مصرف نمک های کم سدیم اثر زیانباری بر سلامتی دارد

  • PDF

امروزه برخی از تولید کنندگان اقدام به تهیه نمک های کم سدیم می نمایند که در آنها بخشی از کلرید سدیم با کلرید پتاسیم جایگزین شده است.

به گزارش وب دا، مدیر دفتر بهبود تغذیه جامعه وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی گفت: نمک خوراکی، یک ماده شیمیایی متبلور، شورمزه و بدون بو است که به طور عمده از کلرید سدیم تشکیل شده است.

دکتر زهرا عبدالهی اظهار داشت: سدیم موجود در نمک، نقش اساسی در حفظ تعادل اسید و باز، تنظیم حجم پلاسما، انتقال پیام های عصبی و کارکرد مناسب عصبی عضلانی بدن دارد.

وی با اشاره به اینکه توصیه مجامع علمی بین المللی در خصوص میزان مجاز مصرف کل نمک روزانه شامل نمک آشکار و پنهان کمتر از 5 گرم است گفت: متاسفانه میزان نمک مصرفی در کشور ما 2 تا 3 برابر مجاز برآورد شده است.

دکتر عبدالهی خاطرنشان کرد: نتایج تحقیقات و بررسی های علمی نشان داده که دریافت زیاد نمک، علاوه بر افزایش فشار خون، اثرات زیانبار دیگری نظیر افزایش احتمال بروز سکته قلبی، سرطان معده و آسم را به همراه دارد. همچنین مصرف زیاد نمک سبب جداشدن کلسیم از استخوانها و دفع آن از ادرار می شود و از همین رو زمینه ساز بروز پوکی استخوان میگردد.

مدیر دفتر بهبود تغذیه جامعه وزارت در ادامه افزود: اگرچه نمک های کم سدیم برای برخی افراد و بیماران از جمله مبتلایان به فشارخون مناسب هستند، اما هرگز نمی توان مصرف آنها را برای عموم جامعه توصیه نمود، چراکه استفاده از این نوع نمک برای برخی بیماران، از جمله مبتلایان به بیماری مزمن کلیه که رژیم غذایی آنها باید محدود از پتاسیم باشد بسیار زیانبار خواهد بود.

دکتر زهرا عبدالهی از مردم خواست به منظور جلوگیری از خطرات احتمالی مصرف نمک های پتاسیم و کم سدیم، مصرف آنها صرفاً تحت نظر پزشک انجام شده و از سطح داروخانه ها تهیه شود.

 

 

افتتاح مرکز بهداشت کارشهرک صنعتی چناران

  • PDF

مرکزبهداشت کارشهرک صنعتی چناران با حضور جمعی از مسئولان محلی در این شهرستان افتتاح شد.

به گزارش وب دا،  مدیر شبکه بهداشت ودرمان شهرستان چناران هدف از راه اندازی این مرکز  را دسترسی آسان وسریع شاغلین واحدهای صنعتی مستقر در شهرک صنعتی به خدمات بهداشتی عنوان کرد و اظهار داشت: راه اندازی این امر منجر به بالا رفتن سطح سلامت شاغلین وپیشگیری از بیماریهای شغلی کارگران که بالغ بر پنج هزار نفر هستند خواهد شد .

دکتر رجب پور افزود: این  مرکز پزشک دوره دیده طب کار ، کارشناس بهداشت محیط وحرفه ای وپرستار بصورت تمام وقت در شیفت اداری مشغول ارائه خدمات میباشند.

وی  از زحمات وتلاشهای واحد بهداشت محیط وحرفه ای شبکه بهداشت ودرمان شهرستان ودفتر خدماتی شهرک صنعتی چناران جهت تجهیز وراه اندازی هر چه سریعتر واحد مربوطه قدردانی نمود و اظهار امیدواری کرد: با آغاز بکار این مرکز  شاهد کاهش بیماریهای شغلی وناتوانی های ناشی از سوانح وحوادث کارگران در سطح  واحدهای تولیدی شهرک صنعتی چناران  باشیم .

گفتنی است: شهرک صنعتی چناران دارای 16 خانه بهداشت کار گری فعال و25 ایستگاه بهگر فعال جهت ارائه خدمات بهداشتی اولیه به کارگران است.

بازدید معاون بهداشت دانشگاه از شبکه بهداشت ودرمان شهرستان فریمان

  • PDF

در راستای نظارت بر واحدهای زیر پوشش، معاون بهداشت دانشگاه  علوم پزشکی مشهد با حضور در شبکه بهداشت و درمان شهرستان فریمان شاخص های عملکردی حوزه بهداشت این شهرستان را بررسی نمود.

  به گزارش وب دا، دکتر حمیدرضا بهرامی در این بازدید در نشست تخصصی با حضور مدیر شبکه بهداشت و درمان، معاون بهداشت و مسئولان و کارشناسان ستادی مرکز بهداشت شهرستان به بررسی روند اجرای برنامه ها و سامانه سینا به ارائه توصیه­ های کاربردی پرداخت .

معاون بهداشت دانشگاه در ادامه، شاخص­های عملکردی واحدها و مراکز بهداشتی شهرستان را مورد ارزیابی قرارداد و بر اجرای برنامه­ های مداخله ای و تدوین برنامه عملیاتی جهت ارتقاء و بهبود شاخصهای بهداشتی تاکید نمود.

 

 

هوای مشهد برای گروه های حساس ناسالم است

  • PDF

هوای مشهد برای گروه های حساس ناسالم اعلام شدبر اساس اعلام واحد بهداشت هوای معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکي مشهد، شاخص کيفيت هواي مشهد با 137 (AQI) در وضعيت ناسالم برای گروههای حساس قرار دارد.

به گزارش وب دا، مدیر گروه بهداشت محیط و حرفه ای دانشگاه علوم پزشکی مشهد با اشاره به شرایط هوای مشهد،ساکنان و زائران باید حفاظت های لازم را انجام دهندگفت: به علت آلودگی هوای این شهر استفاده از ماسک برای افراد در معرض خطر توصیه می شود.

مهندس حسنی اظهار داشت: تمام افراد به ویژه گروههای در معرض آسیب از جمله بیماران تنفسی و قلبی عروقی، زنان باردار، کودکان، بیماران مزمن و صعب العلاج باید از تردد در هوای آلوده به ویژه در ساعات اوج آلودگی از ۱۰ صبح تا ۱۶ پرهیز کرده و در صورت ضرورت تردد از ماسک استفاده کنند.

وی افزود: کودکان به دلیل تکامل نیافتن دستگاه تنفسی آنان در مواجهه با هوای آلوده به ویژه با غلظت زیاد ذرات معلق دچار مشکل تنفسی می شوند و باید بیشتر مراقبت شوند.

حسنی افزود: ورزشکاران نیز باید از فعالیت های ورزشی در روزهای آلوده خودداری کنند زیرا با افزایش حرکت، بدن به اکسیژن بیشتری نیاز دارد و تنفس در هوای آلوده علاوه بر انباشت ذرات معلق در ریه روند اکسیژن رسانی کافی به خون و بافت ها را نیز مختل می کند.

وی ادامه داد: افرادی که بیشترین حضور را در سطح شهر دارند مانند کارکنان نیروی انتظامی، پلیس راهور، کارکنان پایگاههای اورژانس، هلال احمر، کارکنان شهرداری ها و خدمات شهری نیز باید از وسایل حفاظت تنفسی مانند ماسک استفاده کنند.

 

آخرین اخبار