اهمیت مراقبتهای پیش از بارداری در سلامت مادران و نوزادان

  • PDF

 مراقبت قبل از بارداري مجموعه اي از خدمات مراقبتي است كه به ارزيابي خطرات موجود براي باردار شدن مي پردازد و با ارائه آموزشها و انجام اقدامات درماني و مداخلات دارويي در زمينه بهبود سلامت زنان با هدف ایجاد یک بارداری بدون خطر و حفظ و تامين سلامت مادر و نوزاد تلاش مي كند.

به گزارش وب دا، مدير سلامت جمعيت ،خانواده و مدارس معاونت بهداشت دانشگاه  علوم پزشکی مشهد به مناسبت هفته سلامت  بانوان ایرانی (24 لغایت 30 مهرماه) اظهار داشت: حفظ سلامت زنان بعنوان محور اصلی خانواده در تمامی طول زندگی ایشان از اهمیت بسزایی برخوردار است.

 دکتر حامد قضاوی با اشاره به تغییرات فیزیولوژیک و سایکولوژیکی که در دوران بارداری در زنان ایجاد میشود، گفت: انجام مراقبتهای پیش از بارداری جهت بانوانی که قصد باردارشدن دارند امری مهم و ضروری می باشد.

وی خاطر نشان کرد: ايجاد تقاضا براي دريافت مراقبت پيش از بارداري در زنان در سنين باروري باید مورد توجه ویژه قرار گيرد تا بتوان زنان در معرض خطر بارداری های پرخطر را زودتر شناسايي كرده و در صورت امكان بارداری آنان را تا برطرف شدن مشکل و یا کنترل بیماری به تعویق افتد .

مدير سلامت جمعيت ،خانواده و مدارس معاونت بهداشت دانشگاه  علوم پزشکی مشهد تصریح نمود : همزمان با انجام مراقبت های پیش از بارداری ضمن شناسایی به موقع، درمان و یا کنترل بیماری های زمینه ای خصوصا بیماریهای قلبی ،کلیوی، دیابت و چاقی و آموزش های لازم ، می توان از  وقوع بارداری های پرخطر که  نتایج ناخوشایندی برای مادر و نوزاد به همراه دارد پیشگیری کرد .

دکتر قضاوی با بیان اینکه در حال حاضر مراقبتهای پیش از بارداری توسط پزشکان و مراقبین سلامت در کلیه مراکز خدمات جامع سلامت ارائه می گردد، توصیه نمود: زنانی که تصمیم به بارداری دارند حداقل سه ماه قبل از باردار شدن جهت دریافت مراقبتها به نزدیکترین واحد بهداشتی محل سکونت خود مراجعه نمایند.

توجه به سلامت روان؛ ضرورتی انکارناپذیر

  • PDF

وزیر بهداشت در یادداشتی به مناسبت هفته ملی سلامت روان در صفحه شخصی خود نوشت: بیش از ۳۰۰ میلیون نفر در جهان دچار افسردگی و بیش از ۲۶۰ میلیون نفر دچار اختلالات اضطرابی هستند و پیش‌بینی می‌شود تا سال ۲۰۳۰، افسردگی، به ‌تنهایی مهم‌ترین عامل ایجاد بار بیماری‌ها باشد.

به گزارش وب دا، دکتر سید حسن هاشمی در این یادداشت تصریح کرده است: اگر خواهان کاهش اختلالات روان و تبعات و آسیب‌های اجتماعی آن هستیم، باید به عوامل کلان اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی، مانند فقر، بیکاری، تبعیض و شکاف اجتماعی در جامعه و آرامش و امنیت و شایسته سالاری در محیط کار توجهی جدی داشته باشیم.

متن کامل یادداشت وزیر بهداشت به شرح زیر است:

با توجه به پی‌آمدهای منفی اختلالات سلامت روان بر زندگی انسان، سازمان جهانی بهداشت در «روز جهانی سلامت» به مردم سراسر دنیا اعلام کرد برای داشتن زندگی سالم‌تر، خوب است با هم در مورد افسردگی صحبت کنند و اگر نیاز به حمایت بیشتر دارند، از افراد متخصص کمک بگیرند.

لزوم توجه به موضوع سلامت روان آن‌گاه روشن‌تر می‌شود که بدانیم بیش از ۳۰۰ میلیون نفر در جهان دچار افسردگی و بیش از ۲۶۰ میلیون نفر دچار اختلالات اضطرابی هستند که بسیاری از این افراد هر دو این اختلالات را تجربه می‌کنند و پیش‌بینی می‌شود تا سال ۲۰۳۰، افسردگی به ‌تنهایی مهم‌ترین عامل ایجاد بار بیماری‌ها باشد.

