450هزار دانش‌آموز مشهدی زیر پوشش طرح ارتقاء سلامت بهداشت دهان و دندان

  • PDF

 در راستای اجرای طرح ارتقاء سلامت بهداشت دهان و دندان ،450 هزار دانش‌آموز دوره ابتدایی مشهدی زیر پوشش قرار می گیرند.

به گزارش وب دا، کارشناس مسئول بهداشت دهان و دندان معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مشهد اظهار داشت: این طرح از سال گذشته با مشارکت سازمان آموزش و پرورش خراسان رضوی در قالب معاینات غربالگری، آموزش بهداشت دهان و دندان، فلوراید تراپی در حال اجراست که پارسال حدود 245 هزار دانش‌آموز در مرحله اول و حدود 220 هزار نفر در مرحله دوم تحت پوشش این طرح ملی قرار گرفتند.

دکتر بهمن کلالی افزود: در سال جاری طی برنامه‌ریزی‌های انجام‌شده قرار بر این است تا با اجرای این طرح در تمامی پایه های دوره ابتدایی حدود 478 هزار دانش‌آموز تحت پوشش قرار ‌گیرند.

دکترکلالی با بیان اینکه دانشگاه علوم پزشکی مشهد دارای بیشترین تعداد دانش‌آموز در مقطع ابتدایی است، افزود: اجرای این طرح از 27 مهرماه  در مناطق تحت پوشش دانشگاه کلید خورده است و پیش‌بینی می‌شود حدود 90 درصد دانش‌آموزان ابتدایی در این طرح شرکت نمایند.

وی تصریح کرد: در حال حاضر تمامی اطلاعات بهداشت دهان و دندان دانش‌آموزان در حال ثبت در سامانه یکپارچه الکترونیکی کشوری نظام سلامت است.

کارشناس مسئول بهداشت دهان و دندان معاونت بهداشت مهمترین هدف اجرای این طرح را پیشگیری از بروز بیماری‌های دهان و دندان برشمرد که از طریق ارائه  آموزشهای بهداشت دهان و دندان به دانش‌آموزان توسط بهورزان و مراقبین سلامت محقق خواهد شد.

دکتر کلالی ‌ترمیم دندان 6 را از اولویتهای این طرح برشمرد و خاطرنشان کرد: در این طرح با انجام معاینات اولیه اطلاعات دهان و دندان دانش‌آموزان در سامانه ثبت، سپس بسته‌های فلوراید تراپی به دانش‌آموزان تحویل داده می‌شود و چنانچه دانش‌آموزی نیاز به انجام درمان داشته باشد به مراکز خدمات جامع سلامت ارجاع داده می‌شود.

وی در ادامه افزود: در روستاها خدمات ارائه‌شده برای کودکان زیر 14 سال و مادران باردار رایگان است اما در شهرها برای افراد زیر 14 سالی که تحت پوشش بیمه باشند با 50 درصد تخفیف این خدمات ارائه می‌شوند.

کارشناس مسئول بهداشت دهان و دندان دانشگاه علوم پزشکی مشهد با اشاره به اینکه با اجرای طرح فلوراید تراپی طی سالیان اخیر شاهد بهبود نسبی بهداشت دهان و دندان کودکان بوده‌ایم، گفت: شاخص پوسیدگی دندان کودکان در مناطق تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی مشهد 1.96 در سال 93 بوده که خوشبختانه این میزان در سال 94 به 1.89 رسیده است.  

باتشکر از حسن توجه شما به پایگاه خبری وبدا، خواهشمند است نظرات، انتقادات و پیشنهادهای خود را در مورد متن منتشر شده ارسال فرمایید.
پیام های ارسالی پس از بررسی منتشرخواهد شد.


آخرین اخبار