برای تشخیص نوع سالک به آزمایشات مولکولی نیاز است/ رعایت بهداشت مهمترین پیشگیری

  • PDF

رعایت بهداشت فردی و محیط مهمترین عامل در پیشگیری از سالکبیماری سالک یکی از بیماری هایی است که تقریبا در تمام استانها و شهرهای ایران دیده شده و به ندرت شهری وجود دارد که بیماری سالک نداشته باشد سالک در برخی از شهرها بصورت آندمیک و در مشهد بومی شده است بطوری که این بیماری همیشه در مشهد حتی به مقدار کم وجود دارد.

به همین منظور دکتر عبدالمجید فتی استاد انگل شناسی و قارچ شناسی دانشکده پزشکی دانشگاه علوم پزشکی مشهد در گفتگو با وب دا به علت ایجاد سالک، راه های پیشگیری و درمان این بیماری اشاره نموده است.

پشه خاکی آلوده ماده

سالک توسط نیش  پشه خاکی آلوده ماده ایجاد می شود این پشه فعالیت خود را از غروب تا طلوع آفتاب آغاز و در طول روز استراحت می کند، ارتفاع پرواز این پشه پایین است بیشتر از 6 متر به اندازه دو طبقه نمی تواند پرواز کند گاهی شاید توسط آسانسور به طبقات بالایی طبقه دوم منازل مسکونی انتقال یابد.

اندازه این پشه حداقل یک میلی متر و حداکثر چهار میلی متر است که به راحتی می تواند از توری پنجره با سوراخ های بزرگ عبور کند فصل فعالیت این پشه در مشهد نیمه دوم اردیبهشت ماه تا اواخر فصل تابستان است.

بعد از نیش پشه، برای ایجاد زخم دوره کمون (نهفته) وجود دارد، دوران نهفته حداقل دو هفته تا 6 ماه طول می کشد تا علائم ظاهر شود.

دوران کمون سالک از دو هفته تا شش ماه است

دو نوع سالک در کشور داریم یک سالک که از قدیم بنام سالک خشک یا سالک شهری معروف بوده که این اسم از نظر علمی پذیرفته نیست در عوض سالک انسانی صحیح و این نوع سالک در مشهد شایع و بیش از 70 درصد موارد از این نوع سالک است.

سالک نوع دوم از قدیم بنام سالک روستایی یا سالک مرطوب معروف بوده که این هم اصطلاح صحیحی نیست این نوع سالک حیوانی است و در لانه جوندگان زندگی و لارو می کنند که این نوع سالک در شهر نیز دیده می شود.

در حاشیه شهر مشهد 10 تا 20 درصد موارد سالک روستایی وجود دارد در سالک انسانی دوران کمون طولانی بین دوهفته تا شش ماه و در سالک حیوانی دوران کمون دو هفته تا دو ماه می باشد.

سالک نوع انسانی زخم های کوچکتر دارد محدود و خشک است و در دست و صورت نمایان می شود و سالک نوع حیوانی در بیشتر مواقع روی پاها ایجاد می شود و زخم های بزرگ و مرطوب ایجاد می کند .

برای تشخیص نوع سالک به آزمایشات مولکولی نیاز است

از روش های بالینی و آزمایش های معمولی نوع حیوانی و انسانی سالک مشخص نمی شود برای تشخیص نیاز به آزمایشات مولکولی است.

با نیش پشه و بعد از سپری شدن دوره کمون برجستگی کوچک روی پوست ایجاد و به مرور بزرگ می شود زخم سالک مشابه یک کوه آتشفشان است سالک حاشیه برجسته و کف گود دارد کف گود آن دیده نمی شود زیرا ترشحات زخم و خونابه آن را بصورت کبره پر می کند.

ضایعات پوستی درد، خارش و سوزش ندارند ولی اگر خیلی چرکی شوند محل متورم و دردناک می شود باید زخم تمیز نگه داشته شود و ترشحات دستکاری نشود تا طی یکسال خود زخم خود به خود بدون درمان خوب شود.

