طرح ملی ازدواج سالم و پایدار درکشور اجرا می شود

  • PDF

مدیر کل دفتر آموزش و ارتقاء سلامت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی از اجرای طرح ملی ازدواج سالم و پایدار در کشور خبر داد.

به گزارش وب دا، دکتر شهرام رفیعی فر در نشست کشوری"ازدواج سالم و نیاز سنجی سلامت جامعه"  که به میزبانی دانشگاه علوم پزشکی مشهد برگزار شد،گفت: این طرح به عنوان یک پویش ملی توسط معاونت های دانشجویی دانشگاه های علوم پزشکی کشور اجرا می شود.

وی افزود: اجرای این طرح توسط کمیته اجرایی در هر استان انجام و روند اجرای مطلوب طرح مورد بررسی و برنامه های آن تنظیم می گردد.

دکتر رفیعی فر خاطر نشان کرد: در اجرای طرح مزبور، مباحث و کتابچه های آموزشی در زمینه ضرورت ازدواج با هدف تربیت سفیران سلامت دانشجویی به دانشجویان ارائه می گردد و آموزش های ارائه شده به این گروه به سایر جوانان در بخش های مختلف جامعه منتقل می گردد.

مدیر کل دفتر آموزش و ارتقاء سلامت وزارت اظهار داشت: محور کتابچه های آموزشی شامل ازدواج و تغذیه سالم، اعتیاد، مصرف دخانیات و عوارض ناشی از آن، ورزش، سلامت روانی، اچ.آی.وی/ ایدز و بیماری های آمیزشی است.

وی افزود: علاوه براین آموزشها، دانستنی های ازدواج سالم نیز در قالب محتواهای آموزشی جداگانه به دانشجویان ارائه می گردد.

دکتر رفیعی فر در ادامه با بیان اینکه برای ترویج و توسعه آگاهیها و سلامت خانواده های ایرانی تربیت 20 میلیون سفیر سلامت در سطح کشور لازم است گفت: تلاش شده در کشور با اجرای برنامه خود مراقبتی و تربیت سفیران سلامت شاهد ترویج و توسعه سلامت در خانواده ها باشیم لذا انتظار می رود در هر خانواده ایرانی یک سفیر سلامت وجود داشته باشد.

وی ادامه داد: سفیران سلامت ضمن رعایت اصول بهداشتی و تامین سلامت خود این اصول را در زمینه های مختلف به دیگر اعضای خانواده آموزش می دهند. به این ترتیب سفیران سلامت،تندرستی کل اعضای خانواده را در پیشگیری از ابتلا به بیماریهای واگیر و غیر واگیر تامین می کنند.
مدیر کل دفتر آموزش و ارتقاء سلامت وزارت افزود: تاکنون یک میلیون و 500 هزار سفیر سلامت در سطح کشور در قالب 'طرح خود مراقبتی' تربیت شده اند.
دکتر رفیعی فر ادامه داد: همچنین 500 هزار دانش آموز سفیر سلامت و نیز 500 هزار معلم سفیر سلامت آموزشهای لازم را فرا گرفته و تربیت شده اند.
وی ادامه داد: برنامه ملی خودمراقبتی و بسته خدمت خود مراقبتی برای تحقق بند 11 سیاستهای کلان سلامت تدوین شده و بر اساس سیاستهای ابلاغی از سوی مقام معظم رهبری در برنامه توسعه پیگیری می شود و بطور جدی مبتنی بر این بند، تمام اهداف تنظیم شده است.

گفتنی است: نشست کشوری"ازدواج سالم و نیاز سنجی سلامت جامعه"  با حضور کارشناسان مسئول آموزش و ارتقاء سلامت سراسر کشور و کارشناسان مسئول سلامت نوجوانان، جوانان و مدارس دانشگاه های قطب کشور  به میزبانی معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی مشهد به مدت 2 روز در تاریخهای 16 و 17 آذر ماه در محل هتل همای شماره 2 مشهد برگزار شد.

 

باتشکر از حسن توجه شما به پایگاه خبری وبدا، خواهشمند است نظرات، انتقادات و پیشنهادهای خود را در مورد متن منتشر شده ارسال فرمایید.
پیام های ارسالی پس از بررسی منتشرخواهد شد.