آمادگی دانشکده پرستاری و مامایی برای استقبال از دانشجویان

  • PDF

پرستاری یکی از شغل های شریفی است که آنقدر مورد رضای خداوند قرار دارد که گاه پرستار نه به عنوان فردی که در فضای مراکز درمانی بر بالین بیمار می درخشد؛ که به عنوان همراه و مراقب هر فردی در زندگی شناخته می شود.

پرستاری بیشتر از یک شغل یک صفت مبارک است؛ که می تواند دامان هر فردی را که دارای روحیه ایثار، مهربانی و دلسوزی برای دیگران است را به این نام معطر کند.

 در آخرین هفته های منتهی به سال جدید تحصیلی به گفت وگو با دکتر حیدری؛ رییس دانشکده پرستاری و مامایی دانشگاه علوم پزشکی مشهد و عضو برد پرستاری نشستیم تا در گزارشی از برنامه ریزی این دانشکده برای استقبال از دانشجویان مطلع شویم.

وی در ابتدا ضمن ابراز خرسندی از انعکاس اقدامات دانشکده پرستاری و مامایی گفت: دانشکده پرستاری و مامایی یکی از دانشکده های قدیمی دانشگاه است و دارای مقام های دوم و سوم از نظر کیفی و کمی در کشور می باشد.

هزار و 300 دانشجو در دانشکده تحصیل می کنند

 عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی مشهد، ابراز داشت: هزار و 300 دانشجو در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترای تخصصی در دانشکده پرستاری و مامایی مشغول به تحصیل هستند؛ که  25 درصد از این تعداد یعنی بیش از  300 دانشجو در مقطع تحصیلات تکمیلی تحصیل می کنند.

دکتر حیدری به پذیرش دانشجو در 11 رشته تحصیلات تکمیلی و پنج رشته کارشناسی در این دانشکده اشاره کرد و ابراز داشت: دانشکده پرستاری و مامایی در مقطع کارشناسی در پنج رشته پرستاری، مامایی، اتاق عمل، هوشبری و فوریت های پزشکی دانشجو می پذیرد.

وی اضافه کرد: این دانشکده در  9 رشته کارشناسی ارشد شامل پرستاری داخلی جراحی، پرستاری مراقبت های ویژه، مراقبت های ویژه نوزادان، سالمندی، روان پرستای، کودکان، مامایی و مشاوره در مامایی و دو رشته پی اچ دی پرستاری و بهداشت باروری نیز به جذب دانشجو مبادرت می ورزد.

عضو بورد پرستاری تاکید کرد: شش گروه آموزشی مصوب دانشکده شامل داخلی جراحی، مامایی، کودکان، بهداشت و روان، اتاق عمل و هوشبری و فوریت های پزشکی است؛ که مجموعا 58 عضو هیات علمی در این گروه های آموزشی فعالیت می کنند؛ در کنار این تعداد پنج کارشناس ارشد نیز به صورت غیر عضو هیات علمی با سیستم همکاری می کنند.

دانشکده پرستاری سومین دانشکده از نظر تعداد اعضای هیات علمی و دانشجویان در مشهد است

رییس دانشکده پرستاری دانشگاه علوم پزشکی مشهد، گفت: دانشکده پرستاری و مامایی پس از دانشکده های پزشکی و دندانپزشکی در تعداد اعضای هیات علمی و دانشجویان در جایگاه سوم در دانشگاه علوم پزشکی مشهد قرار دارد و در کل کشور یکی از دانشکده های برتر به لحاظ کمی وکیفی به شمار می رود.

 وی خاطر نشان کرد: این دانشکده بیشترین رشته مقطع را در میان دانشکده های پرستاری و مامایی دارا می باشد و علی رغم کمبود تعداد اعضای هیات علمی در کشور در جایگاه دوم قرار دارد.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی مشهد، خاطر نشان کرد: تا کنون بازدیدهایی توسط همکاران بورد پرستاری از دانشکده صورت  گرفته و وضعیت دانشکده را بسیار عالی توصیف کرده اند. علی رغم تعریف نشدن سیستمی جهت رتبه بندی دانشکده ها در کشور این دانشکده پابه پای وضعیت کلی دانشگاه خود را پیش برده است.

