آموزش مهارتهای زندگی از طریق بازی ، افزایش درک و مشارکت

  • PDF

مدیر گروه سلامت روانی، اجتماعی و اعتیاد معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی مشهد مهارتهای زندگی را توانایی انجام رفتار سازگارانه با چالش های زندگی تعریف نمود و گفت: آموزش مهارتهای زندگی از طریق بازی به درک و مشارکت بیشتر فراگیران در فرآیند آموزش کمک می کند.

به گزارش وب دا، دکتر ندا اخروی، در حاشیه اردوی یک روزه آموزش مهارتهای زندگی از طریق بازی که در محل پارک ریحانه ویژه بانوان و در بوستان وکیل آباد ویژه آقایان، به مناسبت هفته سلامت و در راستای ایجاد روحیه شادابی و نشاط در کارکنان برگزار گردید اظهار داشت: مهارتهای زندگی به منزله راهکاری جهت ارتقاء سلامت روانی، همچنین به صورت ابزاری در پیشگیری از آسیب های روانی، اجتماعی قابل استفاده است.

وی افزود: برگزاری این دوره از طریق بازی می تواند باعث بهبود رفتار سازگارانه در کارکنان شود.

  شایان ذکر است این اردو یک روزه با همت گروه سلامت روانی، اجتماعی و اعتیاد معاونت بهداشت به صورت مجزا جهت بانوان و آقایان برگزار و در این برنامه مجموعه بازی های مهارتهای زندگی اجرا وبا صرف صبحانه از شرکت کنندگان پذیرایی گردید.

پوشش 99 درصدی واکسیناسیون در مناطق زیر پوشش دانشگاه علوم پزشکی مشهد

  • PDF

هفته آخر ماه آوریل مصادف با 4 لغایت 10 اردیبهشت ماه هفته جهانی واکسیناسیون و شعار جهانی این هفته در سال 2017"واکسنها عمل می کنند‏/ "vaccines work تعیین شده است .

مدیر پیشگیری و مبارزه با بیماریهای معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی مشهد هدف برگزاری این هفته را ترویج ایمن سازی از طریق فعالیتهای حمایتی، آموزشی و اجرایی عنوان نمود و گفت: پس از تامین آب آشامیدنی سالم، واکسیناسیون بیشترین تاثیر در کاهش مرگ و میر به ویژه مرگ و میر کودکان و افزایش رشد جمعیت را داشته است.

دکتر محمدجعفر صادقی خاطرنشان کرد: در30 سال گذشته پس از آغاز توسعه ایمن سازی، دستاوردهای مهمی در پیشگیری و کنترل بیماریهای قابل پیشگیری با واکسن و ارتقای سلامت کودکان کشور حاصل شده است.

وی افزود: در حال حاضر کلیه کودکان علیه بیماریهای سل ، هپاتیت ب، فلج اطفال، دیفتری، سیاه سرفه، کزاز، هموفیلوس آنفلونزای تیپ ب، سرخک و اوریون واکسینه می شوند.

مدیر پیشگیری و مبارزه با بیماریهای معاونت بهداشت دانشگاه در ادامه گفت: در حال حاضر بیماری سرخک و سرخجه مادرزادی در مرحله حذف قرار دارند، 15 سال است که کشور عاری از بیماری فلج اطفال است، کزاز نوزادی حذف شده و بیماریهای دیفتری، سیاه سرفه و اوریون کنترل شده اند، همچنین میزان شیوع حاملین مزمن هپاتیت ب از بیش از 3 درصد در سال 1370 به کمتر از 2 درصد کاهش یافته است.

دکتر صادقی درصد پوشش واکسیناسیون  در مناطق تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی مشهد را بیش از 99 درصد عنوان نمود و گفت : همه ساله حدود 60 هزار دز واکسن به پناهندگان و مهاجرین تزریق می گردد.

مدیر پیشگیری و مبارزه با بیماریهای معاونت بهداشت دانشگاه برگزاری مراسم و همایش تقدیر از فعالان حوزه سلامت و ایمن سازی، برگزاری کلاس های آموزشی برای کارکنان ادارات، رابطین بهداشت، مربیان بهداشت مدارس و دانش آموزان، ارائه خدمات ایمن سازی با تاکید بر گروههای حاشیه نشین و غیر ایمن و در صورت لزوم تشکیل تیمهای سیار و افزایش ساعات کار مراکز ایمن سازی، اطلاع رسانی از طریق صدا و سیما و جراید و روزنامه ها و... را از اهم فعالیتهایی برشمرد که در این هفته به آن پرداخته می شود. 