بهبود زخم سالک یک سال زمان می برد

اگر زخم در جای حساس مانند روی صورت، لب، پلک، مفاصل و انگشتان ایجاد شود نیاز است که برای بهبودی سریع به پزشک مراجعه گردد .همچنین اگر فردی بیماری زمینه ای داشته باشد باید حتما برای درمان به موقع سالک به پزشک مراجعه کند.

گاهی زخم های سالک گسترده و به شکل زگیل می شود پزشکان متخصص باید برای قطعیت سالک تائید آزمایشگاه را بگیرند و بر این اساس به پزشکان عمومی نیز توصیه می شود روش های تشخیص بالینی را ملاک قرار ندهند و حتما از یک آزمایشگاه مطمئن و معتبر تائید بگیرند.

درمان با نظر پزشک تجویز می شود داروهای تزریقی که بین عوام به اشتباه شایع است عوارض دارد، روش های یخ درمانی که ضایعات را فریز می کنند، استفاده از داروهای پمادی بصورت موضعی استفاده می شود و روش فتوتراپی از روش های درمانی می باشد.

استفاده از روش های قدیمی ممکن است همراه عوارض باشد

به بیماران توصیه می شود هیچگاه به سراغ درمان طب سنتی نروند برخی از شیرابه تریاک یا عنبرنساء استفاده می کنند که این روش ها غیراستاندارد است و عوارض بدی خواهد داشت و درمان را سخت تر می کند.

بهترین راه پیشگیری از سالک رعایت بهداشت شخصی است باید شبها موقع خواب روی کودکان را پوشاند توری با منافذ بسیار ریز به در و پنجره ها نصب کرد هنگام شب از خوابیدن در حیاط و فضای باز خودداری کرد، شبهایی که ارام است و باد نیست پشه بیشتر وجود دارد در مکان هایی که زباله و نخاله ساختمانی وجود دارد و موش ها زندگی می کنند پشه ها لانه دارند بنابراین از این مناطق باید دوری کرد یا اینکه محیط زندگی را پاکیزه نگه داشت.

 

الگوی ابتلا به ایدز از اعتیاد تزریقی به سمت انتقال از طریق جنسی در حال تغییر است

  • PDF

Û´Û² درصد از مبتلایان جدید به HIV دارای رفتارهای پرخطر جنسی بوده اندکارشناس مسئول برنامه پیشگیری از اچ ای وی و بیماری های آمیزشی دانشگاه علوم پزشکی مشهد اظهار داشت: در حال حاضر 42درصد از موارد ابتلا به ایدز در استان خراسان رضوی مربوط به انتقال از طریق جنسی است.

به گزارش وب دا، دکتر علی حسین پور خاطر نشان کرد: اعتیاد تزریقی 38 درصد از موارد ابتلا به ایدز در این استان را شامل می شود و بقیه موارد از طریق مادر به فرزند و یا ناشناخته گزارش شده است.

وی بیان کرد: حدود 20 درصد از مبتلایان به ایدز در خراسان رضوی را زنان و بقیه را مردان تشکیل می دهند و متاسفانه در سالهای اخیر مواردی از ابتلای همسران معتادان تزریقی نیز مشاهده شده است.

وی اظهار داشت: سالانه 60 تا 70 مورد جدید ابتلا به ایدز در استان خراسان رضوی گزارش می شود.

وی افزود: از ابتدای شناسایی ایدز تاکنون 770 بیمار مبتلا به این بیماری در خراسان رضوی شناسایی شده اند که حدود 250 نفر از این تعداد دارای پرونده بوده و بقیه فوت کرده و یا به استان های دیگر مهاجرت کرده اند.

به گفته وی، از این تعداد 150 نفر به صورت فعال تحت مراقبت و درمان هستند و بقیه برای دریافت دارو و یا مشاوره های پزشکی به دلایلی مراجعه نمی کنند.

