آنفولانزا سالانه 5 تا 15 درصد جامعه را مبتلا می کند

  • PDF

مدیر پیشگیری و مبارزه با بیماری ها حوزه معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت: آنفولانزا می تواند هر سال حدود 5 تا 15 درصد جمعیت را مبتلا اما باقی ویروس ها چیزی حدود 2 درصد جامعه را مبتلا می کند.

دکتر محمدجعفر صادقی در گفتگو با  وب دا در رابطه با ویروس آنفولانزا گفت: آنفولانزا بیماری عفونی و ویروسی دستگاه تنفسی است این ویروس سه تییپ A B C  دارد که تیپ A در انسان و حیوان ایجاد بیماری می کند.

وی افزود: بیماری آنفولانزا از نظر سرعت انتشار بسیار مورد اهمیت است این بیماری در مکان های پرتجمع و در مکان های عمومی و فضای بسته تا 50 درصد انتشار پیدا می کند و این نشان دهنده وجود این بیماری در تمام دنیا می باشد.

دکتر صادقی با بیان اینکه در سطح دنیا سالیانه بیش از سه میلیون نفر به دلیل عفونت های تنفسی فوت می کنند، تصریح کرد: حدود دو میلیون از این تعداد کودکان زیر پنج سال هستند که به طور کلی حدود 7 درصد علل مرگ و میر در بچه ها عفونت های تنفسی می باشد.

وی اظهار داشت: سرعت انتشار و تعداد مبتلایان این بیماری که قابلیت همه گیری دارد، مهم است و در گروه های پرخطر ایجاد عارضه و مرگ و میر را بیشتر می کند.

مدیر پیشگیری و مبارزه با بیماری ها حوزه معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مشهد به انواع ویروس آنفولانزا اشاره و بیان کرد: در مجموع سه نوع آنفولانزای فصلی، پاندمیک (همه گیری) و پرندگان وجود دارد.

صادقی اذعان کرد: آنفولانزای فصلی از انسان به انسان منتقل می شود که هم واکسن دارد و هم بهبودی ایجاد می شود، آنفولانزای پاندمیک واکسن ندارد و هنوز واکسن آن ساخته نشده و وقتی این نوع بیماری ایجاد می شود شیوع آن در جامعه بسیار زیاد است.

وی با اشاره بر آنفولانزای پرندگان مبنی بر اینکه آنفولانزای پرندگان، در پرندگان ایجاد می شود و ویروس آن از پرندگان به انسان نیز منتقل می شود، اظهار داشت: ابتلای انسان به این ویروس خطرناک است و واکسن هم ندارد.

وی با اشاره به اینکه به طور عمده آنفولانزا سه علامت بالینی از جمله تب، گلودرد و سرفه دارد، بیان کرد: ویروس آنفولانزا باعث ایجاد علائمی چون تب بیش از 38 درجه، درد استخوان، احساس کوفتگی و سردرد نیز می شود.

دکتر صادقی اظهار داشت: تفاوتی که بین آنفولانزا و سرماخوردگی وجود دارد این است که در سرماخوردگی نحوه شروع علائم تدریجی و در آنفولانزا به طور ناگهانی، تب در آنفولانزا شدید و ولی در سرماخوردگی خفیف، گلو درد و سرفه در آنفولانزا شایع و در سرماخوردگی کمتر و آبریزش بینی در آنفولانزا کمتر و در سرماخوردگی بیشتر است.

وی با اشاره به این که بیشترین سن شیوع این بیماری عمدتا افراد بین 15 تا 35 سال است، تصریح کرد: زیرا این افراد بیشتر در اجتماع حضور دارند هم چنین افراد پرخطر هم مانند افراد بالای 65 سال، کودکان زیر پنج سال، زنان باردار و افرادی که سیستم ایمنی ضعیف دارند نیز سریع تر به این ویروس مبتلا می شوند.

دکتر صادقی توصیه کرد: برای پیشگیری از ابتلا به ویروس آنفولانزا بهتر است در طول شبانه روز چندین بار دستها با آب و صابون به ویژه قبل و بعد از خوردن غذا شسته شود در زمان فصل شیوع بیماری در مکان های پرجمعیت با ماسک یا دستمال جلوی بینی و دهان خود را بپوشانیم همچنین این کار هنگام سرفه و عطسه هم باید رعایت شود.

وی افزود: با افراد بیمار روبوسی نشود، دستها را به چشم و دهان نزنیم و دستمال کاغذی های استفاده شده درون سطل آشغال انداخته شود و مصرف داروهای تجویزی پزشک، استراحت کافی در منزل و نوشیدن مایعات فراوان الزامی است.

