی 29 سال) در قالب طرح تحول سلامت در پایگاه های سلامت، خانه های بهداشت و مراکز خدمات جامع سلامت توسط مراقبین سلامت و پزشکان شده است.

این معاونت موفق به برگزاری 15 همایش و برگزاری 16 کارگاه آموزشی با حضور هزار و  800 نفر از والدین و جوانان با موضوع ترویج ازدواج سالم در جوانان شده است.

برگزاری هزار و 453 جلسه آموزشی با حضور 16 هزار و 252 نفر از والدین، جوانان و کارکنان شبکه های بهداشت و درمان با موضوع ترویج ازدواج سالم در جوانان از دیگر اقدامات این معاونت در ترویج ازدواج سالم می باشد.

معاونت بهداشتی در ادامه موفق به اجرای غربالگری و ارائه گواهی صحت سلامت پنج هزار و 792 نفر از دانش آموزان اتباع خارجی فاقد کارت اقامتی هویتی با  هماهنگی اداره کل امور اتباع و مهاجرین خارجی و اداره کل آموزش و پرورش خراسان رضوی شده است.

توزیع سه هزار و 210 سبد غذایی برای مادران باردار و شیرده با مشارکت بنیاد خیریه علوی در راستای بهبود وضعیت تغذیه این گروه، توزیع دو هزار و 224 سبد غذایی جهت کودکان زیر شش سال با مشارکت کمیته امداد، توزیع سه تن گوشت برای هزار و 613 خانوار نا امن غذایی متوسط و شدید با همکاری آستان قدس رضوی نیز از دیگر تلاش های این معاونت به شمار می رود.

 

جذب و آموزش سفیران سلامت جوان (دانشجو، طلبه و سرباز) و دانش آموزان (متوسطه دو)،

اجرای برنامه پایلوت مدل اجتماع محور در دو محله حاشیه شهر، فعال سازی 10 تیم  سیار ارائه خدمات کاهش آسیب به معتادان پر خطر و کارتن خواب ها نیز از دیگر تلاش های این معاونت است.

این معاونت همچنین اقدام به راه اندازی دو مرکز گذری جدید به تفکیک مردان و زنان در دو منطقه پر آسیب حاشیه شهر بنا به تشخیص کمیته کاهش آسیب استان کرده است.

 

باتشکر از حسن توجه شما به پایگاه خبری وبدا، خواهشمند است نظرات، انتقادات و پیشنهادهای خود را در مورد متن منتشر شده ارسال فرمایید.
پیام های ارسالی پس از بررسی منتشرخواهد شد.


آخرین اخبار

IMAGE
سیاره زمین را فراموش نکنیم! ( دوشنبه, 03 ارديبهشت 1397 )