حل معضل هزاره سوم با الگوی داخلی/ پوشش خدمات سلامت برای یازده میلیون حاشیه نشین در کشور

  • PDF

سخنگوی وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی گفت: با انجام سرشماری خانه به خانه  توسط وزارت بهداشت بیش از یازده میلیون نفر جمعیت حاشیه نشین در کشور شناسایی شده اند که درحال حاضر همه آنها تحت پوشش هستند.

به گزارش وب دا، دکتر ایرج حریرچی معاون کل و سخنگوی وزارت بهداشت در حاشیه برپایی نمایشگاه عملکرد دولت در رفع مشکلات حاشیه نشینی در مشهد مقدس گفت: حاشیه نشینی یکی از چالش های عصر حاضر است به طوری که سازمان ملل آن را معضل هزاره سوم دانسته است؛ در حال حاضر ۳۳درصد جمعیت شهرهای دنیا حاشیه نشین هستند که این آمار درکشورهای جنوب غرب آسیا ۲۵درصد است.

دکتر حریرچی در این خصوص افزود: وزارت بهداشت با اشراف بر این موضوع در آغاز کار دولت یازدهم برای کاهش مشکلات سلامت حاشیه نشین ها پیشقدم شد و برنامه هایی را در این خصوص ارایه کرد.

وی با اشاره به این موضوع که پیش از دولت یازدهم و طرح تحول سلامت، ۸۶ درصد از مردم حاشیه نشین فاقد بیمه بودند خاطرنشان کرد: به همین دلیل با استفاده از سرشماری و مصاحبه های خانه به خانه ۱۰میلیون و ۲۰۰هزار نفر حاشیه نشین شناسایی شدند که این میزان بسیار بیش از تخمین ۶-۷ میلیون نفری اولیه بود.

سخنگوی وزارت بهداشت اعلام کرد: با وجود اینکه ۶۵درصد این جمعیت حاشیه نشین تا قبل از اجرای طرح تحول سلامت فاقد هرگونه امکانات بهداشتی درمانی بودند، در حال حاضر به ازای هر۲۵۰۰ نفر از این جمعیت، یک مراقب سلامت در پایگاه های سلامت وجود دارد و به ازای هر ۲۵ تا ۵۰ هزار نفر نیز یک مرکز خدمات جامع سلامت در نظر گرفته شده است که شامل پزشک، دندان پزشک، پزشک خانواده و کارشناس های روان شناسی، تغذیه، بهداشت محیط و بهداشت حرفه ای است.

دکتر حریرچی درباره جمعیت حاشیه نشین در مشهد مقدس نیز خاطرنشان کرد: در مشهد نیز ما شاهد ۳۶ درصد جمعیت حاشیه نشین هستیم و برای برخورداری این جمعیت از امکانات بهداشتی درمانی، در هشت پهنه و ۶۶ محله، تعداد ۱۱۹ پایگاه سلامت و ۴۲ مرکز خدمات جامع سلامت ایجاد کرده ایم که با تعداد یک هزار و 3نفر نیرو آماده ارایه خدمت به مردم هستند.

معاون کل وزارت بهداشت در پایان یادآور شد: این برنامه ها تا کنون بسیار موثر بود و برای همین آن را به عنوان الگوی توسعه سلامت کلانشهرها و شهرهای با جمعیت بالای ۲۰ هزار نفر برگزیده ایم و امیدواریم تا پایان کار دولت بتوانیم پوشش کامل  آن را برای تمام کشور اجرایی کنیم.

باتشکر از حسن توجه شما به پایگاه خبری وبدا، خواهشمند است نظرات، انتقادات و پیشنهادهای خود را در مورد متن منتشر شده ارسال فرمایید.
پیام های ارسالی پس از بررسی منتشرخواهد شد.