اعطاي جايزه‌هاي تحصيلي به دانشجويان برتر كشور

  • PDF

بنياد ملّي نخبگان بر اساس آيين‌نامة «اعطاي جايزه‌هاي تحصيلي به دانشجويان صاحب استعداد برتر» تسهيلات ويژه‌اي را در قالب چهار جايزة آموزش، پژوهش، فنّاوري و فرهنگ به دانشجويان صاحب استعداد برتر دانشگاه‌ها و پژوهشگاه‌هاي كشور اعطا مي‌كند.

به گزارش وب دا، به نقل از بنیاد ملی نخبگان؛ بنياد ملّي نخبگان بر اساس آيين‌نامة «اعطاي جايزه‌هاي تحصيلي به دانشجويان صاحب استعداد برتر» تسهيلات ويژه‌اي را در قالب چهار جايزه آموزش، پژوهش، فنّاوري و فرهنگ شامل موارد متعددي از قبيل راتبه دانشجويي، اعتبار آموزش‌ياري، اعتبار پژوهش‌ياري، اعتبار فن‌ياري، اعتبار توان‌مندي آموزشي، اعتبار ارتباطات علمي، اعتبار توان‌مندي كارآفريني و ... به دانشجويان صاحب استعداد برتر دانشگاه‌ها و پژوهشگاه‌هاي كشور اعطا مي‌كند.

دانشجويان دوره‌هاي كارشناسي، كارشناسي‌ارشد، دکتری حرفه‌ای، دكتري تخصصي همۀ رشته‌ها و دوره‌های تخصص و فوق‌تخصص رشته‌های علوم پزشکی كه در سال‌هاي مجاز تحصيل (دانشجويان دوره كارشناسي چهار سال، دانشجويان دوره كارشناسي ارشد دو سال، دانشجویان دوره دكتري حرفه‌اي هفت سال، دانشجويان دوره دكتري تخصصي و دوره‌های تخصص علوم پزشکی چهارسال و دانشجویان دوره‌های فوق تخصص در رشته‌های علوم پزشکی سه سال) در هر یک از دانشگاه‌ها و مراكز آموزش عالي وابسته به وزارت علوم، تحقيقات و فناوري، وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي یا دانشگاه آزاد اسلامی تحصيل مي‌كنند، مي‌توانند از اين جوايز بهره‌مند شوند.

همچنین بررسي پرونده دانشجويان منوط به ثبت كامل اطلاعات متقاضي در سامانة اطلاعاتي بنياد ملّی نخبگان (soraya.bmn.ir)و سپس انتخاب گزينة «شروع فرایند» در فرايند «درخواست بررسی پرونده برای جایزه‌های تحصیلی» در بخش «درخواست‌ها»ي سامانه است.

بنیاد ملی نخبگان اعلام کرده است ،متقاضيان براي بهره‌مندي از اين جوايز بايد دست‌كم يكي از ويژگي‌هاي ؛  الف.كسب مدال طلا، نقره يا برنز در المپيادهاي دانش‌آموزي ملّي و جهاني

ب. كسب رتبه برتر در آزمون‌هاي سراسري ورود به دانشگاه‌هاي كشور (رتبه‌هاي كشوري زير 1000 ورود به دوره كارشناسي يا دكتري حرفه‌اي در گروه‌هاي رياضي و فنّي، علوم تجربي، علوم انساني، هنر يا زبان‌هاي خارجي و رتبه‌هاي زير 50 در مجموعه امتحاني در دوره كارشناسي ارشد)

ج. كسب رتبه اول تا سوم در المپيادهاي ملّي دانشجويي

د. كسب رتبه برتر در آزمون‌هاي سراسري علوم پزشكي كشور اعم از آزمون‌هاي جامع علوم پایه، پيش‌كارورزي، دستياري در رشته‌هاي پزشكي، دندان‌پزشكي و داروسازي و دستياري فوق تخصصي پزشكي

ه. كسب عنوان دانشجوي ممتاز دانشگاه

و. كسب عنوان دانشجوي نمونه كشوري

ز. برگزيده شدن در جشنواره‌هاي علمي،پژوهشي،‌ فنّاورانه مورد تأييد بنياد

ح. برگزیدگان هنری، ادبی يا قرآني(بر اساس مقررات بنیاد)

ط. برگزيده شدن در مسابقه‌هاي ملي و جهاني مهارت

ي. ثبت اختراع برگزيده بر اساس آيين‌نامه شناسايي و پشتيباني از اختراع‌هاي برگزيده

را دارا بوده و حائز بيشترين امتياز از فعاليت‌هاي نخبگاني باشند.

