با اصلاح شیوه زندگی 40 درصد سرطانها قابل پیشگیری است

  • PDF

رئیس گروه بیماریهای غیر واگیر معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی مشهد اظهار داشت: در حال حاضر 40 تا 50 درصد سرطانها قابل درمان هستند و با اصلاح شیوه زندگی 40 درصد سرطانها قابل پیشگیری است.

به گزارش وب دا، دکتر بابک اقبالی در همایش یک روزه پیشگیری و تشخیص زود هنگام سرطان های شایع در ایران با اشاره به اینکه سرطان پس از بیماری های قلبی و عروقی و سوانح رانندگی سومین عامل مرگ و میر در کشور محسوب می شود خاطر نشان کرد: با  اجرای برنامه های آموزشی در حوزه بهداشت ، تلاش براین است که مردم به درجه ای از خود مراقبتی برسند که بتوانند در مقابل ابتلا به بیماریها از خود محافظت کنند.

وی با اشاره به راهکارهای سازمان بهداشت جهانی در پیشگیری از سرطان  اظهار داشت: در صورت رعایت این راهکارها توسط افراد می توان حتی با وجود عوامل ژنتیکی از ابتلا به سرطان تا حدود زیادی پیشگیری نمود.

وی در ادامه افزود: عدم استعمال دخانیات، فعالیت بدنی منظم، کنترل و متعادل نگاه داشتن وزن بدن، تغذیه مناسب با تاکید بر مصرف کافی میوه و سبزیجات، محافظت در برابر عفونتها، محافظت از پوست در برابر پرتوهای خورشید، رعایت اصول ایمنی در خانه و محل کار، داشتن سلامت روانی، زندگی اجتماعی سالم و تشخیص زود هنگام از راهکارهای ده گانه سازمان بهداشت جهانی در راستای پیشگیری از سرطان به شمار می رود.  

دکتر بابک اقبالی خاطر نشان کرد: بنا بر اعلام سازمان بهداشت جهانی در سال 2008 میلادی هفت میلیون و 600  هزار نفر مرگ ناشی از سرطان (13 درصد کل مرگ ها) ثبت شده است که از این تعداد حدود 70 درصد از کل مرگهای با علت سرطان در کشورهای با درآمد پایین و متوسط اتفاق می افتد .

وی افزود: تعداد بروز سرطان درصد هزار نفر جمعیت در جهان در مردان 205 و در زنان 165 نفر، و در ایران در مردان 134 و در زنان 128 نفر می باشد. 

باتشکر از حسن توجه شما به پایگاه خبری وبدا، خواهشمند است نظرات، انتقادات و پیشنهادهای خود را در مورد متن منتشر شده ارسال فرمایید.
پیام های ارسالی پس از بررسی منتشرخواهد شد.


آخرین اخبار