صادقی با بیان اینکه بهتر است واکسن آنفولانزا اوایل یا اواخر پاییز تزریق شود، خاطرنشان کرد: واکسن آنفولانزا از ویروس زنده ضعیف شده تهیه می شود بهتر است در هر سال واکسن آنفولانزای یک سال گذشته تزریق شود این واکسن که پس از دو هفته ایمنی را در بدن ایجاد می کند به مدت شش تا هفت ماه ایمنی را در برابر ویروس آنفولانزا در بدن مقاوم می کند.  

بازدید معاون بهداشت دانشگاه از واحد های بهداشتی شهرستان خلیل آباد

  • PDF

در راستای نظارت بر فعالیت واحدهای تابعه و بررسی عملکرد واحد های بهداشتی زیر پوشش ،معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی مشهد  از شهرستان خلیل آباد بازدید نمود.

به گزارش وب دا؛  دکتر بهرامی در نشستی که با مدیر شبکه، معاون بهداشت و کارشناسان ستاد مرکز بهداشت شهرستان خلیل‌آباد برگزار گردید ، بر اهمیت شاخص های سلامت و مراقبت‌های بهداشتی ثبت شده در سامانه پرونده الکترونیک تاکید نمود.

دکتر هاشمی مدیر شبکه بهداشت و درمان کاشمر و دکتر موسوی معاون بهداشت این شهرستان به ارائه گزارشی در خصوص عملکرد واحدهای ستادی و برنامه‌ریزی های انجام شده جهت نیل به اهداف سلامت پرداختند و توصیه های کاربردی توسط معاون بهداشت دانشگاه ارائه گردید.

در ادامه معاون بهداشت دانشگاه از خانه بهداشت نصر آباد، پایگاه سلامت ضمیمه، پایگاه سلامت غیر ضمیمه بازدید نمود.

شایان ذکر است کلاس آمادگی برای زایمان نیز در این سفر توسط معاون بهداشت دانشگاه افتتاح گردید. 

برپایی کمپین ریشه کنی بیماری هپاتیت در دانشگاه علوم پزشکی مشهد

  • PDF

رعایت بهداشت فردی در پیشگیری از انواع هپاتیت تاثیر گذار استکمپین ریشه کنی بیماری هپاتیت در دانشگاه علوم پزشکی مشهد  زیر نظر معاونت فرهنگی و دانشجویی بر اساس ابلاغ مجمع سلامت کشوری به تمامی کمپین های ارتقای سلامت دانشگاه های علوم پزشکی در حال برگزاری است.

عارف لطفیان در گفت‌وگو با وب دا؛ هدف از این کمپین را ریشه کنی بیماری هپاتیت دانست و اظهار داشت: دانشجویان دانشگاه های علوم پزشکی(پزشکی، پرستاری، بهداشت و علوم آزمایشگاهی) به جهت کار بالینی که دارند، در معرض ابتلا به بیماری هپاتیت به دلیل داشتن تماس خونی با بیمار می باشند.

دبیر کانون دانشجویی ارتقای سلامت دانشگاه علوم پزشکی مشهد ابراز داشت: این کمپین تلاش دارد تا علاوه بر دادن هشدارهای لازم به دانشجویان در مراقبت از عدم ابتلا به این بیماری؛ اطلاع رسانی لازم را در خصوص حفظ سلامت خود در هنگام انجام امور بالینی انجام دهد.

لطفیان تصریح کرد: این دانشجویان می توانند اطلاعات لازم در خصوص بیماری هپاتیت را در جامعه منتشر کنند و در مسیر ریشه کنی این بیماری تاثیر گذار باشند.

وی اضافه کرد: کمپین ریشه کنی بیماری هپاتیت در ابتدا در دانشکده پرستاری مشهد به مدت یک روز برگزار و مورد استقبال دانشجویان قرار گرفت و در ادامه در تمامی دانشکده های دانشگاه به مدت یک روز برگزار می شود.

دبیر کانون دانشجویی ارتقای سلامت دانشگاه علوم پزشکی مشهد، تاکید کرد: در مدت کوتاه برگزاری این کمپین چند مورد دانشجوی دارای شواهد ابتلا به بیماری شناسایی شده اند؛ که جهت اطمینان از سلامت و یا ابتلا به بیماری به منظور انجام آزمایشات لازم به مسئولان مربوطه ارجاع داده می شوند.

لطفیان بیان داشت: همکاری مناسبی میان فعالان در کمپین با مرکز بهداشت استان وجود دارد که ما را موفق به برگزاری کلاس های آموزشی بیماری هپاتیت و ارجاع افراد شناسایی شده در کمپین جهت انجام آزمایشات می کند.

وی بیان داشت: فرم هایی در این کمپین در اختیار دانشجویان قرار داده می شود که در آن سئوالاتی جهت شناسایی افراد در معرض خطر و یا مبتلا وجود دارد. پس از پاسخ دادن دانشجو به سئوالات مربوطه، پیگیری های لازم از سوی مرکز بهداشت استان بر اساس شماره تماس مندرج در فرم ها انجام می شود.

