بدنبال مدیران حرفه ای با مهارت لازم در حوزه منابع انسانی هستیم

  • PDF

معاون توسعه مدیریت و منابع وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی با بیان اینکه حرفه گرایی منافع زیادی از جمله کاهش هزینه های استخدام و کسب تجربه را بدنبال دارد؛ گفت: ما بدنبال مدیران حرفه ای با مهارت لازم در حوزه منابع انسانی هستیم.

به گزارش وب دا، دکتر سید علی صدرالسادات در بیست و سومین همایش مدیران منابع انسانی دانشگاه های علوم پزشکی کشور که به میزبانی دانشگاه علوم پزشکی مشهد 28 و 29 در حال برگزاری است اظهار داشت:

ما باید بحث حرفه گرایی را در حوزه های سازمانی ارتقا دهیم و تا نگاه حرفه ای نداشته باشیم، نمی توانیم جایگاه بین المللی را کسب کنیم.

وی افزود: مدیران منابع انسانی در سازمان های بین المللی گران ترین مدیران هستند و توان هماهنگی و ایفای نقشه های مختلف خود را با حوزه های دیگر دارند.

معاون توسعه مدیریت و منابع وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی با اشاره به اینکه نظام آموزشی در ایران مبتنی بر حرفه گرایی نیست و بیشتر یک نظام دانش گرا است افزود: در سازمان های ایرانی و به ویژه در سازمان های دولتی فاصله زیادی تا نظام حرفه گرایی وجود دارد.

وی خاطر نشان کرد: این در حالی است که نظام حرفه گرایی از دهه 1960 در دنیا مطرح شده است و حوزه منابع انسانی سازمان ها در این مدت به سمت پیاده سازی این نظام در حال حرکت هستند.

وی بیان کرد: اگرچه ممکن است در حوزه های تخصصی مانند پزشکی تا حدودی نظام حرفه گرایی در کشورمان رعایت شود، اما در رشته هایی مانند پشتیبانی، ستادی، مالی و برنامه ریزی تربیت افراد صرفا بر اساس دانش گرایی است، به طوریکه فرد مدرک دارد اما حرفه ای نبوده و شایستگی لازم برای شغلش را ندارد.

او تصریح کرد: این موضوع باعث شده است که فردی که به طور مثال 25 سال سابقه کار در یک شغل دارد، شاید به اندازه چند سال توان و حرفه لازم برای آن شغل را نداشته باشد .

وی با بیان اینکه امروز منابع انسانی در دنیا تغییر کرده است، افزود: نقش ها و شایستگی های مدیران منابع انسانی از نگرش سنتی به نگرش حرفه ای تغییر یافته است.

به گفته وی، وقتی حوزه منابع انسانی با نگرش سنتی فقط درکارگزینی بماند، نمی تواند حرف جدید برای گفتن داشته باشد.

وی در پایان گفت: اجرای طرح تحول نظام سلامت با نهادینه شدن نگرش جدید و حرفه ای در حوزه منابع انسانی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی موفق بوده و پایدار خواهد ماند.

بیست و سومین همایش سراسری مدیران منابع انسانی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با حضور 120 نفر از مدیران و مسئولان این وزارتخانه به مدت دو روز در مشهد ادامه دارد. 

باتشکر از حسن توجه شما به پایگاه خبری وبدا، خواهشمند است نظرات، انتقادات و پیشنهادهای خود را در مورد متن منتشر شده ارسال فرمایید.
پیام های ارسالی پس از بررسی منتشرخواهد شد.


آخرین اخبار