دانشگاه علوم پزشکی مشهد دستگاه برتر عضو ستاد ساماندهی امور جوانان استان خراسان رضوی

  • PDF

مدیر کل و دبیر ستاد ساماندهی امور جوانان استان خراسان رضوی  از رئیس دانشگاه علوم پزشکی مشهد و مجموعه مدیریتی ایشان در راستای همکاری صمیمانه و نقش آفرینی موثر و عینیت بخشیدن به مصوبات جلسات سیاستگذاری و برنامه ریزی امور جوانان استان تقدیر نمود.

به گزارش وب دا، کوروش صبوریان مدیر کل امور جوانان استان ضمن آرزوی شادکامی و موفقیت دکتر محمدرضا دارابی محبوب کسب عنوان "دستگاه برتر عضو ستاد ساماندهی امور جوانان استان خراسان رضوی در سال 96" توسط دانشگاه علوم پزشکی مشهد را به ایشان تبریک گفت.

گفتنی است نظر به اهمیت و جایگاه جوانان در پیشرفت و تعالی کشور، معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی مشهد با حمایت های همه جانبه ریاست دانشگاه و در راستای سياست هاي ابلاغي مقام معظم رهبري مبني بر ارتقاء پويايي، بالندگي و جواني جمعيت با افزايش نرخ باروري، ارتقاء اميد به زندگي ، تامين سلامت و تغذيه سالم و پيشگيري از آسيب‌هاي اجتماعي و برنامه های ابلاغی وزارت بهداشت و رسالت ذاتی مجموعه تلاش نموده است تا با توجه به جوان بودن ساختار جمعیتی کشور و استان ( 21 درصد کل جمعیت ) و روند رو به رشد عوامل خطر محیطی تهدید کننده سلامت این قشر مهم از جامعه، ارتقاء سلامت این گروه سنی را با ادغام مراقبت سلامت جوانان در قالب نظام شبکه و غربالگری سلامت جوانان  29‏-18 سال با تشکیل پرونده الکترونيک سلامت و همچنین با حساس سازی اجتماعی و معطوف نمودن جوانان به امر سلامت خود، برنامه های وسیعی را اجرایی نماید .

تشکیل پرونده الکترونیک سلامت جهت حدود 360 هزار نفر از جمعیت جوان تحت پوشش، آموزش های خودمراقبتی، برگزاری کلاس های آموزشی و مشاوره قبل از ازدواج و ازدواج سالم در قالب جلسات و همایش ها و همچنین تهیه و توزیع محتوای آموزشی، اکران شهری پیام­های مرتبط با سلامت جوانان، برگزاری مناسبت‌ها (روز جوان – هفته ازدواج )،جشنواره و بر پایی غرفه و نمایشگاه، انجام معاینات دانشجویان علوم پزشکی استان به صورت متمرکز در قالب طرح استقبال، انجام معاینات طلاب و جوانان حوزه های علمیه، انجام طرح تحقیقاتی کشوری در زمینه رفتارهای پرخطر و بررسی علل عمده مرگ و میر جوانان، تلاش و مداخله توسط شبکه‌های بهداشت و درمان درکاهش علل قابل اجتناب مرگ و مير جوانان با مشارکت سایر بخش ها و ....... از اهم خدمات ارائه شده به این گروه می باشد.

بهره برداری حداکثری حوزه بهداشت دانشگاه در طرح تحول نظام سلامت

  • PDF

معاون بهداشت دانشگاه علوم پرشکی مشهد، از بهره برداری حداکثری حوزه بهداشت دانشگاه از فرصت پیش آمده در طرح تحول نظام سلامت خبرداد.

به گزارش وب دا، دکتر حمیدرضا بهرامی که در گردهمایی مدیران شبکه و معاونین بهداشت شهرستانهای تابعه دانشگاه سخن می گفت، اظهار داشت: در 4 سال گذشته حوزه بهداشت دانشگاه توانسته با انجام اقدامات برنامه ریزی شده گامی اساسی در ارتقاء سلامت جمعیت هدف بردارد.

وی به اجرای پرونده الکترونیک سلامت سینا به عنوان مهمترین بخش در این زمینه اشاره نمود وخاطر نشان کرد:  پرونده سلامت سینا که به صورت بومی در دانشگاه طراحی و اجرا گردیده است، سهولت دسترسی به اطلاعات سلامت جمعیت تحت پوشش و اجرای نظارت عالیه بر نحوه ارائه خدمات در واحدهای تحت پوشش را بدنبال دارد.

