اجرای چهارمین برنامه استراتژیک کنترل ایدز در دانشگاه های علوم پزشکی کشور

  • PDF

همایش چهارمین برنامه استراتژیک کنترل ایدز در ایران با حضور مسئولان و کارشناسان دستگاههای مرتبط شرق کشور به میزبانی دانشگاه علوم پزشکی مشهد برگزار شد  و تا 24 آذرماه ادامه دارد.

دبیر کمیته کشوری نظارت بر اجرای چهارمین برنامه استراتژیک کنترل ایدز (sip) در این همایش گفت: تاکنون سه برنامه کنترل ایدز در کشور به اجرا درآمده است.

هنگامه نامداری تبار با بیان اهداف و معرفی برنامه چهارم استراتژیک کنترل ایدز در کشور افزود: یکی از ویژگی های مهم این برنامه نظارت بر اجرای آن از سوی دستگاههای مرتبط است.

وی اظهار کرد: در طول سه روز برگزاری همایش مزبور ضمن بیان اهداف و محورهای برنامه چهارم استراتژیک کنترل ایدز، چالشها و نواقص آن مورد بحث و بررسی قرار می گیرد.

وی از برگزاری هفت کارگاه آموزشی نظارت بر برنامه استراتژیک کنترل ایدز در استان های مختلف کشور خبر داد و گفت: این کارگاه در شهرهای شیراز، کرمانشاه و تبریز برگزار شده و در این مرحله  شاهد برگزاری آن در شهر مشهد هستیم.

نامداری تبار افزود:کارگاههای آموزشی بعدی در شهرهای ساری، کرمان و اهواز برگزار خواهد شد و در این کارگاه دست اندرکاران پیشگیری و کنترل ایدز از دستگاههای مربوطه حضور دارند.

کارشناس مسئول پایش و ارزشیابی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ادامه داد: هم اکنون 23 ارگان در برنامه کنترل و پیشگیری از ایدز در ایران فعال هستند. چهارمین برنامه راهبردی کنترل ایدز با مشارکت تمامی این ارگانها تدوین شده اما هشت سازمان و نهاد بیشترین نقش را در تدوین و نظارت بر آن دارند.

17 درصد مبتلایان به اچ.آی.وی را زنان تشکیل می دهند

 دبیر کمیته کشوری نظارت بر اجرای برنامه راهبردی کنترل ایدز در ادامه  گفت: هم اینک 17 درصد از مبتلایان به ویروس اچ.آی.وی را در سطح کشور زنان تشکیل می دهند.   

دکتر هنگامه نامداری تبار افزود: ابتلا به ویروس اچ.ای.وی در بین زنان طی سالهای گذشته در سطح کشور افزایش یافته است.

وی همچنین به روند رو به رشد انتقال این ویروس از طریق جنسی اشاره و بیان کرد: هم اکنون راه جنسی 18 درصد از موارد انتقال اچ.آی.وی را در کشور تشکیل می دهد که در سالهای اخیر رشد فزاینده ای داشته است.

کارشناس مسئول پایش و ارزشیابی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ادامه داد: این در حالی است که موارد جدید انتقال ویروس از طریق جنسی در کشور 40 درصد گزارش شده است.

75 تا 80 هزار نفر در کشور به ویروس اچ ای وی  مبتلا هستند

وی گفت: هم اکنون 75 تا 80 هزار نفر مبتلا به ویروس اچ.آی.وی در سطح کشور پیش بینی می شود که 32 هزار نفر از این تعداد تاکنون شناسایی شده اند.

دکتر نامداری تبار کنترل از طریق جنسی و شناسایی تمامی موارد ابتلا به ویروس اچ.آی.وی را از محورهای اصلی چهارمین برنامه راهبرد کنترل ایدز در کشور عنوان کرد.

وی افزود: اکنون اعتیاد تزریقی عامل 78 درصد انتقال ویروس عامل بیماری ایدز در کشور است و پس از آن انتقال از طریق جنسی که روند رو به رشدی دارد بیشترین آمار را به خود اختصاص داده است.

