توجه به سلامت سالمندان از برنامه های مهم معاونت بهداشت

  • PDF

توجه به سلامت سالمندان و گسترش برنامه مراقبت از سالمندان با رویکرد شناسايي بيماري هاي مزمن و آموزش خودمراقبتي از مهمترین برنامه های معاونت بهداشت دانشگآه علوم پزشکی مشهد به شمار می رود.

به گزارش وب دا، مدیر سلامت جمعیت خانواده و مدارس معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی مشهد با اشاره به اینکه چهارم الی دهم مهر ماه هفته ملی سالمند با شعار" نه علیه هرگونه تبعیض سنی" نامگذاری شده است اظهار داشت: بر اساس سرشماري سال 1390، 8.2 درصد از جمعيت کشور را سالمندان تشکیل می دهند و با توجه به سياستهاي کلي جمعيت ابلاغي مقام معظم رهبري، نگاهی ویژه به مقوله سلامت سالمندی امری ضروری بوده و  اتخاذ سياستهاي مناسب تغييرات جمعيتي ، از الويت خاصي برخوردار است.

دکتر محمد احمدیان با بيان اينکه در قالب برنامه تحول نظام سلامت برنامه مراقبت ادغام يافته سالمندان به اجرا در آمده است خاطر نشان کرد: در اين برنامه ضمن شناسايي فاکتورهاي خطر محيطي و رفتاري و انجام آزمايشات کامل، علاوه بر آموزش هاي چهره به چهره، نشستهاي گروهي نيز با محوريت آموزش توانمند سازي و خود مراقبتي توسط کارشناسان مراقبت سلامت به سالمندان برگزار مي شود.

مدير سلامت خانواده، جمعيت و مدارس معاونت بهداشتي دانشگاه علوم پزشکي مشهد با اشاره به اينکه عدم تعادل ، اختلالات بينايي، سرگيجه، مشکلات سيستم ادراري، اختلالات شنوايي، ديابت و مشکلات استخواني از جمله مشکلات سالمندان به شمار مي رود تصريح کرد: سالمندان با مراجعه به مراکز بهداشتي درماني و پايگاههاي بهداشتي زير پوشش، معاينات غربالگري سلامت توسط پزشکان و آموزش خود مراقبتي قرار مي گيرند.

دکتر محمد احمديان در ادامه درخصوص ويژه برنامه هاي هفته سالمندان اظهار داشت:به منظور ارج نهادن به سالمندان، همه ساله در سراسر استان فعاليتهاي گسترده اي به منظور حساس سازي مردم و مسئولين به سلامت سالمندان و بزرگداشت شهروندان ارشد جامعه صورت مي گيرد .

روز سالمند، رفاه اجتماعی و محیط توانمند ساز، روز سالمند مستقل، فعال و با نشاط، روز سالمند و همبستگی در بستر خانواده، روز سالمند و سبک زندگی سالم، روز سالمند،حقوق شهروندی و قانون، روز سالمند، ارزشهای فرهنگی، دینی و تکریم منزلت آنان و روز سالمند و عدم تبعیض سنی از جمله عناوین این هفته اعلام شده است.

 

 

باتشکر از حسن توجه شما به پایگاه خبری وبدا، خواهشمند است نظرات، انتقادات و پیشنهادهای خود را در مورد متن منتشر شده ارسال فرمایید.
پیام های ارسالی پس از بررسی منتشرخواهد شد.


آخرین اخبار