امسال شعار روز جهانی سلامت روان هم «سلامت روان در محیط کار» است و ما در ایران، طی یک هفته (۲۴ تا ۳۰ مهرماه) به زوایای مختلف این موضوع می‌پردازیم.

 

تقریبا نیمی از عمر افراد در محل کارشان سپری می‌شود و طبیعی است که رابطه‌ای قوی بین سلامت روان با کار و محیط کار وجود داشته باشد. با این حال، این رابطه هنوز چنان که باید توسط کارفرما و‌ نیروی کار مورد توجه قرار نگرفته است.

دقت در مختصات محیط کار سالم و تربیت کارشناسان و نیروهای متخصص در این زمینه از جمله نیازهایی است که باید در کنار سایر مسائل بهداشتی و درمانی سلامت روان به آن پرداخته شود.

همچنین همه ما باید این موضوع را مرتب تکرار و یادآوری کنیم که توجه به سلامت روان و ارتقای آن ضرورتی انکارناپذیر است و این مهم ممکن نخواهد شد، مگر با مشارکت تمام بخش‌های جامعه و‌ حاکمیت.

اگر خواهان کاهش اختلالات روان و تبعات و آسیب‌های اجتماعی آن هستیم، باید به عوامل کلان اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی، مانند فقر، بیکاری، تبعیض و شکاف اجتماعی در جامعه و آرامش و امنیت و شایسته سالاری در محیط کار توجهی جدی داشته باشیم.

در این مسیر، تدوین برنامه‌های درازمدت در جهت اصلاح و تعدیل شرایط، برنامه‌های کوتاه‌مدت برای حمایت از گروه‌های در معرض آسیب و اطلاع‌رسانی مناسب، از مهم‌ترین اقداماتی هستند که باید با دقت و سرعت انجام شوند.

ورزش، نسخه رایگان سلامت بانوان

  • PDF

هفته ملی "سلامت بانوان ایران"، با شعار ورزش؛ نسخه رایگان سلامت زنان، از 24 الی 30 مهر همزمان با سراسر کشور در دانشگاه علوم پزشکی مشهد برگزار می شود. 

به گزارش وب دا: پویش هفته ملی "سلامت بانوان ایران"، همه ساله در هفته پایانی مهرماه با هدف اطلاع رسانی و حساس سازی گروه های مختلف جامعه در خصوص اولویتهای سلامت زنان به عنوان نیمی از جمعیت کشور، برگزار می شود.
در سال جاری، با توجه به اهمیت و شیوع کم تحرکی در جامعه زنان کشور و تاثیر آن بر کلیه ابعاد سلامت، موضوع فعالیت فیزیکی، به عنوان محور اصلی این پویش در سال جاری انتخاب و شعار ورزش؛ نسخه رایگان سلامت زنان برگزیده شده است. 
فعالیت فیزیکی مناسب، ضامن سلامت زنان در همه گروههای سنی از کودکان و جوانان تا میانسالان و سالمندان، مادران باردار، معلولین و بیماران، نقش فعالیت جسمانی در پیشگیری از ناباروری زنان،زنان پیشگام و الگوی مشارکت خانواده در ورزش همگانی، نقش ورزش در سلامت روانی و اجتماعی زنان، نقش تمرینات ورزشی در پیشگیری از بیماری های اسکلتی عضلانی، نقش ورزش در سلامت قلب و عروق ( چاقی، فشارخون بالا، دیابت)  و فعالیت فیزیکی در پیشگیری از انواع سرطان ها در زنان از جمله عناوین هفته ملی سلامت بانوان است.

بر اساس اعلام وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی؛ سیاستگذاری سلامت در مورد زنان و توانمند ساختن آنها برای برنامه های خود مراقبتی و استفاده به موقع از خدمات بهداشتی از اولویت های اصلی سلامت زنان است.

زنان به طور معمول مدیریت و برنامه ریزی سلامت خانواده را برعهده دارند و از واکسیناسیون کودکان گرفته تا تغذیه نوجوانان، کاستن از استرس های دیگر اعضای خانواده و ارائه خدمات به سالمندان به دوش آنها است و از همه مهم تر اینکه بخش سلامت تغذيه از مزرعه تا سفره نیز معمولا عرصه تصمیم گیری بانوان است.
زنان به عنوان مادر، در خانواده محور سلامت خانواده بوده و مرگ ومير، ناتواني و رفتارهاي آنها، تمام ابعاد سلامت خانواده را تحت تاثير قرار مي دهد که از جمله این موارد می توان خطرات تهدید کننده سلامتی مادران بر سلامت سایر گروه های سنی در خانواده را نام برد.