 دکتر حیدری تصریح کرد: در برگزاری آزمون مصاحبه دکتری در کل کشور سه دانشکده تهران، مشهد و اصفهان جهت محل برگزاری آزمون مشخص شدند؛ که در مشهد دانشکده پرستاری و مامایی آزمون مناطق یک، دو و 9 را پوشش و از  180 دانشجو با کیفیت بسیار مطلوب مصاحبه انجام شده است.

وی گفت: دانشکده پرستاری و مامایی دارای دو مجله مراقبت های مبتنی بر شواهد و بهداشت باروری است؛ که هر دو مجله بسیار معتبر و در کشور شناخته شده می باشند.

مجله «مراقبت های مبتنی بر شواهد» در اسکوپوس نمایه شده است

رییس دانشکده پرستاری دانشگاه علوم پزشکی مشهد، خاطر نشان کرد:  نمایه شدن مجله مراقبت های مبتنی بر شواهد در اسکوپوس نیز از اتفاقات مهم دیگری است؛ که نشان می دهد دومین مجله پرستاری و مامایی کشور که در نمایه اسکوپوس اعتبار بالایی را برای دانشگاه کسب کرده است در دانشکده پرستاری مشهد به شکل فصل نامه منتشر می شود.

وی اضافه کرد: نسبت مقاله به عضو هیات علمی در این دانشکده حدود چهار است؛ که این موفقیت درمیان اساتید پی اچ دی به بالای 10 می رسد.

 عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی مشهد به پذیرش دانشجو در رشته های پرستاری، مامایی و اتاق عمل در مهر ماه سال جاری اشاره و یادآور شد:  در دو نیم سال اول و دوم هر کدام 50 دانشجو در رشته های پرستاری و مامایی پذیرش می شوند؛ که در کنار این تعداد 30 دانشجوی اتاق عمل در مهر ماه و 20 دانشجو در بهمن ماه پذیرش خواهند شد.

دکتر حیدری ابراز داشت: در ماه پایانی تابستان آسفالت کل محوطه دانشکده و بازسازی تالار جرجانی به عنوان یکی از دو تالار اجتماعات دانشکده در دست اقدام و این در حالی است؛ که کلیه کلاس ها رنگ آمیزی  شده و تعمیر دانشکده در حوزه عمرانی و ساختمانی نیز در حال انجام است.

عضو بورد پرستاری بیان داشت: در حوزه فرهنگی با توجه به تاکید مسئولان دانشگاه و بر اساس سیاست های دانشکده؛ اعتلای اخلاق حرفه ای را در برنامه قرار داده و در چهار جلسه اخیر به این امر پرداخته ایم.

کارگروه اخلاق حرفه ای در دانشکده ایجاد شده است

رییس دانشکده پرستاری دانشگاه علوم پزشکی مشهد، ادامه داد:  در این راستا علاوه بر شورای فرهنگی اقدام به تشکیل کارگروه اخلاق حرفه ای کرده ایم تا در مسیر اعتلای فرهنگی اقداماتی در آغاز کار انجام شود.

 وی اضافه کرد: در ترم جدید تحصیلی کارگاه های «اخلاق عمومی و اخلاق حرفه ای» را با توجه به توانمند سازی اساتید به صورت ماهانه در دانشکده برگزار خواهیم کرد و در کنار این مهم اقدام به طرح موضوع در شورای آموزشی دانشکده و ایجاد هماهنگی لازم بین اساتید و گروه های آموزشی در اخلاق حرفه ای خواهیم نمود.