دکتر بهرامی با اشاره به اینکه اقدامات حوزه بهداشت در سالهای اخیر بی سابقه بوده است، خاطر نشان کرد: تکمیل نظام شبکه، ساخت و سازها، ساختارهای جدید، تکمیل نیروی انسانی و بهبود استانداردها به ویژه در مناطق روستایی از اهم این اقدامات است.

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی مشهد در ادامه ضمن مروری بر روند برنامه های حوزه بر استفاده از روشهای تشویقی متناسب با عملکرد پرسنل و نظارت بر اجرای برنامه ها به ویژه برنامه ncd و مراقبت از بیماریهای غیرواگیر تاکید نمود.

دکتر بهرامی همچنین با اشاره به اینکه در حال حاضر میزان مراقبت فعال جمعیت 38 درصد می باشد خواستار ارتقاء این شاخص به 60 درصد جمعیت در شهرستان های تابعه شد.

قائم مقام معاون بهداشت دانشگاه نیز در این جلسه گفت: در حال حاضر ما در حوزه بهداشت با افزایش تعداد واحدهای بهداشتی، همچنین نیروی انسانی، رشد یافته ایم و پروسه توسعه را نیز آغاز کرده ایم.

دکتر سید کاظم فرهمند با اشاره به اینکه رشد لزوماً با افزایش توسعه توام نیست اظهار داشت: توسعه بیشتر جنبه انگیزش، دانش، درک و خرد را دارا بوده و این در حالی است که رشد افزایش در اندازه یا تعداد را بدنبال دارد.

دکتر فرهمند  با بیان اینکه برای رسیدن به موفقیت باید از خودمان آغاز کنیم. تصریح کرد: باور، نگرش، احساس و عمل را از مراحل موفقیت ذکر نمود و گفت: گذر از این مسیر ما را به نتیجه مطلوب خواهد رساند.

معاون اجرایی معاونت بهداشت نیز در این جلسه ضمن بررسی اعتبارات و مسائل مالی حوزه بهداشت در سال گذشته به جذب حداکثری منابع موجود و نظارت کافی بر مدل هزینه کرد اعتبارات در سال آینده تاکید نمود.

 

تبلیغ کالاها و اقدامات آسیب رسان به سلامت از طریق رسانه های گروهی ممنوع است

  • PDF

وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی، فهرست کالاها و اقدامات آسیب رسان به سلامت در سال 1397 که تبلیغ آن از طریق رسانه های گروهی ممنوع است را اعلام کرد.

به گزارش وب دا، بر این اساس تبلیغ  فرآورده های گوشتی و غذاهای آماده مصرف شامل انواع سوسيس و كالباس و ژامبون، همبرگر و كباب شامل كباب هاي كوبيده و لقمه(صنعتي و صنفي)، انواع ساندويچ و پيتزا  داراي سوسيس، كالباس و ژامبون (صنعتي و صنفي)،غذاهاي آماده مصرف شامل سالاد الويه، انواع سمبوسه و فلافل آماده شده با روش غوطه وري در روغن (صنعتي و صنفي)، انواع پنیرهای خامه ای و پنیر پروسس از طریق رسانه های گروهی ممنوع است.

تبلیغ فرآورده هاي شيرين و نوشيدني ها شامل انواع نوشابه هاي گازدار با یا بدون قند و نوشابه های انرژي زا به استثناء نوشيدني مالت بدون شکر افزوده، فرآورده هاي يخي خوراكي، انواع نوشيدني ميوه اي( گازدار و يا بدون گاز) با محتواي آب ميوه 25درصد و کمتر، انواع شربت ميوه اي و غیر میوه ای و تزئینی و انواع پودر نوشيدني فوري ممنوع است.

 همچنین بر این اساس تبلیغ انواع روغن هاي مصرفی خانوار و روغن سرخ کردنی، مارگارین ( اصطلاحا کره گیاهی) و مینارین، انواع سس هاي پرچرب (مایونز و سس سالاد و سس هاي سفيد) با چربي بيش از 30 درصد، انواع فرآورده هاي سرخ شده در روغن بر پايه سيب زميني و غلات (چيپس سيب زميني و غلات)، انواع فرآورده هاي حجيم شده بر پايه ذرت (اصطلاحاً انواع پفك) و انواع شیرینی، انواع دسرهای پرچرب، فراورده های کاکائو، تافی و آبنبات از طریق رسانه های گروهی ممنوع است.