تقدیر از شرکای سلامت همزمان با سومین روز از هفته سلامت

  • PDF

همزمان با هفته سلامت با حضور رییس دانشگاه علوم پزشکی مشهد، مراسم تقدیر از شرکای سلامت استان خراسان رضوی برگزار شد.

به گزارش وب دا،  در اين مراسم که  مدير کل دادگستري خراسان رضوي، دادستان عمومي و انقلاب شهرستان مشهد و معاون فرمانده نيروي انتظامي خراسان رضوي حضور داشتند، معاون بهداشت دانشگاه با اشاره به شعار هفته سلامت« زندگی سالم و با نشاط وامید» اظهار داشت: فرهنگ سازی و اطلاع رسانی در راستای ارتقای سلامت و تاکید به اصلاح روش های زندگی جهت تامین سلامتی مردم  و تحول سلامت یکی از اهداف برگزاری این هفته می باشد.

دکتر حمید رضا بهرامی ضمن قدردانی از  تلاشهای خالصانه روسا، معاونین و کارکنان مجتمع شورای حل اختلاف، نیروی انتظامی، صدا و سیما در اجرای برنامه های مرتبط با سلامت تقدیر وتشکر نمود.

 وی در ادامه خاطر نشان کرد بی شک همکاری سه جانبه دادگستری، صدا و سیما، نیروی انتظامی با دانشگاه علوم پزشکی مشهد باعث کسب افتخارات کشوری این دانشگاه در کنترل دخانیات و قلیان در شهر مشهد مقدس و منطقه گردشگری، توریستی شهرستان طرقبه شاندیز گردید.

معاون بهداشت دانشگاه ضمن اشاره به اقدامات انجام شده در تحول سلامت گفت: توانمند سازی مردم در شناخت عوامل تاثیر گذار بر سلامت خود، اجتماع و تصمیم گیری در انتخاب رفتارهای بهداشتی جهت حصول به زندگی سالم از اهداف برنامه تحول نظام سلامت در حوزه بهداشت مي باشد.

 وی ضمن اشاره به برنامه طرح تشدید نظارت بر اماکن تهیه وتوزیع مواد غذایی گفت: توجه به اهمیت سلامت یکایک افراد جامعه برای دستیابی به اهداف توسعه پایدار در هر کشور و با عنایت به این مهم که امروزه بخش قابل توجهی از بیماری ها ناشی از آب و مواد غذایی مصرفی افراد در طول روز می باشد ،در راستای تحقق اهداف کلان وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي مبتنی بر تامین و حفظ سلامتی آحاد جامعه، دسترسی به آب و غذای ایمن و سالم به عنوان يكي از اساسی ترین نیازهای جامعه مطرح می گردد.

از این جهت برنامه هاي نظارتي در كليه سطوح با حضور فعال پرسنل بهداشت محيط شهرستان هاي تابعه جهت كنترل و بازرسي بهداشتي در ایام نوروز و بعد از آن در ساعات غير اداري و روزهاي تعطيل از ساعت 8 صبح لغایت 8 شب از مراکز تهیه و توزیع مواد غذایی و اماکن عمومی انجام می شود.

معاون بهداشت دانشگاه گفت: شهرمشهد با بیش از 3 میلیون و 500 هزار نفر جمعیت و بالغ بر 5 میلیون زائر دارای حداقل یک هزار  واحد عرضه قلیان بصورت رسمی و غیر رسمی بوده که این تعداد باعث جذب گردشگران و خانواده ها به این گونه اماکن شده بود. 

وی در ادامه افزود:این عمل جدا از افزایش بار بیماری های قلبی و تنفسی باعث گسترش بزهکاری و جرائم در سطح شهر مشهد و به خصوص مناطق ییلاقی طرقبه و شاندیز شده که با توجه به حساسیت موضوع و دستور وزارت بهداشت طرح کاهش مصرف دخانيات، در فرمانداری و کمیته سلامت وامنیت غذایی استان و شورای تامین استان دستور اجرای اين طرح در مورخ 26 آبان 93 صادر گردید که در طی دوره طرح تا خرداد ماه 95 کلیه این مراکز با مشارکت و همکاری دادگستری، نیروی انتظامی و ... تعطیل گردید. 

شايان ذکر است در اين مراسم از روسا، معاونین و کارکنان مجتمع شورای حل اختلاف، نیروی انتظامی، صدا و سیما تقدير گرديد.

