خدمات تشخیصی درمانی بیماری سل در تمام سطوح بهداشتی درمانی رایگان است

  • PDF

مدير گروه پيشگيري و مبارزه با بيماري هاي معاونت بهداشتي دانشگاه علوم پزشکي مشهد اظهار داشت: تمام اقدامات تشخيصي و درماني بيماري سل درتمام سطوح بهداشتی و درمانی مناطق زير پوشش دانشگاه به صورت رايگان ارائه مي شود.

به گزارش وب دا، دکتر محمد جعفر صادقي با اشاره به اینکه سل يك بيماري عفوني است كه در اثر مجموعه مايكوباكتريومهاي سلي ايجاد مي شود و در 80 درصد موارد ریه و در 20 درصد دیگر اعضای بدن از جمله استخوان ،پوست و کلیه را درگیر می کند خاطر نشان کرد: تداوم سرفه بیشتر از دو هفته، کاهش اشتها و وزن، بی حالی، خستگی زودرس، ضعف عمومی، درد مفاصل، سرماخوردگیهای مکرر و تورم غدد لنفاوی از جمله نشانه های این بیماری به شمار می رود .

وی افزود: سالانه در جهان حدود 9 ميليون نفر به اين بيماری مبتلا می­شوند و هر ساله حدود يک و نيم ميليون نفر در اثر ابتلا به اين بيماری فوت می­کنند ، از طرفی بیش از 90 درصد بیماری و مرگ و میر ناشی از سل در کشورهای در حال توسعه رخ می دهد.

دکتر محمد جعفر صادقی خاطر نشان کرد: سل بجز آسیب های اقتصادی ، اثرات منفی غیر مستقیم دیگری نیز بر کیفیت زندگی بیماران یا افراد خانواده آنها نظیر طرد شدن دارد.

مدیر پیشگیری و مبارزه با بیماریهای معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی مشهد در ادامه ضمن اشاره به این که در کشور ایران طی50 سال اخير شاهد کاهش چشم‌گير بروز سل بوده­ايم اظهار داشت: سل يک بيماری شناخته شده با درمان مشخص کوتاه مدت شش‌ماهه است اما متأسفانه تعداد زيادی از اين بيماران يا به موقع تشخيص داده نمی­شوند و يا در نتيجه درمان ناقص تبديل به يک بيمار مقاوم به درمان می‌شوند .

دکتر صادقی سرفه بيش از دو هفته، وجود خلط، کاهش وزن، عرق شبانه و تب طولانی مدت را به عنوان علائم بیماری سل بر شمرد و از عموم جامعه خواست که با مشاهده علائم فوق جهت بررسی به واحدهای بهداشتی دانشگاه مراجعه نمایند.

مدیر پیشگیری و مبارزه با بیماریهای معاونت بهداشت ضمن اشاره به اینکه فرد مبتلا به سل می‌تواند سالانه 17 نفر ديگر را آلوده کند گفت: کنترل سل وقتی ميسر است که بتوان بيمار مبتلا به سل را در مراحل اوليه شناسايی کرد و او را تحت درمان کامل قرار داد.

 دکتر صادقی در ادامه گفت: بیماری سل فراتر از یک بیماری عفونی، یک پدیده اجتماعی است و لذا دستیابی به هدف حذف آن تا سال 2050 بجز از طریق ایجاد یک عزم ملی ، برنامه ریزی و مشارکت همه جانبه امکان پذیر نخواهد بود و شعار امسال سازمان بهداشت جهانی  تحت عنوان  "هم پیمان تا پایان بیماری سل "  لزوم استفاده از همه  امکانات و ظرفیتهای  درون  بخشی و برون بخشی را جهت حذف بیماری سل  مورد تاکید قرار داده است.

گفتنی است: 23 مهر ماه روز ملی پیشگیری از بیماری سل نامگذاری شده است.

 

باتشکر از حسن توجه شما به پایگاه خبری وبدا، خواهشمند است نظرات، انتقادات و پیشنهادهای خود را در مورد متن منتشر شده ارسال فرمایید.
پیام های ارسالی پس از بررسی منتشرخواهد شد.


آخرین اخبار