همچنین تبلیغ دخانیات، کالاهای آرایشی  و داروهایی با احتمال سوء مصرف نیز از طریق رسانه های گروهی ممنوع بوده و در صورت مشاهده برخورد قانونی خواهد شد.

رییس گروه سلامت دهان و دندان: پس از هر بار مصرف مواد قندی دندان ها را مسواک کنید

  • PDF

رییس گروه سلامت دهان و دندان مرکز بهداشت استان عنوان کرد: علت پوسیدگی دندان میکروب ها و باکتری های داخل دهان است بنابراین برای سلامت دندانها باید پیشگیری از پوسیدگی دندان جدی گرفته شود.

دکتر بهمن کلالی مقدم در گفتگو با خبرنگار وب دا گفت: پوسیدگی دندان یکی از مشکلات دندان می باشد که اگر جدی گرفته نشود باعث آسیب جدی به دندانها می شود علت پوسیدگی دندان میکروب ها و باکتری های دهان است که با مواد غذایی در دهان ترکیب و باعث تولید اسید و خوردگی مینای دندان و پوسیدگی دندان می شود که با این اوضاع دندان ضعیف و با فشار سنگین بر روی دندان پوسیدگی ایجاد خواهد شد.

وی با بیان اینکه باکتریهای دهان هیچگاه از بین نمی روند و همیشه در محیط دهان حضور دارند، افزود: این باکتریها و میکروبها روی غذا جمع می شوند و پلاک میکروبی که لایه بی رنگ و چسبنده است روی دندان ایجاد می شود این لایه تولید اسید و پوسیدگی دندان ایجاد می کند که این پلاک میکروبی فقط با مسواک و نخ دندان از روی دندان از بین می رود.

دکتر کلالی مقدم اظهار داشت: مواد غذایی به ویژه مواد غذایی قندی تولید اسید می کنند این مواد قندی راحت تر در دسترس میکروبها قرار می گیرند اما مواد دیگر باید مدتی بگذرد که تا در اختیار میکروبها قرار گیرند بنابراین مصرف مواد قندی باید کنترل شوند.

وی با بیان اینکه ایام نوروز در پیش است، تصریح کرد: آجیل، شکلات و شیرینی باید همیشه در تمام ایام سال به ویژه در ایام نوروز به مقدار کافی مصرف شود مسواک زدن و نخ دندان در طول روز بسیار مهم است با غذاخوردن نرمه های مواد غذایی لابه لای دندان و زیر دندان می مانند که تنها با مسواک زدن به طور کامل پاکسازی انجام نمی شود بنابراین استفاده از نخ دندان بسیار ضرورت دارد تا از پوسیدگی دندان به علت وجود مواد غذایی پیشگیری شود.

دکتر کلالی مقدم با اشاره به اینکه مواد شیرین مانند سوهان، گز و شکلات حالت چسبندگی دارند که در این موارد بعد از مصرف حتما باید از مسواک و نخ دندان استفاده کرد، توصیه کرد: شکستن آجیل مانند پسته، فندق و ... خطر شکستگی دندان را به دنبال دارد و آسیب رسان است بنابراین نباید این کار را انجام داد، توصیه می شود در طول روز حداقل دو بار مسواک و یک بار نخ دندان استفاده شود حتما آخر شب هنگام خواب دندانها تمیز شوند چراکه هنگام خواب بزاق کمتر ترشح و اثر اسید ایجاد شده در دهان روی دندان بیشتر می شود.

رییس گروه سلامت دهان و دندان مرکز بهداشت استان در ادامه توصیه کرد: شهروندان اگر به مسافرت می روند حتما مسواک و نخ دندان به همراه داشته باشند و اگر در مهمانی هستند پس از مصرف مواد غذایی به ویژه مواد قندی حداقل با آب تنها دهان را شسته و پس از برگشت به منزل دندانها مسواک و نخ دندان شود.

وی با بیان اینکه پوسیدگی های جزئی و سطحی به مرور تبدیل به پوسیدگی های عمقی می شوند بنابراین باید در همان ابتدا ترمیم شوند، اذعان کرد: دهان شویه فلوراید و ژل فلوراید تا 14 سالگی باعث مقاوم سازی و استحکام بیشتر دندانها و هر 6 ماه یکبار یا حداقل هر یکسال یکبار چکاب دندان توسط دندانپزشک برای سلامت بیشتر دندانها و پیشگیری از پوسیدگی توصیه می شود.

 

آخرین اخبار