دبیر کانون دانشجویی ارتقای سلامت دانشگاه علوم پزشکی مشهد، یادآور شد: این برنامه از سوی سازمان بهداشت جهانی به وزارت خانه های کشورهای منطقه ارجاع داده شده است و دلیل این تاکید در معرض خطر بودن سه چهارم مردم جهان( دو میلیارد نفر) در ابتلا به هپاتیت است.

لطفیان اطلاع رسانی را در ریشه کنی بیماری هپاتیت موثر دانست و ابراز داشت: هپاتیت یک بیماری ویروسی است که کبد بیمار را درگیر می کند و با توجه به نقش مهم کبد در بدن صدمات جبران ناپذیری به فرد در ابتلا به این بیماری وارد می آید.

وی ادامه داد: این بیماری کاملا بدون علامت بوده و ممکن است تا 15 سال مانند بیماری HIV در بدن بیمار نهفته باشد؛ به همین دلیل بیمار در آخرین مراحل یعنی هنگام آسیب رسیدن به کبد و ایجاد سرطان کبدی از بیماری خود مطلع می شود.

 دبیر کانون دانشجویی ارتقای سلامت دانشگاه علوم پزشکی مشهد، تصریح کرد: رفتارهای پر خطر جنسی، اعتیاد تزریقی، انتقال از مادر به کودک، تماس خونی کادر پزشکی ، انجام خالکوبی غیر بهداشتی و... از مهمترین دلایل ابتلا به بیماری هپاتیت در انواع مختلف آن است.

لطفیان یادآور شد: هپاتیت یک بیماری ویروسی عفونی است؛ که در انواع مختلف وجود دارد؛ اما تمرکز کمپین بر دو نوع هپاتیت B  و C به دلیل شیوع و خطر بالای ابتلا است.

وی بیان داشت: در زمینه هپاتیت، کشور ایران جزو کشورهای کم خطر است و با شیوع 1.02درصد هپاتیت B و نیم درصد هپاتیت C رو به رو است. واکسن هپاتیت برای تمام نوزادان و افرادی که از سال 75 به این سو به دنیا آمده اند تزریق شده است و فرآورده های گوشتی و خونی در این مدت در نظارت دقیق قرار دارند.

هوای مشهد برای گروه های حساس، ناسالم اعلام شد

  • PDF

بر اساس اعلام واحد بهداشت هوای معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکي مشهد، شاخص کيفيت هواي مشهد، با 140 (AQI)  برای گروه هاي حساس در وضعيت ناسالم قرار گرفت.

به گزارش وب دا،مدیر گروه بهداشت محیط و حرفه ای دانشگاه علوم پزشکی مشهد با اشاره به شرایط هوای مشهد،ساکنان و زائران باید حفاظت های لازم را انجام دهندگفت: به علت آلودگی هوای این شهر استفاده از ماسک برای افراد در معرض خطر توصیه می شود.

مهندس حسنی اظهار داشت: تمام افراد به ویژه گروههای در معرض آسیب از جمله بیماران تنفسی و قلبی عروقی، زنان باردار، کودکان، بیماران مزمن و صعب العلاج باید از تردد در هوای آلوده به ویژه در ساعات اوج آلودگی از ۱۰ صبح تا ۱۶ پرهیز کرده و در صورت ضرورت تردد از ماسک استفاده کنند.

وی با بیان اینکه استفاده از ماسک های آلودگی هوا برای پیشگیری از عوارض احتمالی ضروری است گفت: ماسک های آلودگی هوا به دو نوع P۱ و P۲ تقسیم می شوند و مانع از ورود ذرات معلق کوچکتر از دو و نیم میکرون به سیستم تنفسی انسان می شوند.

وی افزود: کودکان به دلیل تکامل نیافتن دستگاه تنفسی آنان در مواجهه با هوای آلوده به ویژه با غلظت زیاد ذرات معلق دچار مشکل تنفسی می شوند و باید بیشتر مراقبت شوند.

حسنی افزود: ورزشکاران نیز باید از فعالیت های ورزشی در روزهای آلوده خودداری کنند زیرا با افزایش حرکت، بدن به اکسیژن بیشتری نیاز دارد و تنفس در هوای آلوده علاوه بر انباشت ذرات معلق در ریه روند اکسیژن رسانی کافی به خون و بافت ها را نیز مختل می کند.

وی ادامه داد: افرادی که بیشترین حضور را در سطح شهر دارند مانند کارکنان نیروی انتظامی، پلیس راهور، کارکنان پایگاههای اورژانس، هلال احمر، کارکنان شهرداری ها و خدمات شهری نیز باید از وسایل حفاظت تنفسی مانند ماسک استفاده کنند.