حد جایگزینی نرخ باروری کلی دو و یک دهم فرزند است و کمتر از آن تهدید جمعیت محسوب می شود

  • PDF

معاون فنی مدیرکل سلامت جمعیت، خانواده و مدارس وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی اظهار داشت:هم اکنون نرخ باروری کلی در ایران یک و 9 دهم فرزند است در حالی که این میزان سال گذشته یک و هشت دهم فرزند بود.   

به گزارش وب دا؛ دکتر محمد اسلامی  در پانزدهمین همایش مدیران سلامت خانواده دانشگاههای علوم پزشکی کشور و مدیران وزارت بهداشت در این حوزه که به میزبانی دانشگاه علوم پزشکی مشهد در حال برگزاری است افزود: حد جایگزینی نرخ باروری کلی به معنای تعداد فرزندانی که یک زن در دوره باروری به دنیا می آورد "دو و یک دهم فرزند" است و میزان پایین تر از آن نشانگر تهدید جمعیت محسوب می شود.

وی ادامه: هم اکنون استان گیلان با نرخ باروری کلی یک و چهار دهم و سیستان و بلوچستان با نرخ باروری افزون بر سه فرزند به ترتیب کمترین و بالاترین نرخ باروری را در سطح کشور به خود اختصاص داده اند.

معاون فنی مدیرکل سلامت جمعیت، خانواده و مدارس وزارت بهداشت گفت: طبق برنامه ریزی بنا است نرخ باروری کلی در طول اجرای برنامه ششم توسعه ایران به دو فرزند برسد.

وی افزود: نرخ باروری کلی ایران در سال 1362 بیش از شش فرزند بود.

دکتر اسلامی ارتقا سواد زنان، بهبود شاخصهای سلامت و اطمینان از زنده ماندن فرزندان و شاغل بودن زنان را از علل کاهش نرخ باروری کلی ذکر و بیان کرد: کشورهایی که توسعه یافتگی بیشتری داشته اند نرخ باروری کلی پایین تری دارند.

وی همچنین پیرامون حمایت از زوجهای نابارور گفت: پرداخت 85 درصدی هزینه های خدمات درمانی زوجهای نابارور توسط وزارت بهداشت بزرگترین اقدامی بود که در این زمینه عملیاتی شد.

وی با بیان اینکه ایران و برزیل دارای بالاترین میزان موارد سزارین در سطح جهان هستند، افزود: با اجرای طرح تحول نظام سلامت و ترویج زایمان طبیعی طی سالهای اخیر میزان سزارین در ایران سير نزولی را طی می کند.

وی ادامه داد: در سالهای اخیر موارد سزارین در سطح کشور از 54 به 48 درصد کاهش یافته و روند نزولی آن امیدبخش است.

معاون فنی مدیرکل سلامت جمعیت، خانواده و مدارس وزارت بهداشت کاهش تنوع زایمان در برخی کشورها، ترس از درد و نگرانی بابت زایمان طبیعی، نقش پزشکان و نیز تمایل بیمارستانهای خصوصی به انجام سزارین از دلایل افزایش آن برشمرد. 

مخاطبان گرامی برای دریافت تصاویر این همایش به اینجا مراجعه کنید.

باتشکر از حسن توجه شما به پایگاه خبری وبدا، خواهشمند است نظرات، انتقادات و پیشنهادهای خود را در مورد متن منتشر شده ارسال فرمایید.
پیام های ارسالی پس از بررسی منتشرخواهد شد.