اجرای طرح پایلوت پایش گاز رادن در منازل مسکونی استان خراسان رضوی

  • PDF

طرح  پایش گاز رادیو اکتیو رادن در منازل مسکونی استان خراسان رضوی همزمان با کل کشور در حال اجراست.

به گزارش وب دا، این طرح با مشارکت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و سازمان انرژی اتمی با هدف بررسی وضعیت وجود گاز رادن در منازل مسکونی و در نهایت ارائه آموزش های لازم به منظور ارتقاء سلامت به ویژه کاهش سرطان ریه ناشی از گاز رادن و همچنین استاندارد سازی ساختمان های مسکونی و سیاست گذاری در کاهش میزان گاز رادن اجرا می شود.

مدیر بهداشت محیط و حرفه ای معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت: در این طرح،  کارشناسان بهداشت محیط با توزیع هزار و ششصد دستگاه دتکتور، میزان گاز رادن را در تعدادی از منازل مسکونی استان  خراسان رضوی مورد سنجش قرار می دهند.

مهندس علی اصغر حسنی اظهار داشت: پس از پایان طرح و انتشار نتایج آموزش های لازم به شهروندان در خصوص اقداماتی در زمینه کاهش تراکم گاز رادن در منازل داده خواهد شد.

مدیر بهداشت محیط و حرفه ای معاونت بهداشت دانشگاه با بیان این که گاز رادن بی رنگ، بی بو و بی مزه است لذا با حواس پنجگانه قابل درک نمی شود، گفت: با توجه به پرتوزا بودن گاز رادن ، استنشاق بیش از حد مجاز این گاز می تواند احتمال ابتلا به سرطان ریه را افزایش دهد.

وی افزود: میزان گاز رادن در فضای باز کم است ولی تجمع آن در فضای بسته می تواند زیان آور باشد که می تواند ناشی از جنس زمین و مصالح ساختمانی و غیره باشد.

مهندس حسنی باز گذاشتن پنجره های زیرزمین ها و پارکینگ ساختمان های مسکونی و پوشاندن ترک های کف ساختمان را بعنوان روش هایی ساده برای کاهش غلظت گاز رادن در ساختمان ها برشمرد.

باتشکر از حسن توجه شما به پایگاه خبری وبدا، خواهشمند است نظرات، انتقادات و پیشنهادهای خود را در مورد متن منتشر شده ارسال فرمایید.
پیام های ارسالی پس از بررسی منتشرخواهد شد.


آخرین اخبار