اجرای طرح تامین یک وعده غذای گرم در مهد روستاهاي دانشگاه علوم پزشکی مشهد

  • PDF

طرح تامین یک وعده غذای گرم و پایش رشد کودکان 6-3 سال در مهد روستاهاي تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی مشهد با مشارکت معاونت اجتماعی اداره کل بهزیستی و معاونت بهداشت دانشگاه آغاز شد.  

به گزارش وب دا، قائم مقام معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی مشهد در حاشیه مراسم افتتاحیه این طرح در مهد روستای پریا واقع در روستای دوست آباد گفت: رشد و تکامل یکی از ویژگی های دوران کودکی  به خصوص سالهای ابتدایی عمر است و شرط لازم دستیابی به توانمندی های ذهنی و جسمی کودکان مراقبتهای تغذیه ای صحیح از آنهاست.

دکتر سید کاظم فرهمند با اشاره به اینکه  مهدروستاها با هدف ارتقاء دانش و مهارت های اجتماعی کودکان روستایی  شکل گرفته است اظهار داشت: طرح تامین یک وعده غذای گرم روزانه با هدف بهبود رشد و تغذیه کودکان و نیز آموزش تغذیه صحیح ازدوران کودکی، با مشارکت معاونت اجتماعی اداره کل بهزیستی و معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی به مدت 10 سال است که در مهد روستاها انجام می شود.

قائم مقام معاونت بهداشت دانشگاه خاطر نشان کرد: در طی سال تحصیلی معمولا از مهر ماه لغایت اسفند ماه در تمامی روزهای هفته طبق دستورالعمل مربوطه یک وعده غذای گرم در وعده ناهار به کلیه کودکان حاضر در مهد روستاها داده می شود.

وی با بیان اینکه هزینه غذای روزانه هر کودک دو هزار تومان تعیین گردیده است گفت: این هزینه ها توسط اداره کل بهزیستی تامین شده است و فهرست غذاهای مناسب ذائقه کودکان توسط واحد بهبود تغذیه حوزه معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی تهیه می‌شود که این فهرست ترجیحا بر پایه غذاهای بومی با کالری و پروتئین مورد نیاز محاسبه شده به شکلی که حداقل 40 تا 45 درصد نیاز روزانه کودک را تامین کند.

قائم مقام معاونت بهداشت دانشگاه  با بیان اینکه وضعیت رشد کودکان قبل از شروع اجرای طرح  و پس از اتمام دوره 6 ماهه، توسط بهورزان  بررسی و توسط نرم افزار، داده پردازی می شود و توسط کارشناسان مربوطه چگونگی اجرای طرح ارزیابی و نظارت می شود اظهار داشت: نتایج بررسی های سالانه نشان داده است که ارائه یک وعده غذای گرم در روز درکاهش سوء تغذیه لاغری و کوتاه قدی کودکان روستا مهد ها تاثیر قابل توجهی داشته است .

گفتنی است: در سال جاری  طرح"تامین یک وعده غذای گرم و پایش رشد کودکان 6-3 سال مهد روستاها" از ابتدای آبانماه آغاز می شود. 

باتشکر از حسن توجه شما به پایگاه خبری وبدا، خواهشمند است نظرات، انتقادات و پیشنهادهای خود را در مورد متن منتشر شده ارسال فرمایید.
پیام های ارسالی پس از بررسی منتشرخواهد شد.


آخرین اخبار