شیوع هپاتیت B در کشور به کمتر از دو درصد رسیده است

  • PDF

 ريیس شبکه هپاتیت ایران با بیان اینکه شیوع هپاتیت B در کشور به کمتر از دو درصد می رسد، گفت:در استان‌های سیستان و بلوچستان و گلستان ابتلا به دیابت بیش از دو درصد است.

به گزارش وب دا، دکتر موید علویان در همایش عفونت مخفی هپاتیت B  که با حضور پزشکان و متخصصان داخلی و عفونی، پزشکان عمومی، فوق تخصص‌های گوارش و کبد، متخصصان کودکان و زنان، جراحی عمومی، ویروس شناسی و میکروب شناسی، علوم آزمایشگاهی و آسیب شناسی در مشهد برگزار  شد اظهار داشت: از سال 1373 تمامی نوزادان و افراد پرخطر در کشور نسبت به بیماری هپاتیت B واکسینه شدند و اکنون ابتلا به هپاتیت در کشور به نسبت کنترل شده است.

دکتر علویان گفت: تاکنون 30 میلیون ایرانی نسبت به هپاتیت B واکسینه شده اند و این امر موجب شده که شیوع این نوع هپاتیت در ایران نسبت به اکثر کشورهای خاورمیانه کم باشد، به طوری که اکنون شیوع هپاتیت B در افغانستان بیش از شش و نیم درصد و در عراق چهار درصد گزارش شده است.

ريیس شبکه هپاتیت ایران افزود: هم اکنون یک میلیون و 400 هزار مبتلا به هپاتیت B در کشور شناسایی شده اند.

وی با بیان اینکه واکسن هپاتیت در 24 ساعت اول تولد نوزادان در ایران تزریق می‌شود، افزود: 90 درصد نوزادان ایرانی در هنگام تولد واکسن هپاتیت تزریق می‌کنند، درحالیکه پوشش واکسن هپاتیت در منطقه 40 درصد است.

ريیس شبکه هپاتیت ایران طی سخنانی در این همایش گفت: قمه زنی از عوامل اصلی ابتلا به هپاتیت B و C محسوب می‌شود و این موضوع در کشورهای عراق و لبنان نیز گزارش شده است.   

دکتر موید علویان افزود: با توجه به فرا رسیدن ایام ماه محرم، ممکن است افرادی با انگیزه های دلی به قمه ‌زنی برای عزاداری در کشور بپردازند که از نظر بهداشتی به هیچ‌ عنوان درست نیست.

وی تاکید کرد: افرادی که اقدام به قمه‌ زنی می‌کنند، حتما باید در پرونده بهداشتی آنان ثبت شود و این افراد از اهدای خون منع گردند.

وی در ادامه گفت: من تقاضا دارم که به خاطر حفظ سلامت شخصی و جامعه از قمه زنی در ایام محرم خودداری شود، چراکه ائمه اطهار(ع) ما نیز قطعا راضی به این امر نیستند.

وی در ادامه تاکید کرد: در حال حاضر درمان قطعی برای بیماری هپاتیت B وجود ندارد و تنها راه کنترل این بیماری واکسیناسیون و پیشگیری است و تمامی خدمات درمانی، شناسایی و آزمایشگاهی آن تحت پوشش بیمه قرار دارند.

وی با اشاره به اینکه حدود 230 هزار نفر در کشور اکنون مبتلا به هپاتیت C هستند، افزود: یکی از مهم‌ترین موانع درمان هپاتیت C در کشور، عدم مراجعه افراد به پزشک است، درحالیکه امکانات و ظرفیت‌های لازم برای شناسایی و درمان این بیماری در کشور وجود دارد.

به گفته وی، اکنون داروهای هپاتیت B و C در ایران تولید می شود و این داروها تحت پوشش بیمه قرار دارند و با کیفیتی معادل داروهای خارجی به مردم عرضه می شوند.

ريیس شبکه هپاتیت ایران در ادامه گفت: شیوع هپاتیت C در کشور کمتر از نیم درصد است که این آمار نشان‌دهنده موفقیت بزرگ ایران نسبت به سایر کشورهای خاورمیانه در این زمینه است.

علویان با اشاره به راههای انتقال هپاتیت C افزود: خالکوبی و تاتو، حجامت غیربهداشتی و سابقه زندان از جمله عوامل ابتلا به این هپاتیت است.

دبیر اجرایی همایش عفونت مخفی هپاتیت B نیز گفت: محورهای همایش عفونت مخفی هپاتیت B را شامل همه گیرشناسی(اپیدمیولوژی)، مکانیسم‌های بروز عفونت هپاتیت، اهمیت هپاتیت B از نظر بالینی و سلامت عمومی و تشخیص آزمایشگاهی و درمان و پیشگیری است.

دکتر محمد رضا هدایتی مقدم افزود: این همایش دارای امتیاز بازآموزی است و با اخذ مجوز مرکز آموزش مداوم دانشگاه علوم پزشکی مشهد برگزار شده است.

گفتنی است: این همایش به همت جهاد دانشگاهی خراسان رضوی و با همکاری دانشگاه علوم پزشکی مشهد به مدت یک روز برپا شد.

باتشکر از حسن توجه شما به پایگاه خبری وبدا، خواهشمند است نظرات، انتقادات و پیشنهادهای خود را در مورد متن منتشر شده ارسال فرمایید.
پیام های ارسالی پس از بررسی منتشرخواهد شد.


آخرین اخبار