کارگاه«اخلاق حرفه ای» مختص دانشجویان برگزار می شود

 عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی مشهد، تصریح کرد: کارگاه دو روزه «اخلاق حرفه ای» برای دانشجویان در اواسط ترم تحصیلی جدید برگزار می شود؛ تا تاکید بر رعایت مقررات حرفه ای در پوشش، رفتار و اخلاق توسط دانشجویان مد نظر قرار گیرد.

دکتر حیدری ابراز داشت: برگزاری کارگاه «مهارت های ارتباطی با دانشجویان» ویژه کارکنان در ابتدای ترم تحصیلی جدید نیز از برنامه های دانشکده خواهد بود؛ که در کنار آن جهت آشنایی دانشجویان با دانشکده و گروه های آموزشی؛ اقدام به برگزاری همایش«پیش دانشگاهی» ویژه دانشجویان در دانشکده خواهیم نمود.

این استاد دانشگاه خاطر نشان کرد: یکی از برنامه های بسیار خوب که مورد استقبال نیز واقع می شود برگزاری جلسه ای در ابتدای ترم تحصیلی جدید برای خانواده های دانشجویان ورودی جدید دانشکده است؛ تا بتوانیم از این طریق ارتباط بسیار خوبی با خانواده دانشجویان در طول ترم برقرار کنیم.

رشته پرستاری و مامایی محور تیم درمان شناخته می شود

دکتر حیدری در معرفی رشته پرستاری و مامایی، گفت: رشته پرستاری از رشته های مهم در حوزه سلامت است و در تمام کتاب ها به عنوان محور تیم درمان شناخته می شود.

وی ادامه داد: پرستار نقش های مختلفی از جمله نقش مراقبتی، هماهنگی و پژوهشی دارد؛ که اگر به آن توجه و به معنای واقعی جایگاه پرستاری شناخته شود، سطح ارائه خدمات به مردم ارتقا پیدا می کند.

چهارمین رشته مورد استقبال دانشجویان در کشور پرستاری و مامایی است

رییس دانشکده پرستاری دانشگاه علوم پزشکی مشهد پرستاری را یکی از رشته های محبوب در کشور دانست و عنوان کرد: در انتخاب رشته شرکت کنندگان در کنکور پس از رشته های پزشکی، دندانپزشکی و  داروسازی؛ پرستاری و مامایی مورد اقبال و استقبال دانشجویان قرار دارد.

 دکتر حیدری بیان داشت: شرایط کاری و استخدامی این رشته ها از رشته های دیگر بهتر است و امکان استخدام رسمی و قراردادی برای فارغ التحصیلان این رشته وجود دارد؛ اما باید تلاش کنیم تا جایگاه این حرفه را تثبیت و سیستم نیز توجه بیشتری به آن نشان دهد.

 عضو هیات علمی دانشکده پرستاری و مامایی تاکید کرد:افزوده شدن  سه رشته  پرستاری توانبخشی، پرستاری اورژانس و پرستاری طب نظامی در مقطع کارشناسی ارشد در دانشکده های پرستاری و مامایی موجب رشد دامنه رشته‌های کارشناسی ارشد به 13 رشته خواهد شد؛ که فرصت ادامه تحصیل در رشته های متعدد را برای دانشجویان فراهم می کند.

60 دانشجوی پی اچ دی در ترم جدید تحصیلی پذیرش می شوند

وی به اهمیت تخصصی شدن پرستاری اشاره کرد و بیان داشت: در حال حاضر بحث تخصصی شدن پرستاری  مطرح شده است؛ که فرصت بسیار خوبی برای پرستاران در کشور ایجاد خواهد کرد. در سال جدید 60 دانشجو در رشته پی اچ دی جذب خواهند شد و این در حالی است که 13 دانشگاه در کشور اقدام به جذب دانشجو در مقطع پی اچ دی می کنند.

باتشکر از حسن توجه شما به پایگاه خبری وبدا، خواهشمند است نظرات، انتقادات و پیشنهادهای خود را در مورد متن منتشر شده ارسال فرمایید.
پیام های ارسالی پس از بررسی منتشرخواهد شد.


آخرین اخبار