برگزاری نخستین آزمون با استفاده از سیستم شبیه ساز مشکل بیمار

  • PDF

برای نخستین بار، آزمون osce  دستیاران تخصصی طب اورژانس با استفاده از سیستم  شبیه ساز مدیریت مشکل بیمار PMP (patient management problem) کاملا مشابه آزمون کشوری دانشنامه تخصصی این رشته ، در مرکز تخصصی آموزش مجازی معاونت آموزشی برگزار شد.   

به گزارش وب دا،سیستم شبیه ساز مدیریت مشکل بیمار (Patient management Problem)، یک سیستم نرم افزاری است که با هدف مدیریت دقیقتر برگزاری آزمونهای خاص در دانشگاه ها طراحی و پیاده سازی شده است.

 این نرم افزار با شبیه سازی مشکل بیمار در قالب یک سری توضیحات متنی همراه با تصاویر ثابت و متحرک ، مشکل بیمار را مطرح نموده و با نمایش یک سری سوالات، امکان اداره بیمار را برای داوطلب فراهم می سازد.

ساختار برنامه به گونه ایست که سوالات و پاسخ ها بصورت درختی بهم مرتبط بوده و با اعمال روش درمان و از طریق فرایند تصمیم گیری و استدلال بالینی توسط داوطلب، روند اداره بیمار از طریق راهکارهای تکمیلی ادامه می یابد.

پس از اتمام پاسخ گویی سوالات توسط داوطلب در بازه زمانی مشخص، نتیجه عملکرد وی در قالب نمرات از پیش تعریف شده، مشخص و بصورت کارنامه عملکرد چاپ و ارائه می گردد .

همچنینبا استفاده از این نرم افزار در حین پاسخ گویی به سئولات می توان تصاویر مرتبط با فرایند اداره بیمار،ارائه فایلها رسانه ای(فیلم ، صوت و... ) در متن سوالات،زمان برگزاری آزمون در قالب تاریخ و ساعت،مدت زمان برای پاسخ گویی به هر سوال،شاخه بندی سوالات و تعیین بهترین روند درمانی را تعریف ومشخص نمود .   

گفتنی است در آزمون طب اورژانس طراحی سوالات در قالب PMP این امکان را فراهم کرد تا نهایت شبیه سازی سناریوهای بالینی در برخورد با مشکلات شایع روزمره در اورژانس بازسازی شود و قدرت تصمیم گیری بالینی فراگیران در شرایط برابر سنجیده شود.

 اغلب سوالات طراحی شده توسط اساتید گروه طب اورژانس چند مرحله ای بوده و فراگیر را در طول یک سناریوی بالینی با خود همراه کرده و قدرت تصمیم گیری و مدیریت درمانی آنها سنجیده می شود.

همچنین با توجه به متفاوت بودن نسبی ماهیت بیماران ویزیت شده در اورژانس برای دستیاران سال های مختلف، سوالات طراحی شده برای دستیاران سال یک متفاوت از دستیاران سال بالاتر بود.

باتشکر از حسن توجه شما به پایگاه خبری وبدا، خواهشمند است نظرات، انتقادات و پیشنهادهای خود را در مورد متن منتشر شده ارسال فرمایید.
پیام های ارسالی پس از بررسی منتشرخواهد شد.


آخرین اخبار