اجرای طرح پایلوت مدیریت کلاس، تاب آوری و بازی دردانشگاه علوم پزشکی مشهد

  • PDF

رییس اداره پیشگیری و درمان سوء مصرف مواد مخدر وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی از اجرای طرح مکتب (مدیریت کلاس، تاب آوری و بازی) در 6 مدرسه ابتدایی کشور با هدف پیشگیری از مصرف مواد مخدر در سنین بالاتر به طور آزمایشی اجرا می شود.   

به گزارش وب دا، دکتر حمیدرضا فتحی در کارگاه آموزشی مکتب (مدیریت کلاس، تاب آوری و بازی) که به میزبانی دانشگاه علوم پزشکی مشهد برگزار شد افزود: مدارس ابتدایی مجری این طرح در شهرهای تهران و مشهد استقرار دارند که چهار مدرسه از این تعداد پسرانه و 2 مدرسه دخترانه هستند.

وی اظهار کرد: به همین منظور، کارگاه آموزشی اجرای طرح مکتب با حضور حدود 50 نفر از معلمان و دبیران مجری این طرح از استان های تهران و خراسان رضوی در مشهد برگزار شده است.

وی گفت: با اجرای آزمایشی طرح مکتب در مشهد و تهران و پس از رفع نواقص و ایرادات احتمالی آن، این طرح در تمام مدارس کشور با همکاری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و وزارت آموزش و پرورش اجرا خواهد شد.

دکتر فتحی افزود: طرح مکتب یکی از برنامه های پیشگیرانه و اثربخش برای پیشگیری از مصرف انواع مواد مخدر در سنین نوجوانی و جوانی است که در کشورهای مختلف با موفقیت اجرا شده است.

وی ادامه داد: در اجرای این طرح برای گروه سنی ابتدایی و اوایل سن ورود به مدرسه، مهارت های جرات ورزی، مدیریت هیجانات و بازی های سازنده بر اساس آموزه ها و استانداردهای بین المللی به دانش آموزان ارائه می شود.

وی اظهار کرد: بر این اساس دانش آموزان در طول هفته و در هر سه زنگ کلاس، هر بار به مدت 20 دقیقه یک بازی را تجربه می کنند و با کسب امتیاز و جایزه، مهارت های مربوطه را فرا می گیرند.

دکتر فتحی هزینه مطالعات و تدوین این طرح پیش از اجرا را 800 میلیون ریال عنوان کرد و گفت: این مبلغ توسط وزارت بهداشت پرداخت شده است.

رئیس اداره پیشگیری و درمان سوء مصرف مواد مخدر وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: بر اساس آمارهای موجود 55 درصد مصرف کنندگان مواد مخدر در ایران تریاک مصرف می کنند.   

دکتر حمیدرضا فتحی افزود: سایر مواد مخدر مانند هروئین، شیشه، کراک، حشیش و الکل در مجموع سهم 45 درصدی مصرف را به خود اختصاص می دهد.

وی ادامه داد: یک میلیون و 325 هزار نفر جمعیت 15 تا 64 ساله در ایران دچار مشکل اعتیاد هستند که دو نیم درصد از این میزان را معتادات تزریقی شامل می شوند.

رئیس اداره پیشگیری و درمان سوء مصرف مواد مخدر وزارت بهداشت سهم مصرف حشیش را شش درصد اعلام و بیان کرد: مصرف حشیش که اختلالات خطرناکی بدنبال دارد در ایران نسبت به سایر مناطق جهان کمتر است. این میزان در سطح جهان 26 درصد می باشد.

وی گفت: سهم مصرف هروئین در ایران نیز 10 درصد از کل انواع مواد مخدر است.

دکتر فتحی میانگین سن شیوع مصرف مواد مخدر در ایران 21 سال ذکر و بیان کرد: به ازای هر 9 مرد معتاد در مناطق شهری کشور یک زن مبتلا به مواد مخدر است. این شاخص در روستاها به ازای 9.5 مرد، نیم زن را شامل می شود.

وی افزود: هم اکنون 17 درصد مصرف کنندگان مواد مخدر در ایران در گروه سنی 35 تا 39 سال قرار دارند.

رئیس اداره پیشگیری و درمان سوء مصرف مواد مخدر وزارت بهداشت ادامه داد: باید از سیاهنمایی و ارائه اطلاعات وحشتناک در خصوص مصرف مواد مخدر در ایران پیشگیری کنیم اما این بدان معنا نیست که ما با مشکل مواجه نیستیم.

وی گفت: گسترش برنامه های پیشگیری از اعتیاد و درمان معتادان از طریق مداخله گری در حوزه اعتیاد و هدایت فعالیتها در این زمینه مورد تاکید است.

دکتر فتحی به راهکارهای کنترل و پیشگیری از مصرف مواد مخدر اشاره و بیان کرد: مقابله با عرضه و مقابله با تقاضا از راهکارها در این زمینه است و ایران اقدامات و فعالیتهای خوبی را بدین منظور انجام داده و دنبال می کند.

 

باتشکر از حسن توجه شما به پایگاه خبری وبدا، خواهشمند است نظرات، انتقادات و پیشنهادهای خود را در مورد متن منتشر شده ارسال فرمایید.
پیام های ارسالی پس از بررسی منتشرخواهد شد.


آخرین اخبار