تاکید وزیر بهداشت: باید تغییر رفتار را در مردم ایجاد کنیم

  • PDF

وزیر بهداشت درمان و آموزش پزشکی با اشاره به اینکه در کار بهداشت نمی توان کار نمایشی داشت تاکید کرد: باید با اجرای برنامه های فرهنگی، در مردم تغییر رفتار را ایجاد کنیم.

به گزارش وب دا، دکتر سید حسن هاشمی در مراسم طرح تکمیل شبکه مراقبت های نوین سلامت در کلان شهرها که در مشهد برگزار شد با بیان اینکه در حال حاضر شبکه بهداشت در تمام کشور به جز بخشی از کشور که عمدتا در تهران است در حال استقرار کامل است اظهار داشت: شبکه بهداشت از سال 53 در کشور آغاز شد و پس از پیروزی انقلاب اسلامی با تلاش بهورزان در تمام مناطق روستایی گسترش یافت و دستاوردهای بسیار زیادی را در برداشت و امروز شاهد اجرای این برنامه در تمام مناطق شهری کشور هستیم.

وی با اشاره به اینکه تا پیش از این تنها جمعیت روستایی کشور به صورت فعال زیر پوشش خدمات بهداشتی بودند و در مناطق شهری این خدمات به صورت غیر فعال انجام می شد خاطر نشان کرد: با ایجاد نظام شبکه در مناطق شهری و کلان شهرها قرار است خدمات بهداشتی به صورت فعال به مردم ارائه شود.

وزیر بهداشت درمان و آموزش پزشکی، پیشگیری از بیماری های غیر واگیر را از دستاوردهای مهم نظام شبکه در مناطق روستایی برشمرد و تاکید کرد: از مراقبین سلامت در مناطق شهری نیز انتظار می رود همانند بهورزان عمل کرده و نسبت به پیشگیری و کنترل بیماری های غیر واگیر، اضافه وزن مردم، و بهبود سلامت روان تلاش کنند.

ایجاد دو هزار و 664 پایگاه و یک هزار و 283 مرکز خدمات جامع سلامت

دکتر هاشمی به اقدامات صورت گرفته به منظور گسترش دسترسی به خدمات در کشور اشاره کرد و اظهار داشت: در این راستا تا کنون دو هزار و 500 خانه بهداشت ، دو هزار و 664 پایگاه بهداشتی و یک هزار و 283 مرکز جامع خدمات سلامت ایجاد شده است و 19 هزار نفر نیروی بهداشتی در قالب خرید خدمت به کار گرفته شده اند.

وی با بیان اینکه تا پیش از این سرانه بهداشت 23 هزار تومان بود اظهار داشت: این میزان در حال حاضر به 94 تا 96 هزار تومان افزایش یافته است و این امر نشان دهنده اهتمام مسئولان وزارتی و کشوری نسبت به گسترش خدمات بهداشتی در کشور است.

وزیر بهداشت درمان و آموزش پزشکی با تاکید بر اینکه معتقد هستیم اگر مقوله پیشگیری نباشد محال است بتوانیم به شاخص های سلامت دست پیدا کنیم اظهار داشت: با اقداماتی که صورت گرفته است طول عمر مردم کشور 5 سال اضافه شده است و در خانم ها به 80 سال و آقایان به 79 سال رسیده است.

دکتر هاشمی با تاکید بر اینکه هر چقدر دولت و رسانه ها بیشتر به موضوع سلامتی توجه کنند، شاخص های سلامت مردم نیز افزایش می یابد اظهار داشت: به طور حتم کشوری بدون داشتن نیروی سالم و سلامت نمی تواند در دیگر حوزه ها نیز موفق عمل کند.

وی با تبریک به مسئولان استان خراسان رضوی در استقرار خدمات نوین سلامت اظهار داشت: مشهد مقدس و قم به دلیل حضور زائران بارگاه منور حضرت علی ابن موسی الرضا(ع) و حضرت فاطمه معصومه (س)، خدمات ویژه ای را ارائه دهند و به همین منظور باید نگاه ویژه ای نیز بر آن داشته باشیم.

اساس کار برونداد و خروجی اقدامات است که باید توجه شود

وزیر بهداشت درمان و آموزش پزشکی با تاکید بر اینکه ایجاد مراکز بهداشتی، مراکز خدمات جامع سلامت و به کار گیری نیرو تنها بخشی از کاری است که انجام شده است خاطر نشان کرد:از این پس اقداماتی که در راستای کاهش بار بیماری ها و افزایش شاخص های سلامت مردم صورت می گیرد بسیار مهم است که در این میان مراقبین سلامت باید همانند بهورزان با ارتباط با جمعیت زیر پوشش به این مهم دست پیدا کنند.

دکتر هاشمی با تاکید بر لزوم آموزش و پایش در برنامه مراقبین سلامت اظهار داشت: اساس کار برونداد و خروجی اقداماتی است که انجام می گیرد و باید پس از چند سال از اجرای این برنامه ببینیم تا چه میزان در کاهش بیماری های دیابت، فشار خون، و پیشگیری از اضافه وزن و غیره موفق عمل کرده ایم. 

باتشکر از حسن توجه شما به پایگاه خبری وبدا، خواهشمند است نظرات، انتقادات و پیشنهادهای خود را در مورد متن منتشر شده ارسال فرمایید.
پیام های ارسالی پس از بررسی منتشرخواهد شد.


آخرین اخبار