لزوم به رسمیت شناختن اعتبار بخشی بین المللی در دانشگاه ها

  • PDF

مدیر تحصیلات تکمیلی دانشگاه علوم پزشکی مشهد به رسمیت شناختن اعتبار بخشی بین المللی را در راستای بین المللی سازی دانشگاه ها ضروری دانست.

به گزارش وب دا، دکتر ابوالفضل خواجوی راد؛ با اشاره به اینکه اصلاحات ساختاری یکی از بحث‌های مهم مدیریت تحصیلات تکمیلی است، اظهار کرد:  با توجه به اینکه  توسعه بین‌المللی سازی تحصیلات تکمیلی یکی از اهداف بسیار مهم وزارت بهداشت و اقتصاد مقاومتی محسوب می‌شود،  بنابراین در شش ماه اخیر بیشترین تمرکز مدیریت تحصیلات تکمیلی علوم پزشکی مشهد بر روی این زمینه بوده است.

وی افزود: باهمت وپیگیری معاونت آموزشی دانشگاه در زمینه توسعه بین‌المللی سازی، دانشگاه علوم پزشکی مشهد به‌عنوان یک دانشگاه بین‌المللی در سطح کشور در کنار دانشگاه هایی نظیر تهران، شیراز و شهید بهشتی قرارگرفته است.

دکتر خواجوی راد تعریف و تصویب فرایندهای پذیرش دانشجویان خارجی در رشته و مقاطع مختلف را یکی از اقدامات مهم این بخش در 6 ماه اول سال دانست و ادامه داد: در این راستا تشکیل و فعال کردن کمیته جذب متقاضیان غیر ایرانی در سطح دانشگاه علوم پزشکی مشهد انجام گرفته که عمدتاً متمرکز بر بحث تحصیلات تکمیلی است.

وی بیان کرد: دانشگاه علوم پزشکی مشهد در خصوص مجوز پذیرش دانشجو در رشته مقاطع تحصیلات تکمیلی برای دانشجویان غیر ایرانی در کنار دانشگاه تهران، شهید بهشتی، دانشگاه شیراز و دانشگاه ایران قرار دارد و دانشگاه‌های اصفهان و تبریز هنوز به حد ما نرسیده‌اند.  

 دکتر خواجوی راد بابیان اهمیت توسعه ارتباط علوم پزشکی مشهد با سایر دانشگاه‌های کشور در راستای بین‌المللی سازی ، عنوان کرد: بر این اساس  برقراری ارتباط با دانشگاه‌های نظیر دانشگاه تهران، شیراز و  دانشگاه فردوسی  ازجمله فعالیت‌های بوده که پیگیری کرده‌ایم.

این عضو هیات علمی دانشگاه از ایجاد سامانه اجوکیشن ایران در 6 ماه اخیر در زمینه ارتباط دانشگاه‌ها در راستای توسعه بین‌المللی سازی خبر داد و اضافه کرد:  اجوکیشن ایران درواقع سامانه کشوری بوده که به‌منظور معرفی توانمندی‌های دانشگاه‌های کشور توسط وزارت بهداشت ایجادشده است که خوشبختانه دانشگاه علوم پزشکی مشهد توانسته محتوای خوبی را در این سامانه بارگذاری کند.

وی اذعان کرد: حمایت از اساتید و گروه‌های آموزشی یکی از موضوعات اساسی در بحث توسعه بین‌المللی سازی بوده، بنابراین جهت پیشبرد این امر بسته‌های تشویقی برای اساتید به‌منظور ارتقا و افزایش انگیزه تهیه‌کرده‌ایم .

دکتر خواجوی راد اعتباربخشی بین‌المللی را از موضوعات ضروری دانست و یادآور شد: چنانچه دانشگاهی قصد موفقیت در زمینه بین‌المللی سازی را داشته باشد باید نشانی در سطح منطقه و دنیا مطرح کند که این امر نیازمند به رسمیت شناختن اعتباربخشی بین‌المللی سازی توسط هیات رییسه هر دانشگاهی است.

مدیر تحصیلات تکمیلی دانشگاه علوم پزشکی مشهد افزود: دانشگاه علوم پزشکی مشهد در زمینه اعتباربخشی بین‌المللی پیگیری‌های خوبی انجام داده به‌طوری‌که مصوبه‌ی آن از هیات رئیسه اخذ و هم اکنون مسیرهای اجرایی آن پیگیری می‌شود.

وی با اشاره به اینکه در بحث بین‌المللی سازی طرح تحول آموزش برای هر منطقه آمایشی اهدافی مشخص‌شده است، گفت: کشورهای نظیر چین، استرالیا، نیوزلند و افغانستان از اهداف مشخص‌شده برای منطقه 9 آمایشی است.

دکتر خواجوی راد خاطرنشان کرد: با توجه به اهمیت حضور بخش خصوصی در پیشبرد توسعه بین‌المللی سازی خوشبختانه دانشگاه علوم پزشکی مشهد توانسته با دو شرکت خصوصی در این زمینه وارد همکاری شود.

مدیر تحصیلات تکمیلی دانشگاه علوم پزشکی مشهد از پذیرش 591 دانشجو در سال تحصیلی جاری خبر داد و اظهار کرد:  262 دانشجو در مقطع کارشناسی ارشد، 50 نفر دکتری تخصصی، 28 نفر فوق تخصص و 19 نفر فلوشیب در سال تحصیلی جاری جذب شده اند.

باتشکر از حسن توجه شما به پایگاه خبری وبدا، خواهشمند است نظرات، انتقادات و پیشنهادهای خود را در مورد متن منتشر شده ارسال فرمایید.
پیام های ارسالی پس از بررسی منتشرخواهد شد.


آخرین اخبار