دکتر حسین پور اظهار کرد: این در حالی است که تعداد مبتلایان واقعی به ویروس ایدز در یک جامعه چهار تا پنج برابر تعداد افراد شناسایی شده، است.

کارشناس مسئول برنامه پیشگیری از اچ.آی وی و بیماری های آمیزشی دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت: آموزش در خصوص پیشگیری از ایدز باید به صورت شفاف و در رسانه های جمعی بیان شود و در غیر این صورت انتقال از طریق جنسی روز به روز افزایش خواهد یافت.

ویروس نقص ایمنی انسانی یا اچ.آی.وی عامل بیماری ایدز است. اچ‌آی‌وی منجر به نقص دستگاه ایمنی بدن انسان می‌شود. از زمان ورود این ویروس به بدن تا بروز ایدز ممکن است 6 تا 10 سال طول بکشد و در این مدت گرچه فرد به ظاهر تندرست به نظر می‌رسد، ولی ممکن است ویروس از او به دیگران سرایت کند.

رعایت بهداشت، مهمترین راه پیشگیری از بیماریهای منتقله از آب و غذا

  • PDF

رییس اداره بیماریهای منتقله از آب و غذای مرکز مدیریت بیماری های وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی گفت: رعایت بهداشت فردی و بهداشت مواد غذایی، مهمترین راه پیشگیری از بیماری های منتقله از آب و غذاست.

به گزارش وب دا، دکتر بابک عشرتی،در کارگاه بیماری های منتقله از آب و غذا که به میزبانی معاون بهداشت دانشگاه برگزار شد، با اشاره به اهمیت مراقبت از بیماری های منتقله از آب و غذا که در دستور کار معاونت بهداشت دانشگاه های علوم پزشکی قرار دارد اظهار داشت: مراقبت از این دسته از بیماری ها با جمع آوری اطلاعات و تجزیه و تحلیل و تفسیر داده ها و به دنبال آن انجام مداخلات لازم در حیطه حوزه بهداشت در حال اجراست.

وی تعداد طغیان های مربوط به بیماری های منتقله از آب و غذا در کشور را در سال گذشته، حدود 3 هزار مورد اعلام نمود و گفت: معمولاً در هر طغیان بین 6 تا 7 نفر دچار بیماری می شوند که معمولاً مهمترین عامل آن در درجه اول استفاده از غذای آلوده و سپس آب آلوده می باشد.

دکتر عشرتی توصیه نمود شهروندان به منظور اطمینان از سالم بودن  غذای مورد استفاده، سعی نمایند از غذاهای بسته بندی شده استفاده نموده و  غذا  را از مراکز معتبر تهیه نمایند. همچنین در سفرهای خود از غذاهای گرم و تازه استفاده و از مصرف غذاهای مانده خودداری کنند.

وی در ادامه با تاکید بر رعایت بهداشت فردی، بر شستشوی کامل و صحیح دست ها بعد از رفتن به توالت و قبل از خوردن غذا  تاکید نمود.

رئیس اداره بیماری های منتقله از آب و غذای وزارت، اسهال را یکی از نشانه های ابتلا به بیماری های منتقله از آب و غذا عنوان کرد و گفت: تعداد زیادی از افراد، سالانه به اسهال دچار می شوند که معمولاً به راحتی بهبود می یابند.

 وی توصیه نمود: اسهال در سالمندان، زنان باردار و کودکان باید جدی گرفته شده و با مراجعه به پزشک درمان انجام شود. وی همچنین تاکید کرد در صورت مشاهده اسهال خونی حتماً جهت اقدامات لازم به پزشک مراجعه شود.

شایان ذکر است کارگاه آموزشی ارزیابی عوامل خطر بیماری های منتقله از آب و غذا با حضور کارشناسان بیماری ها، بهداشت محیط و آزمایشگاه های شهرستان های تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی مشهد با هدف بحث و تبادل نظر پیرامون طغیان های پیش آمده در سال گذشته برگزار شد.

