ارائه خدمات بهداشتی به تمامی اقشار جامعه از مهمترین دغدغه های وزارت بهداشت

  • PDF

رئیس اداره بهداشت حرفه ای و مشاغل خاص مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی، ارائه خدمات بهداشتی به تمامی قشرها و طبقات اجتماعی را از مهمترین دغدغه های وزارت بهداشت عنوان کرد.

به گزارش وب دا، دکتر عزتیان در کارگاه کشوری بهداشت حرفه ای زندان هاکه با مشارکت اداره کل بهداشت و درمان سازمان زندان های کشور، بنیاد تعاون زندانیان کشور و مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و به میزبانی دانشگاه علوم پزشکی مشهد برگزار  شد اظهار داشت: خدمت به جامعه بویژه خدمت به مغفول ترین افراد جامعه که در کارگاه های زندانها مشغول به کار هستند از زیبنده ترین روش های انسانی به شمار می رود.

 وی خاطر نشان کرد: در مفهوم توسعه یافتگی تلاش می شود توسعه در همه جوانب اجرا شود و در همین راستا باید تمامی نیازهای انسانی از نیازهای اولیه به عنوان اساسی ترین نیازها تا نیازهای اجتماعی افراد مورد توجه قرار گیرد.

دکتر عزتیان با اشاره به اینکه جلب اعتماد زندانیان مهمترین قدم در ارتقاء سلامت این قشر به شمار می رود گفت : هدف از برنامه های بهداشت حرفه ای در مفهوم توسعه یافتگی، جلب اعتماد این گروه است به طوریکه زندانیان درک کنند نظام سلامت دغدغه سلامت آنها را دارد.

رئیس اداره بهداشت حرفه ای و مشاغل خاص مرکز سلامت محیط و کار وزارت در ادامه افزود : تقویت ساختار بهداشت حرفه ای در زندانها، کمک ویژه ای به روند فعالیت بنگاه های اقتصادی در زندانها خواهد نمود.

وی با اشاره به رتبه ی بالای کشور در شدت و تعدد حوادث، یکی از مهمترین دلایل این مسئله را ضعف بهداشت حرفه ای در کارگاه ها بویژه صنعت ساخت و ساز ساختمان عنوان نمود.

دکتر عزتیان در ادامه گفت : با تقویت زیر ساختهای بهداشت حرفه ای در کارگاه های زندانها و ارتقاء سلامت زندانیان، گروه 200 هزار نفری ساکن در زندانها می توانند شاخص های سلامت در کشور را تحت تاثیر قرار دهند.

ارتقاء سلامت زندانیان به عنوان جزئی از جامعه از وظایف حوزه بهداشت است

قائم مقام معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی مشهد نیز در این کارگاه ،با اشاره به ابعاد مختلف سلامتی شامل سلامت جسمی، روانی، عاطفی و معنوی گفت: با نگاه ویژه ای که حوزه سلامت به ابعاد مختلف سلامت افراد جدا از نژاد، قومیت و موقعیت اجتماعی آنها دارد، مراقبت از سلامت زندانیان به عنوان گروهی از افراد جامعه از وظایف حوزه بهداشت می باشد.

دکتر فرهمند با اشاره به فلسفه وجود زندانها که موجب سلامت و اصلاح جامعه می شود مشارکتهای بین بخشی را از ضروریات رسیدن به این مهم برشمرد.

قائم مقام معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی مشهد در ادامه گفت: با توجه به شرایط خاصی که زندانیان با آن روبرو هستند، سلامت معنوی و روانی آنها  از اهمیت ویژه ای برخوردار است که خوشبختانه در سال های اخیر با برنامه ریزی های انجام شده اقدامات خاصی در این راستا صورت گرفته است.

دکتر فرهمند افزود: اشتغال زایی موجب کاهش آسیب برای زندانیان و خانواده های آنها  شده و به ارتقاء سلامت روان این افراد کمک شایانی خواهد نمود.

وی خاطرنشان کرد: خدمات بهداشت حرفه ای زندانیان، همسو  با سایر شاغلین جامعه از دغدغه های نظام سلامت کشور بوده و با توجه به تقدم اصل پیشگیری بر درمان با انجام آزمایشات غربالگری سلامت، خدمات ویژه به شاغلین زندانی ارائه می گردد.

دکتر علی ابراهیمی معاون مدیر کل بهداشت و درمان سازمان زندانهای کشور و سعیدی معاون بنیاد تعاون زندانیان کشور از دیگر سخنرانان این مراسم بودند.

گفتنی است کارگاه کشوری بهداشت حرفه ای زندان های کشور به میزبانی معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی مشهد با حضور کارشناسان بهداشت حرفه ای دانشگاه های علوم پزشکی و زندانهای سراسر کشور در محل هتل همای شماره 2 مشهد به مدت دو روز برگزار شد.  

باتشکر از حسن توجه شما به پایگاه خبری وبدا، خواهشمند است نظرات، انتقادات و پیشنهادهای خود را در مورد متن منتشر شده ارسال فرمایید.
پیام های ارسالی پس از بررسی منتشرخواهد شد.


آخرین اخبار