توصیه های بهداشتی در هنگام بروز آلودگی هوا

  • PDF

این روزها شهروندان کلان شهر های کشور به صورت مرتب و طی دوره های طولانی با پدیده آلودگی هوا روبرو هستند.

 مدیر گروه بهداشت محیط وحرفه ای معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی مشهد در این زمینه اظهار داشت: بروز پدیده وارونگی دمایی، عدم امکان جابجایی عمودی توده های هوا، سکون و نبود باد جهت جابجایی افقی توده های هوا منجر به عدم برون رفت آلاینده ها از سطح شهر شده و میزان آلاینده های هوا به شکل جدی بالا می رود.
مهندس حسنی خاطر نشان کرد: در این موارد طیف وسیعی از آلاینده ها در سطح شهر و در ناحیه تنفسی ساکنین متراکم می شود.

وی گفت: جهت سهولت سنجش، اندازه گیری و اعلام شرایط آلودگی، مراجع بهداشتی 5 آلاینده ی معیار(مونوکسید کربن، دی اکسید گوگرد، دی اکسید نیتروژن، ازن ذرات معلق) را به عنوان شاخص های آلودگی اندازه گیری نموده و میزان آلودگی شهر را با توجه به آلاینده ای که بیشترین مقدار را داشته است با اعلام شرایطی از قبیل (هشدار،اضطرار،اورژانس و ...) اطلاع رسانی می نمایند.

مدیر گروه بهداشت محیط وحرفه ای معاونت بهداشت دانشگاه با اشاره به خطرات آلودگی هوای شهر برای کودکان، سالمندان، مبتلایان به بیماری های قلبی و ریوی اظهار داشت: بروز آلودگی هوا سلامت تمامی ساکنین شهر را در معرض خطر قرار می دهد و کاهش سطح اکسیژن هوا، نارسایی های تنفسی را تشدید نموده، عوارض و پیامدهایی را متوجه سیستم های تنفسی و قلبی عروقی افراد می نماید.

مهندس حسنی با تاکید بر اینکه هر آلاینده شیمیایی در هوا عوارض و پیامدهای مختص به خود را دارد افزود:  تحریک مجاری تنفسی،  آبریزش و سوزش چشم و عوارض مشابه در هنگام تماس آلاینده برای افراد ملموس است، اما ابتلا به طیف وسیعی از سرطان ها، سکته های قلبی و مغزی از عوارض دراز مدت آلودگی هوا است.

مدیر گروه بهداشت محیط وحرفه ای معاونت بهداشت دانشگاه  خاطر نشان کرد:  به طور کل کاهش سطح سلامت، خستگی، اختلالات جسمی، روحی روانی و نیز کاهش میزان امید به زندگی در جوامع آلوده از اثرات بارز و اجتناب ناپذیر آلودگی هواست.

 وی افزود : درکسانی که زمینه ژنتیکی و استعداد ابتلا به عوارض مزبور را دارند امکان بروز با درصد بیشتری مطرح است.

 کارشناس بهداشت هوای معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی مشهد نیز در این زمینه اظهار داشت: در هنگام بروز آلودگی هوا میزان حضور درمناطق مرکزی و آلوده شهر خصوصا در مورد گروه های حساس مي بايست محدود شود.

 مهندس رضا فرحزاد افزود: با توجه به اینکه این روزها،آلاینده معیار و اصلی در هنگام بروز آلودگی هوا، ذرات معلق هستند استفاده از نوع خاصی از ماسک ها ( p1,p2) می تواند تا حدی استنشاق ذرات معلق را محدود نماید. البته استفاده از ماسک به خودی خود تنفس فرد را تا حدودی با مشکل مواجه می نماید و برای طیف خاصی از بیماران که تنگی نفس دارند توصیه نمی شود. 

وی تاکید نمود: ماسک های کاغذی و پارچه ای معمولی اثر خاصی بر ذرات 2 تا 10 میکرومتر ندارند.
 مهندس رضا فرحزاد در ادامه افزود: شهروندان در این روزها از انجام فعالیت های فیزیکی و ورزشی سنگین پرهیز نمایند و به مقدار کافی آب و مایعاتی از قبیل شیر استفاده کنند.

وی  ضمن اشاره به این موضوع که  بخش عمده ای از آلاینده های هوا اکسیدان ها هستند و با ورود به بدن، رادیکال های آزاد تولید می نمایند، اظهار داشت: پیشنهاد می شود افراد از مواد غذایی با خاصیت آنتی اکسیدانی استفاده نمایند.

وی گفت: استفاده از انواع میوه ها و سبزی ها به خصوص میوه هایی که ویتامین A,E,C دارند، می تواند بخشی از اثرات سوء آلاینده ها را خنثی نماید.

کارشناس بهداشت هوای معاونت بهداشت دانشگاه افزود:در روزهایی که تراکم آلاینده ها در هوای تنفسی زیاد است استفاده از وسایل نقلیه شخصی محدود شود.

باتشکر از حسن توجه شما به پایگاه خبری وبدا، خواهشمند است نظرات، انتقادات و پیشنهادهای خود را در مورد متن منتشر شده ارسال فرمایید.
پیام های ارسالی پس از بررسی منتشرخواهد شد.