قابل ذکر است ،دانشجويان بعنوان شرط کافی می بایست اولاً حدنصاب مورد تأیید بنیاد را از فعاليت‌هاي نخبگاني (شامل فعالیت­های فنّاورانه، پژوهشی و آموزشی) به‌دست آورند و ثانياً دارای بيشترين امتياز در بين ساير متقاضيان باشند.

ونیز بررسی داشتن حد نصاب لازم و کسب بیشترین امتیاز در بین متقاضیان، بر اساس فعالیت‌های نخبگانیِ اعلامیِ متقاضی، توسط سامانه اطلاعاتي بنياد محاسبه و نتیجۀ آن از طریق سامانه به متقاضی اعلام می‌شود.

بنیاد ملی نخبگان مصاديق فعاليت‌هاي نخبگاني داراي امتياز را :الف. موفقيت‌هاي علمي در دانشگاه (آموزشي، پژوهشي، فنّاورانه و ...)

ب. كسب رتبه برتر در آزمون‌های علمي (مانند كنكور، آزمون­هاي سراسري علوم پزشكي ، المپيادهاي دانشجويي و ...)

ج ‍. برگزيده شدن در جشنواره‌هاي علمي،پژوهشي،‌ فنّاورانه مورد تأیید بنياد (مانند جشنواره­ هاي خوارزمي، رازي، فارابي ، رويش و ...)

د. برگزيده شدن در جشنواره‌هاي معتبر ادبي و هنري يا فعاليت‌هاي ‌قرآني مورد تأييد بنياد اعلام و تاکید کرده است،باتوجه به اينكه امتيازهاي دانشجويان به كمك نرم‌افزار تخصصي محاسبه مي‌شود لازم است متقاضیان همة اطلاعات را به طور كامل در سامانه بارگذاري کنند.

بنابر اطلاعیه بنیاد فرصت نهايي براي تكميل پرونده و ارائه درخواست، ششم شهریور ماه سال جاري است و ضروري است دانشجويان اطلاعات خود را به همراه مدارك مثبته حداكثر تا اين تاريخ در سامانه اطلاعاتي بنياد بارگذاري كنند و سپس گزينه «شروع فرایند» را در فرايند «درخواست بررسی پرونده برای جایزه‌های تحصیلی» در بخش «درخواست‌ها»ي سامانه انتخاب كنند.

این بنیاد یادآوری کرده است ملاک محاسبه میانگین کل دانشجو در طول تحصیل، میانگین کسب‌شده دانشجو تا تاریخ 1/6/1396 است و با توجه به بسته شدن سامانه اطلاعاتی در تاریخ 6/6/1396، لازم است دانشجویان آخرین میانگین کلّ خود را حداکثر تا این تاریخ در سامانه ثبت کنند.

و چنانچه در هر مرحله از بررسي مشخص شود متقاضي اطلاعاتي خلاف واقع را بارگذاري كرده است، متقاضي نه‌فقط از اين جايزه بلكه از تمامي تسهيلات بنياد محروم مي‌شود و عدم صداقت وي به دستگاه‌هاي ذي‌ربط اعلام و به لحاظ حقوقي موضوع پيگيري مي‌شود.

همچنین تحويل اطلاعات ،‌ بررسي اطلاعات و اعلام نتايج صرفاً از طريق سامانه اطلاعاتي بنياد و به شكل الكترونيكي صورت مي‌پذيرد.

دانشجویان متقاضی می توانند فیلم آموزشی نحوه ثبت نام در سامانه بنیاد ملی نخبگان(ثریا) را از اینجا مشاهده کنند.

 

باتشکر از حسن توجه شما به پایگاه خبری وبدا، خواهشمند است نظرات، انتقادات و پیشنهادهای خود را در مورد متن منتشر شده ارسال فرمایید.
پیام های ارسالی پس از بررسی منتشرخواهد شد.