نیمی از مبتلایان به دیابت از بیماری خود اطلاعی ندارند

  • PDF

امروزه به علت گسترش روز افزون شهر نشيني، مهاجرت از مناطق روستايي و گرايش مردم به زندگي ماشيني ،كنترل قابل قبول بيماريهاي عفوني و هزاران عامل ريز و درشت ديگر همگي باعث شده اند كه بيماري هاي غيرواگير افزايش يابد .

طی سالهای اخیر افزایش شیوع بیماری دیابت در جهان، این بیماری را به بزرگترین اپیدمی تاریخ تبدیل کرده است به طوری که تا پایان سال 2015 بیش از 415 میلیون نفر از افراد 20 تا 79 سال دنیا مبتلا به دیابت بودند و پیش بینی می شود این تعداد تا سال 2040 به 642 میلیون نفر برسد.

درحال حاضر بیش از نیم میلیون کودک و نوجوان کمتر از 14 سال در جهان مبتلا به دیابت نوع یک هستند.  

بر اساس اعلام کارشناسان  استعمال دخانيات، نداشتن فعاليت بدني مناسب، مصرف ناكافي ميوه و سبزيجات و شير و لبنيات ،ژنتیک، پرفشاری خون ، سابقه ابتلا به دیابت دوران بارداری ، افزایش چربی خون و اضافه وزن از عوامل اصلي ابتلا به ديابت به شمار مي رود و در بسياري از موارد، عدم آگاهي كافي از عوامل خطرساز و عدم بكارگيري تمهيدات لازم و ضروري باعث شده است تا اين عوامل روز به روز افزايش يابند.

مدیر پیشگیری و مبارزه با بیماریهای معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی مشهد  تعداد مبتلایان دیابت را در کشور ایران 4.5 تا 5 میلیون نفر عنوان کرد و اظهار داشت: نیمی از این افراد از بیماری خود بی اطلاعند.

دکتر صادقی در ادامه افزود: اگرچه سازمان بهداشت جهانی پیش بینی کرده تا سال 2035 تعداد مبتلایان به دیابت در ایران به 6.5 میلیون نفر افزایش یابد، اما با توجه به تغییر برآوردهای سالهای اخیر این سازمان، انتظار می رود تعداد بیماران در کشورمان تا دو دهه دیگر بیشتر از میزان شود.

وی با بیان اینکه کشور ایران متعهد  شده است با توجه به اهداف سند ملی پیشگیری و کنترل بیماریهای غیر واگیر و عوامل خطر مرتبط سیر صعودی شیوع دیابت را تا سال 1404 متوقف نماید گفت: به همین منظور برنامه ای با هدف دستیابی به اهداف « برنامه عملیاتی سازمان بهداشت جهانی تا سال 2025» در نظام ارائه خدمات بهداشتی درمانی کشور ادغام گردید، و مقدمات اجرایی این ادغام هم اکنون در حال اجرا است.

مدیر پیشگیری و مبارزه با بیماریهای معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی مشهدبا اشاره به اینکه 23 آبان روز جهانی دیابت و 23 لغایت 28 آبان ماه هفته ملی دیابت با شعار « مراقبت از چشم ها در دیابت Eyes on Diabctes » نامگذاری شده است تاکید کرد: مشارکت تمام ذینفعان و درگیر نمودن همه افرادی که به نحوی با بیماری دیابت یا بیماران دیابتی در ارتباط هستند از اهداف اجرای
برنامه های هفته ملی دیابت به شمار می رود.

دیابت و سازمان های مردم نهاد، دیابت و مدرسه، دیابت و بیماری های غیر واگیر و نظام سلامت، دیابت و رسانه، دیابت و مردم، دیابت و ورزش همگانی و دیابت و ائمه جمعه و جماعات از جمله عناوین روزهای هفته پیشگیری از دیابت در دانشگاه علوم پزشکی مشهد به شمار می رود. 

باتشکر از حسن توجه شما به پایگاه خبری وبدا، خواهشمند است نظرات، انتقادات و پیشنهادهای خود را در مورد متن منتشر شده ارسال فرمایید.
پیام های ارسالی پس از بررسی منتشرخواهد شد.