برنامه تحول نظام سلامت، تحولی جدی را در ارائه خدمات بهداشتی ایجاد کرد(فیلم)

  • PDF

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت: با اجرای طرح تحول نظام سلامت در سالهای اخیر کارهای بزرگی در حوزه بهداشتی و در قالب طرح تحول نظام سلامت صورت گرفته است.

به گزارش وب دا، دکتر حمید رضا بهرامی در پانزدهمین همایش مدیران سلامت خانواده دانشگاههای علوم پزشکی کشور و مدیران وزارت بهداشت در این حوزه که به میزبانی دانشگاه علوم پزشکی مشهد در حال برگزاری است افزود: 38 درصد مراکز بهداشتی و درمانی روستایی در خراسان رضوی در سال 92 فاقد پزشک بودند که اکنون این میزان به کمتر از سه درصد رسیده است.

به گفته وی، اکنون هیچ مرکز بهداشتی و درماني فاقد پزشک در خراسان رضوی نداریم و کمبودها ی جزئی مربوط به مراکزی است که باید دو پزشک، فعال باشند.

وی در ادامه گفت: مشهد مقدس با یک میلیون و 200 هزار نفر، بالاترین جمعیت حاشیه نشین در سطح کشور را به خود اختصاص داده است و ارائه خدمات رایگان بهداشتی به این جمعیت از دستاوردهای طرح تحول نظام سلامت در دانشگاه علوم پزشکی مشهد به شمار می رود.

وی با ارائه گزارشی از اقدامات و فعالیت هایی که در قالب گسترش خدمات بهداشتی در سالهای اخیر انجام شده است، گفت: مراقبت های بهداشتی هنوز جاذبه لازم را برای مراجعه مردم ندارد و باید برنامه هایی را به اجرا در آوریم که مردم فقط برای واکسیناسیون به ما مراجعه نکنند.

 مدیر گروه سلامت خانواده، جمعیت و مدارس دانشگاه علوم پزشکی مشهد نیز گفت: افزون بر 85 درصد از زوج های بدون فرزند و تک فرزند در مناطق زیر پوشش این دانشگاه در استان خراسان رضوی طی سالهای اخیر زیر پوشش مشاوره های بهداشتی قرار گرفته اند.   

دکتر محمد احمدیان افزود: بدین منظور بسته های آموزشی بین خانواده های دارای یک فرزند و بدون فرزند توزیع شده و هشدارها و توصیه های لازم به آنان داده شده است.

وی از پوشش 84 درصدی مراقبت های بهداشتی برای زنان باردار در دانشگاه علوم پزشکی مشهد خبر داد و خاطر نشان کرد: سالانه 125 هزار مادر باردار زیر پوشش مراقبت های بهداشتی و درمانی در مناطق زیر پوشش این دانشگاه در خراسان رضوی قرار می گیرند.

وی در ادامه با اشاره به برنامه های مراقبت های بهداشتی و درمانی برای سالمندان و میانسالان گفت: اکنون 30 درصد میانسالان زیر پوشش دانشگاه علوم پزشکی مشهد تحت مراقبت قرار گرفته اند که زنان به دلیل مراجعات بیشتر سهم بیشتری را به خود اختصاص داده اند.

احمدیان افزود: 40 هزار نفر از سالمندان استان خراسان رضوی نیز تحت پوشش پرونده الکترونیک سلامت مراقبت شده اند و همراه با آن نیز آزمایشات و مکمل یاری به صورت رایگان برای آنان انجام شده است.

مدیر گروه سلامت خانواده، جمعیت و مدارس دانشگاه علوم پزشکی مشهد در ادامه افزود: کلاسهای آموزشی قبل از ازدواج پاشنه آشیل مراقبت های زوجین است و اکنون در مناطق زیر پوشش این دانشگاه پوشش 100 درصدی دارد.

وی مراقبت های کودکان زیر شش سال به میزان 76 درصد، تغذیه انحصاری با شیر مادر تا شش ماهگی به میزان 82 درصد و تداوم شیردهی تا دوسالگی به میزان 64 درصد را از موفقیت های دانشگاه علوم پزشکی مشهد در حوزه کودکان عنوان کرد.

مخاطبان برای دریافت تصاویر این همایش می توانند به اینجا مراجعه کنند.

 

 

 

 

باتشکر از حسن توجه شما به پایگاه خبری وبدا، خواهشمند است نظرات، انتقادات و پیشنهادهای خود را در مورد متن منتشر شده ارسال فرمایید.
پیام های ارسالی پس از بررسی منتشرخواهد شد.


آخرین اخبار