با توجه به يادگيري رفتار در خانواده و نقش مادران در شبكه يادگيري اجتماعي، آثار رفتارهای زنان و مادران بر جنبه هاي مختلف سلامت و بيماري و تاثير آن در فرهنگ رفتاري همه اعضاي خانواده بر کسی پوشيده نيست.

ازسویی دیگر تعداد زیادی از ارائه دهندگان خدمات سیستم خدمات بهداشتی درمانی در سراسر کشور را زنان تشکیل می دهند و این موضوع نقش مستقیم زنان در ارتقای سلامت جامعه را نیز آشکار می کند و بالاخره اینکه زنان نیمی از جمعیت کشور را به خود اختصاص می دهند و پیشگام فعالیت های مهم اجتماعی نیز هستند.
گرچه در هفته ملی سلامت زنان، اولویت های سلامت زنان مورد توجه خاص قرار گرفته و اطلاع رسانی برای آن صورت می گیرد، اما این فرصت باید در دو بعد جدی تر دیگر برای تمام سال نیز مد نظر قرار گیرد، اول اینکه برای سلامت زنان در سطح سیاست گذاری و مدیریت سلامت برنامه ریزی شود و دوم اینکه زنان برای برنامه ریزی خود مراقبتی و استفاده به موقع از خدمات بهداشتی توانمند سازی شوند.

بهره مندی از سلامت روان، تنش و فشار در محیط کار را کاهش می دهد

  • PDF

هفته آخر مهر ماه ( 24 لغایت 30 مهر ماه) هفته سلامت روان و شعار امسال این مناسبت « سلامت روان در محیط کار » نامگذاری شده است.

به گزارش روابط عمومی مرکز بهداشت استان، مدیر سلامت روانی، اجتماعی و پیشگیری از اعتیاد معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت: اختلالات روانپزشکی جزء شایعترین و ناتوان کننده ترین بیماریها در جوامع بشری است.

 دکتر ندا اخروی شاخصه سلامت روان را شناختن و استفاده مناسب از توانمندیهای شخصی توسط افراد عنوان نمود و گفت : افرادی که از سلامت روان بهره مند ند، توانایی تعامل با محیط و افراد پیرامون خود را بدون کمترین تنش و کمترین فشار دارا می باشند.

دکتر اخروی در ادامه ضمن اشاره به اینکه در سالهای اخیر به سلامت جسمی، سلامت محیط کار و مسائل ارگونومیک محیط کاری توجه ویژه ای شده است، گفت: متاسفانه سلامت روان شاغلین قسمت فراموش شده ابعاد سلامت در سالهای اخیر بوده است.

وی فرسودگی شغلی را یکی از پیامدهای عدم توجه به سلامت روان شاغلین عنوان نمود که زمینه ساز بسیاری از بیماریهای جسمی خواهد بود.

مدیر سلامت روانی، اجتماعی و اعتیاد معاونت بهداشت، گنجاندن پایش سلامت روان در معاینات شاغلین را از مهمترین فعالیتهای حوزه معاونت بهداشت در سالجاری اعلام نمود و افزود : برگزاری دوره های تربیت مربی و دوره های آموزشی جهت بخش صنعت و بخش اداری با هدف ارتقاء آگاهی مدیران و شاغلین در مراقبت از خود و کارکنانشان در خصوص حفاظت از آسیب های روانی، کاهش استرس ها و تنش های محیط های کاری، مهارت کنترل خشم و کاهش فرسودگی شغلی از فعالیتهایی است که به طور جد در دستور کار حوزه بهداشت دانشگاه قرار گرفته است.

دکتر اخروی نیروی کار سالم، جامعه سالم ‏/ پیشگیری در محیط کار‏/ سبک زندگی و سلامت روانی در محیط کار ‏/ نقش کارفرما در سلامت محیط کار و رویکرد جامعه نگر در سلامت روان محیط کار را از عناوین روز شمار هفته سلامت روان برشمرد.

شایان ذکر است با اجرای طرح تحول سلامت در حوزه بهداشت، با استقرار کارشناس سلامت روان در مراکز خدمات جامع سلامت خدمات سلامت روان به تمامی گروههای سنی ارائه می گردد. غربالگری سلامت اجتماعی و روانی افراد از مهمترین اقدامات حوزه سلامت روان بوده به طوریکه در صورت وجود شاخص های نیازمند به پیگیری در مراجعین، افراد به سطوح تخصصی تر ارجاع و تا حصول نتیجه پیگیری می شوند.