برای اولین بار در کشور؛سامانه دانش آموختگان دندانپزشکی طراحی می شود

  • PDF

دبیر کارگروه ویژه توسعه و تعالی دندانپزشکی قطب 9 آمایشی کشور، گفت: طراحی سامانه دانش آموختگان دندان پزشکی سراسر کشور از ابتدای مهر ماه سال آینده آغاز خواهد شد؛ که با طراحی این سامانه خواهیم توانست اطلاعات به روز از تمامی دانش آموختگان دندانپزشکی کشور داشته و کلیه نیروی انسانی خود را از این طریق تامین کنیم.

دکتر جمیله قدوسی در گفت‌وگو با وب دا؛ در حاشیه برگزاری جلسه شورای معاونین کلان منطقه 9 کشوری در ساختمان قرشی دانشگاه علوم پزشکی مشهد، گفت: از آذر ماه 94 کار در کارگروه ویژه توسعه و تعالی دندانپزشکی قطب 9 آمایشی کشور آغاز شده است.

 وی تاکید کرد: در ابتدا تلاش ما با ایجاد یک برنامه عملیاتی آغاز شد تا مشخص شود در آینده چه کاری را باید انجام دهیم که بر همین مبنا هر هفته جلسات کارگروه برگزار و در نهایت برنامه عملیاتی را در انتهای سال 94 با تفاهم وزارت بهداشت نوشته و از ابتدای سال 95 این برنامه را آغاز کردیم.

دکتر قدوسی ابراز داشت: این برنامه دارای سه مرحله کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدت است؛ که برنامه کوتاه مدت به بازبینی محدود کوریکولومی که سال 91 ابلاغ شده بود پرداخت. این کوریکولوم قابلیت اجرایی نداشت و دانشکده ها با مشکلات بسیار جهت اجرای این برنامه روبه رو بودند.

دبیر کارگروه ویژه توسعه و تعالی دندانپزشکی قطب 9 آمایشی کشور بیان داشت: بر این اساس در سطح کشور فراخوان داده و از دانشکده های مختلف نماینده دعوت کردیم و جلساتی در مشهد برگزار شد؛ که علاوه بر این موارد، همراه با کمیته های راهبردی تخصصی سراسر کشور جلساتی را نیز در وزارت بهداشت و مشهد به صورت مشترک برگزار کردیم.

وی اضافه کرد: اکنون طرح دوره ها تدوین شده است و تلاش داریم در کمیسیون راهبردی وزارت بهداشت این طرح برنامه را مصوب کنیم و در پایان سال 95 به شورای برنامه ریزی ارائه دهیم؛ تا جهت تصویب در اول مهر سال 96 جهت اجرایی شدن به دانشکده ها ابلاغ شود.

دکتر قدوسی بیان داشت: برنامه میان مدت ما تهیه ماژول های آموزشی مجازی است؛ که بتواند به کوریکولوم آموزشی پیوست شود و مورد استفاده (به خصوص دانشکده های کوچکتر که دارای اعضای هیات علمی کمتری هستند) قرار گیرد.

دبیر کارگروه ویژه توسعه و تعالی دندانپزشکی قطب 9 آمایشی کشور ادامه داد: در حال حاضر در حال آماده کردن پروپوزال های مربوطه می باشیم که بر همین اساس فراخوان در سطح کشور داده خواهد شد تا به کسانی که مایل به تهیه این ماژول ها هستند سفارش کار داده شود؛ تا این ماژول ها تا انتهای سال 96 آماده شوند.

وی از طراحی سامانه دندانپزشکی در سطح کشور برای اولین بار خبر داد و ابراز داشت: برنامه بلند مدت ما نیز تهیه سامانه ای از دانش آموختگان دندان پزشکی سراسر کشور است؛ که در شرایط کنونی پروپوزال این برنامه نیز آماده شده است.

دکتر قدوسی مطرح کرد: این حرکت به صورت مشترک با دانشکده دندانپزشکی بیرجند انجام خواهد شد، به شکلی که از نیروهای تخصصی این دانشگاه در بحث طراحی سامانه و جمع آوری دیتاهای اولیه کمک خواهیم گرفت.

دبیر کارگروه ویژه توسعه و تعالی دندانپزشکی قطب 9 آمایشی کشور یادآور شد: تلاش داریم برای اولین بار این سامانه ملی را در سطح کشور اجرایی کنیم که در ابتدا به صورت پایلوت در کلان منطقه 9 کشوری این کار انجام خواهد شد.

وی ادامه داد: بر اساس این برنامه؛ کلیه دانش آموختگان دندانپزشکی کشور باید وارد این سامانه شوند و اطلاعات آن ها بر اساس تمهیداتی که در نظر گرفته شده است به صورت مداوم بروز خواهد شد.

دکتر قدوسی به ایجاد تفاهم نامه با دانشگاه بیرجند تا انتهای سال جاری اشاره کرد و اظهار داشت: با داشتن اطلاعات به روز از کلیه دانش آموختگان دندانپزشکی در این سامانه؛ ما می توانیم کلیه نیروی انسانی خود را از این طریق تامین کنیم.

دبیر کارگروه ویژه توسعه و تعالی دندانپزشکی قطب 9 آمایشی کشور در ادامه گفت: برنامه بلند مدت دیگر ما به بحث کوریکولوم و بحث چاپ مجدد کتب مرجع دندانپزشکی می پردازد؛ که این دو باید با هم همخوانی داشته باشد تا یک کوریکولوم آموزشی منطبق بر کتب مرجع دندانپزشکی و درس نامه هایی که نوشته شده است ایجاد شود.

وی افزود: بر این اساس ما باید بتوانیم در سطح دندان پزشکی دیگر مشکل مرجعیت علمی را نداشته و برای آزمون های علمی در حد دندان پزشکان عمومی از این طریق وارد عمل شویم.

دکتر قدوسی بیان داشت: در حال حاضر در کل کلان منطقه 9 آمایشی؛ سه دانشکده دندان پزشکی مشهد، بیرجند و بجنورد فعال هستند؛ که از سال جاری پردیس ها نیز با دانشکده ها ادغام شدند و بر این اساس تعداد دانش آموختگان ورودی ما از حدود 90 به 140 نفرافزایش پیدا کرده است.

دبیر کارگروه ویژه توسعه و تعالی دندانپزشکی قطب 9 آمایشی کشور در پایان ابراز داشت: در مجموع این سه دانشکده در حال حاضر  200 دانشجو مشغول به تحصیل هستند؛ که در مجموع چهار سال نزدیک به یک میلیون دانشجوی دندانپزشکی در منطقه 9 آمایشی آموزش می بینند.

باتشکر از حسن توجه شما به پایگاه خبری وبدا، خواهشمند است نظرات، انتقادات و پیشنهادهای خود را در مورد متن منتشر شده ارسال فرمایید.
پیام های ارسالی پس از بررسی منتشرخواهد شد.


آخرین اخبار

IMAGE
سیاره زمین را فراموش نکنیم! ( دوشنبه, 03 ارديبهشت 1397 )