مدارس مروج سلامت، برنامه اي جهت ارتقاء سلامت

  • PDF

رییس اداره سلامت  نوجوانان و مدارس وزارت بهداشت، درمان وآموزش پزشکی، طرح مدارس مروج سلامت را به منزله یک نظام برای ارتقای سلامت دانش آموران برشمرد و گفت: توانمند سازی مردم و ارتقا سلامت جامعه  با مشارکت فعالانه اولیاء، مربیان و دانش آموزان و ترویج فرهنگ خود مراقبتی افزایش خواهد یافت .

به گزارش وب دا، دکتر مجذوبه طاهری در همایش تقدیر از مجریان مدارس پنج ستاره مروج سلامت و مراقبین سلامت استان خراسان رضوی اظهار داشت: برنامه مدارس مروج سلامت برنامه ای مشترک بین هر دو وزارت آموزش و پرورش و وزارت بهداشت است و پیشبرد اهداف این برنامه نیاز به همکاری و مشارکت همه جانبه هر دو وزارت دارد.

دکتر طاهری خاطر نشان کرد: یکی از محورهای مهم مدارس مروج سلامت ارتقاء سطح سلامت مدارس است.

رییس اداره سلامت  نوجوانان و مدارس وزارت بهداشت در ادامه افزود: در سال جاری کیفی سازی دستورالعمل مدارس مروج سلامت و گسترش برنامه درمناطق محروم  در دستور کار وزارت بهداشت قرار دارد.

دکتر مجذوبه طاهری تاکید نمود: جلب حمایت همه جانبه خانواده ها و دانش آموزان در راستای ارتقا سلامت در مدارس مروج سلامت از اولویتهای مهم این برنامه است.

رییس اداره سلامت  نوجوانان و مدارس وزارت بهداشت ارتقا توانمندی معلمان را یکی دیگر از اولویتهای مهم این برنامه برشمرد.

وی خاطر نشان کرد: مدارس مروج سلامت به معنی دستیابی به راه تازه ای برای اندیشیدن است که خود منجر به یافتن فرصت ها، سیاستها و ساختارهای جدید می شود.

دکتر طاهری افزود: مروجین سلامت بازوان توانمند وزارت بهداشت در مدارس هستند وآموزش سلامت به دانش آموزان باعث نهادینه شدن این آموزش ها شده ودر ارتقا سلامت آینده جامعه بسیار اهمیت دارد.

قائم مقام معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی مشهد نیز در این مراسم گفت: مدارس اصلی ترین محیطی هستند که دسترسی به گروه سنی کودکان، نوجوانان و جوانان را فراهم می کند.

وی افزود: دانش آموزان به عنوان نماینده خانواده های کشور ودر نقش سفیران سلامت پیامهای بهداشتی را در جامعه انتقال خواهند داد.

دکتر سید کاظم فرهمند خاطر نشان کرد: در حال حاضر آموزش و پرورش به 7 هزار مراقب سلامت نیاز دارد تا بتواند خدمات سلامتی استاندارد را ارائه دهد.

وی افزود: از 952 مدرسه مجری مروج سلامت تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی مشهد، 833 مدرسه ستاره دار می باشند که 89 مدرسه موفق به اخذ امتیاز 5 ستاره شده اند.

قائم مقام معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی مشهد با ا شاره به شعار« پیشگیری مقدم بر درمان» تاکید نمود: به ازای هر یک دلار سرمایه گذاری در بخش پیشگیری و بهداشت هزینه ای معادل 7 دلار برگشت سرمایه برای سیستم سلامت اتفاق خواهد افتاد.

وی با اشاره به اینکه  کار بیشتر وبا کیفیت تر دراین حوزه می تواند جامعه سالمتری را ایجاد نماید اظهارامیدواری کرد که در سایه همکاری ومشارکت همه جانبه سازمانهای دست اندرکار، سلامت جامعه ارتقا یابد.

گفتنی است همایش تقدیر از مجریان مدارس پنج ستاره مروج سلامت و مراقبین سلامت استان خراسان رضوی با حضور رییس اداره سلامت  نوجوانان و مدارس وزارت بهداشت، درمان وآموزش پزشکی، قائم مقام معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی مشهد ، مدیر کل آموزش وپرورش استان خراسان رضوی و جمعی از مدیران وکارشناسان دو حوزه بهداشت وآموزش وپرورش در محل پردیس دانشگاه فرهنگیان شهید بهشتی برگزار گردید.