آموزش ترویج ازدواج سالم برای 150 هزار جوان در سطح کشور اجرا شد

  • PDF

رییس اداره سلامت جوانان دفتر سلامت جمعیت، خانواده و مدارس وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: از ابتدای امسال تاکنون 150 هزار نفر از جوانان در سطح کشور آموزشهای مربوط به ترویج ازدواج سالم را فراگرفتند.

به گزارش وب دا، دکتر گلایل اردلان در جمع خبرنگاران افزود: بر اساس بند چهارم سیاستهای ابلاغی خانواده از سوی مقام معظم رهبری ترویج مهارت آموزی صحیح در زمینه ازدواج سالم از ضروریات است لذا این امر در دستور کار وزارت بهداشت قرار گرفته است.

وی به شناسایی مشکلات منجر به ازدواج دیرهنگام جوانان اشاره و بیان کرد: ازدواج یک وظیفه چندبخشی است بنابراین 'کمیته های اجرایی سلامت جوانان' در استانها با عضویت نمایندگان دستگاههای مرتبط نظیر هلال احمر، بهزیستی، خیرین و کارشناسان وزارت ورزش و جوانان تشکیل شده و چالشهای این حوزه به شکل محیطی بررسی می شود.

رییس اداره سلامت جوانان دفتر سلامت جمعیت، خانواده و مدارس وزارت بهداشت ادامه داد: در دوره های ترویج ازدواج سالم آموزشهایی به جوانان در زمینه انتخاب بهینه همسر، فواید ازدواج مناسب و مضرات ازدواج دیرهنگام برای مادر، کودک و جامعه ارائه می شود.

وی بر لزوم ترغیب جوانان و دانشجویان برای مراجعه به مراکز جامع سلامت تاکید و بیان کرد: بسته نظام مراقبت در زمینه پیشگیری از رفتارهای مخاطره آمیز تهیه شده و در برخی استانها نظیر سیستان و بلوچستان، خراسان رضوی و اصفهان این طرح برای هشت هزار نفر در حال اجرا است.

معاون فنی مدیرکل سلامت جمعیت، خانواده و مدارس وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی نیز در این نشست گفت: میزان رشد جمعیت در کشور 1.29 درصد و نرخ باروری جایگزینی 2.1 درصد است.

دکتر محمد اسلامی افزود: در صورت کاهش نرخ باروری و ادامه روند فعلی تا سال 1420 رشد جمعیت صفر می شود و رو به کاهش خواهد رفت لذا برنامه های وزارت بهداشت با اولویت افزایش میزان رشد جمعیت برنامه ریزی می شود.

وی با تاکید بر عدم تاخیر سن ازدواج در جامعه ادامه داد: برای تحقق این امر باید میزان آگاهی مردم را در زمینه نقش ازدواج در افزایش شاخص سلامت افزایش داد.

 

باتشکر از حسن توجه شما به پایگاه خبری وبدا، خواهشمند است نظرات، انتقادات و پیشنهادهای خود را در مورد متن منتشر شده ارسال فرمایید.
پیام های ارسالی پس از بررسی منتشرخواهد شد.