لزوم استفاده از واکسن آنفلوانزا در گروه های آسیب پذیر در برابر این بیماری

  • PDF

مدیر گروه پیشگیری و مبارزه با بیماری های دانشگاه  علوم پزشکی مشهد، کودکان زیر پنج سال و افراد بالای ۶۰ سال، بیماران دچار بیماریهای مزمن مانند نارسایی کبد، کلیه، دیابت، قلب و عروق و زنان باردار را از مهمترین گروه ها برای دریافت واکسن آنفلوانزا عنوان کرد.

به گزارش وب دا، دکتر محمد جعفر صادقی با اشاره به اینکه بیماری انفلوانزا یک بیماری تنفسی حاد واگیر  است که در تمامی طول سال رخ می دهد اما معمولا بیشترین زمان فعالیت آن در ماههای سرد سال و اوج آن در زمستان است اظهار داشت: در سال جاری ۲۱ هزار دز واکسن آنفلوانزا در استان های خراسان رضوی ، جنوبی و شمالی توزیع شده است که هشت هزار دز از این واکسن ها به خراسان رضوی اختصاص دارد.

وی افزود: پزشکان، پرستاران و پرسنل شاغل در بیمارستانها و مراکز درمانی بخش دولتی، دامپزشکان، محیط بانان، زنان باردار پرخطر و برخی افراد در معرض خطر به طور رایگان واکسن آنفلوانزا را دریافت می کنند و سایر افراد در معرض ابتلا می توانند با مراجعه به داروخانه ها واکسن آنفلوانزا را از طریق بخش خصوصی تهیه کنند.

مدیر گروه پیشگیری و مبارزه با بیماری های دانشگاه  علوم پزشکی مشهد تصریح کرد: واکسن آنفلوانزا پس از تزریق حدود دو تا سه هفته زمان می برد تا فرد را در برابر این بیماری ایمن سازد و دوره اثرش بین شش تا هفت ماه می باشد. 

دکتر صادقی در خصوص علائم ابتلا به این بیماری اظهار داشت:تب و لرز،سرفه،ناراحتی گلو،آب ریزش از بینی یا گرفتگی بینی،درد عضلانی،دردمفاصل،سردرد، خستگی،تهوع،استفراغ و اسهال درتعدادی ازبیماران (البته در کودکان شایعتر از بزرگسالان می باشد) از جمله علائمی است که به مدت سه تا هشت روز بیمار را درگیر می کند.

وی با اشاره به اینکه ویروسهای انفلوانزا بطور عمده از طریق هوا (ذرات ریز تنفسی آلوده) توسط سرفه و عطسه کردن فرد بیمار  و تماس با سطوح آلوده به ویروس انتقال یابد تاکید کرد: افراد بیمار می توانند از یک روز قبل از شروع علایم تا 5-7 روز بعد از شروع علایم ناقل این بیماری باشند و کودکان و افراد دارای ضعف سیستم ایمنی میتوانند بمدت بیشتری (گاهاا تا 21 روز) انتقال دهنده این بیماری باشند.

دریافت واکسن در گروههای در معرض خطر و پرخطر،پوشاندن دهان و بینی در هنگام عطسه و سرفه کردن با دستمال یا آرنج دست ،شستشوی مداوم و صحیح دست ها (حداقل بمدت 30 ثانیه )بخصوص بعد از سرفه و عطسه کردن و دستکاری بینی بدنبال آبریزش یا گرفتگی بینی، تماس با سطوح آلوده،استراحت و ماندن در منزل تا زمان بهبودی،حضور نیافتن در اماکن و تجمعات تا بهبودی کامل،پرهیز از دست دادن ، روبوسی و در آغوش گرفتن دیگران تا بهبودی کامل و رعایت فاصله مناسب(حداقل یک مترو نیم) از افراد دارای علایم انفلوانزا و بیمار از جمله راه کاری پیشگیری و سرایت این بیماری به شمار می رود. 

باتشکر از حسن توجه شما به پایگاه خبری وبدا، خواهشمند است نظرات، انتقادات و پیشنهادهای خود را در مورد متن منتشر شده ارسال فرمایید.
پیام های ارسالی پس از بررسی منتشرخواهد شد.