گوش دادن صمیمانه به حرفهای فرزندان یک راه برای ابراز محبت به آنهاست

  • PDF

والدین مهم ترین الگوی رفتاری فرزندان هستندمدیر سلامت روانی، اجتماعی و پیشگیری از اعتیاد معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی مشهد با بیان اینکه فرزندان به صحبت با والدین نیاز دارند، تصریح کرد: گوش دادن صمیمانه به حرفهای فرزندان یک راه برای ابراز محبت به آنهاست.

دکتر ندا اخروی در گفتگو با وب دا گفت: فرزندان ما، به توجه و علاقه والدین نسبت به حرف هایی که می زنند، نیاز دارند با این کار والدین می توانند به دنیای فرزند خود  وارد شوند و بخشی از آن باشند والدین با نوع گوش دادن به صحبت هایش به او نشان می دهند که برای آنچه می گوید ارزش و احترام قائل هستند.  

وی افزود: این موضوع مهم در بسیاری از خانواده‌ها به دلایل مختلف از جمله ساعات طولانی کار یک یا هر دو والد به فراموشی سپرده می شود باید همیشه به خود یادآوری کنیم که هدف ما از هر فعالیت شغلی، فراهم کردن شرایط برای یک زندگی موفق فردی و خانوادگی است.

دکتر اخروی اظهار داشت: گرفتاری های کاری والدین نباید اثر منفی بر آرامش و رابطه صمیمی بین اعضای خانواده  داشته باشد.

وی با اشاره به راهکارهای برقراری ارتباط موثر با نوجوان اذعان کرد: والدین  بایستی سعی کنند هرروز حداقل دقایقی را برای گفتگو باهر یک از فرزندان اختصاص دهند با آن ها چه در منزل چه خارج از منزل وقت صرف کنید.

دکتر اخروی در ادامه افزود: با ایجاد شرایط مناسب از فرزندمان بخواهیم پرسش‌هایش را مطرح کند و در باره دیدگاه‌ها، اهداف، علائق و آرزوهای خود صحبت کند برای شروع گفتگو می‌توانیم نظر او را راجع به موضوعات ساده جویا شویم.زمانی که نسبت به آنچه فرزندمان می‌خواهد بگوید علاقه نشان می‌دهیم او هم سر صحبت را باز می‌کند و حرف‌هایش را راحت‌تر به ما می‌گوید.

وی همچنین به راهکارهای دیگری اشاره و بیان کرد: برای تشویق نوجوان به مطرح کردن تجربه‌های روزمره و همچنین آنچه در ذهن دارد، لازم است به احساسات او احترام بگذاریم و سعی کنیم از زاویه دید او به موضوعات نگاه کنیم.

دکتر اخروی اظهار داشت: برای حفظ ارتباط خوب با نوجوان، سعی کنیم همواره نکات مثبت را در او جستجو کرده و رویکرد تشویقی داشته باشیم و وقت مناسبی را برای حرف زدن با نوجوان اختصاص بدهید.

وی اذعان کرد: از لحظاتی که با فرزندتان هستید،استفاده کنید به طور مثال از زمان های غذا خوردن برای برقراری ارتباط با فرزندتان استفاده کنید، سرو یک وعده غذایی را دور هم در اولویت کارهای خود قرار دهید و انجام کارهای مشترک نزدیکی و پیوند بیشتری میان افراد خانواده ایجاد می کند و برقراری ارتباط را آسان می سازد و وقتی دوست دارند با شما حرف بزنند،سعی کنید در دسترس باشید.

دکتر اخروی با بیان اینکه اعتماد به نفس فرزند شما تحت تاثیر کیفیت و چگونگی اوقاتی است که با او صرف می کنید، تصریح کرد: در زندگی های بسیار شلوغ امروزه، اکثر پدر و مادرها در فکر کارهای آینده یا عقب افتاده و مشغله های روزمره هستند، وقتی فرزندشان با آنها صحبت می کند به اندازه کافی به او توجه ندارند و در واقع اکثرا وانمود می کنند که دارند گوش می دهند.

آخرین اخبار