دبیر کمیته کشوری نظارت بر اجرای برنامه راهبردی کنترل ایدز ادامه داد: انتقال ویروس از مادر به کودک یک درصد و انتقال از طریق فراورده های خونی و موارد ناشناخته نیز درصد اندکی را شامل می شود.

وی گفت: از سال 1385 هیچ موردی از انتقال ویروس اچ.آی.وی بوسیله فراورده های خونی در ایران شناخته نشده است.

بیمار مبتلا به ایدز در صورت درمان مناسب می توان عمر طبیعی داشته باشد

دکتر نامداری تبار هزینه درمان هر بیمار مبتلا به ایدز را بین هفت میلیون تا هشت میلیون ریال در سال اعلام و بیان کرد: اگر یک بیمار مبتلا تحت مراقبت و درمان قرار گیرد می تواند عمر و زندگی طبیعی را طی کند و در عین حال بیماری را به دیگران انتقال ندهد.

وی افزود: ایدز یک بیماری عفونی قابل کنترل است و در سالهای اخیر نگرش نسبت به این بیماری تغییر یافته بطوری که یک فرد مبتلا به ویروس اچ.آی.وی می تواند همانند افراد دیگر زندگی عادی داشته، ازدواج کند و باردار شود.

ريیس گروه کنترل بیماریهای واگیر دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت: 150 نفر از کارشناسان و نمایندگان برنامه کنترل ویروس اچ.آی.وی از شمال شرق کشور شامل 11 دانشگاه علوم پزشکی مستقر در استان های سیستان و بلوچستان، خراسان رضوی، خراسان شمالی و خراسان جنوبی در این همایش حضور دارند.

زهرا نهبندانی افزود: در گذشته هر یک از دستگاههای مرتبط با پیشگیری و کنترل ایدز برنامه جداگانه اجرا می کردند، اما در برنامه چهارم این امر به مدت پنج سال و با همکاری دستگاه های مربوطه انجام می شود.

وی اظهار کرد: دستگاههای مرتبط در امر پیشگیری و کنترل ویروس اچ.آی.وی شامل زندان ها، بهزیستی، شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر، استانداری، آموزش و پرورش، وزارت بهداشت، اداره کار، تعاون و رفاه اجتماعی هستند.

مدیرکل بهداشت و درمان سازمان زندانها همچنین گفت: تمام زندانیان به لحاظ ابتلا به ویروس اچ.آی.وی مورد آزمایش قرار می گیرند و برنامه پیشگیری و کنترل ایدز در زندانها با جدیت دنبال می شود.

دکتر مهرزاد تشکریان  ادامه داد: 70 درصد جرمهای رخ داده در سطح کشور مرتبط با موضوع مواد مخدر است که در بین آنان زنان مبتلا نیز دیده می شوند که برخی از آنها حامله و یا مادر شیرده کودک هستند.

 مدیرکل بهداشت و درمان سازمان زندانها و اقدامات تامینی و تربیتی گفت: هم اکنون 90 درصد از مجموع زنان زندانی در زندانهای سطح کشور فاقد افراد ملاقاتی هستند زیرا از سوی خانواده رها و به حال خود گذاشته شده اند.   

وی افزود: از سوی دیگر برخی از مردها به زندان رفتن خود افتخار می کنند اما زنان این موضوع را پنهان می کنند.

وی ترویج مسائل دینی و تقویت باورهای مذهبی را از جمله برنامه ها و محورهایی برشمرد که با جدیت برای زندانیان اجرا می شود.

 

باتشکر از حسن توجه شما به پایگاه خبری وبدا، خواهشمند است نظرات، انتقادات و پیشنهادهای خود را در مورد متن منتشر شده ارسال فرمایید.
پیام های ارسالی پس از بررسی منتشرخواهد شد.