حد انتظار ابتلا به ویروس ایدز در مناطق زیر پوشش دانشگاه علوم پزشکی مشهد سه هزار نفر است

  • PDF

ريیس گروه پیشگیری از بیماریهای دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت: حد انتظار ابتلا به ویروس اچ.آی.وی در مناطق زیر پوشش دانشگاه علوم پزشکی طبق برآورد مرکز مدیریت بیماریهای واگیردار وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی حدود سه هزار نفر پیش بینی شده است.

به گزارش وب دا، دکتر زهرا نهبندانی به مناسبت "هفته اطلاع رسانی بیماری ایدز" افزود: هم اینک 600 نفر مبتلا به ویروس عامل بیماری ایدز در مناطق زیر پوشش این دانشگاه شناسایی شده و تحت مراقبت هستند.

وی اعتیاد تزریقی را عامل 67 درصد موارد ابتلا به ویروس عامل بیماری ایدز در حوزه زیر پوشش دانشگاه علوم پزشکی مشهد عنوان و بیان کرد: 18 درصد موارد نیز از طریق روابط جنسی، دو درصد از طریق مادر به کودک، یک درصد خون و فراورده های خونی و 12 درصد نامشخص است.

وی ادامه داد: بر اساس ارزیابیها ابتلا به ویروس عامل بیماری ایدز از طریقی جنسی 42 درصد افزایش یافته و اعتیاد تزریقی 38 درصد گزارش شده است.

دکتر نهبندانی با بیان اینکه  ابتلا به ویروس اچ.آی.وی در بین زنان در مناطق زیر پوشش این دانشگاه در حال افزایش است، بیان کرد:  34 درصد افراد مبتلا به ویروس اچ.آی.وی در مناطق زیر پوشش دانشگاه علوم پزشکی مشهد در خراسان رضوی زن و 66 آنها درصد مرد هستند.

وی ادامه داد: این در حالی است که تا پیش از سال 1394 زنان 16 درصد از مبتلایان به ویروس اچ.آی.وی را در خراسان رضوی تشکیل می دادند.

ريیس گروه پیشگیری از بیماریهای دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت: برنامه های امسال هفته پیشگیری از ایدز در خراسان رضوی طی 13 تا 19 آذرماه امسال بر اساس شعار روز جهانی ایدز با عنوان "مهار همه گیری اچ.آی.وی با اطلاع رسانی، پیشگیری، تشخیص زودهنگام، درمان و حمایت از مبتلایان" است.

وی ترس از انگ و تبعیض را یکی از چالشهای مقابله با ایدز در جامعه عنوان و بیان کرد: این موضوع باعث شده مبتلایان به ویروس اچ.آی.وی از ابراز بیماری خود در خانواده، اجتماع و محیط کار خودداری کرده و در نتیجه خطر انتقال بیماری به دیگران افزایش یابد. 

باتشکر از حسن توجه شما به پایگاه خبری وبدا، خواهشمند است نظرات، انتقادات و پیشنهادهای خود را در مورد متن منتشر شده ارسال فرمایید.
پیام های ارسالی پس از بررسی منتشرخواهد شد.


آخرین اخبار