یادداشت روز؛سلامتی، سرما و شب یلدا

  • PDF

شاید برای بسیاری از جهادگران عرصه سلامت که در تمامی طول سال، در فصول چهارگانه و در ایام مختلف به تلاش جهت تامین سلامت مردم مشغول هستند؛ بردن نامی از شب یلدا؛ تداعی کننده طولانی ترین شب سال در کنار بیماران و در حوزه خدمت رسانی خود باشد.

حوزه بهداشت و درمان برایش تفاوتی ندارد؛ که شب یلدا باشد یا ایام عید مبارک نوروز، طولانی ترین شب سال را بگذرانیم یا در گرم ترین روز سال قرار داشته باشیم.

 شبکه بهداشت و درمان در کشور تلاشش در همه شرایط حفظ سلامت و درمان مردم در برابر بیماری های مختلفی است؛ که در این دوره و زمان، گاه نه نامش را شنیده ایم و نه عوارضش را دیده ایم.

سرما مهمترین شاخصه این روزها و شبها در کشور است. موج سردی که در تمام طول شبانه روز همراه با بارش های زمستانی و یا همراه با وزش باد و نسیم سرد، این فصل از زندگی ما را با تغییراتی جهت در امان ماندن از سردی هوا و بیماری های خاص این ایام، همراه ساخته است.

سرماخوردگی و آنفولانزا دو بیماری هم خانواده هستند که در فصل سرد سال و با شروع فصل پائیز و زمستان در میان مردم رایج شده و سلامت بسیاری را با مشکلات ناشی از این بیماری روبه رو می سازد.

سرماخوردگی به دلیل انتقال ویروس سرماخوردگی که در دمای پایین هوا در محیط فعال تر و با انتقال به بدن انسان محیط مناسب رشد خود را پیدا می کند ایجاد می شود.

 فرد سرماخورده با عوارضی همچون بی حالی و سستی بدن، سرگیجه، سنگینی سر، درد سینه، گاه آبریزش بینی و ایجاد خلط در مجاری تنفسی دست و پنجه نرم می کند.

بیماری آنفولانزا نیز در مواردی با التهاب شدید گلو، تب، كوفتگی و درد در بدن، سردرد، خستگی، از دست دادن اشتها، سرفه خشك و گلوی دردناك و خشك حضور خود را اعلام و در هر دو بیماری فرد بیمار باید طول درمان بین دو تا سه هفته را تا بهبودی کامل بدن سپری کند.

آنفولانزا یك بیماری ویروسی است؛ كه به ناگاه رخ داده و بخش‌های بالایی مجراهای تنفسی را درگیر می‌كند. این بیماری با سرماخوردگی تفاوت دارد؛ به‌طور معمول نشانه‌های آنفولانزا شدید‌تر است و بیمار اغلب نسبت به سرماخوردگی زمان بیشتری را باید صرف طول درمان و استراحت در منزل نماید. 

این شب ها و روز ها صحبت از طولانی ترین شب سال در فصل زمستان یعنی همان شب بیاد ماندنی یلدا است.

شبی که بسیاری برای دیدن بزرگترهای فامیل به منزل بزرگان خود رفته و با خوراکی های مخصوص این شب لحظات خود را می گذرانند. 

شب یلدا به لحاظ سلامتی دارای اهمیت است زیرا در این شب اجتماعات کوچک انسانی در قالب دید و بازدید شب چله یا همان طولانی ترین شب سال در بسیاری از نقاط کشور ایجاد می شود و در هر اجتماعی احتمال انتقال بیماری هاس مسری بسیار زیاد است.

 در این میان علاوه بر اهمیت سلامت خوراکی های مصرفی در این شب؛ اهمیت حفظ سلامتی در عدم سرایت بیماری هایی چون آنفولانزا و سرماخوردگی؛ که از طریق تماس دست با فرد آلوده و یا تماس فرد به فرد از طریق احوالپرسی ها اتفاق می افتد نیز دارای اهمیت است.

در این خصوص به گفت‌وگویی کوتاه و صمیمی با دکتر صفریان؛ ريیس دانشکده بهداشت دانشگاه علوم پزشکی مشهد نشستیم تا اهمیت سلامتی در سرما و شب یلدا را از دیدگاه وی جویا شویم. 

دکتر صفریان در ابتدا با اشاره به شب یلدا به عنوان طولانی ترین شب سال و شبی دارای احترام برای مردم ایران گفت: شب یلدا از نظر معنوی در سلامت روح مردم تاثیر گذار است. 

وی ادامه داد: در این شب دید و بازدیدها همراه با استفاده از خوراکی های مغذی و میوه های مناسب فصل با چاشنی فال حافظ و شعر خوانی و غزل خوانی همراه است.

 ريیس دانشکده بهداشت دانشگاه علوم پزشکی مشهد تاکید کرد: بودن اعضای خانواده در کنار یکدیگر در شبی طولانی و حضور کوچکترها در کنار بزرگترها؛ علاوه بر ایجاد حس امنیت روانی و آرامش دیدن عزیزان در کنار یکدیگر، ایجاد روحیه نشاط و شادی در میان خانواده ها را موجب می شود؛ که شادی علاوه بر تاکیدات فرآوان دین اسلام به خودی خود در ایجاد روحیه سالم و امیدوار در افراد دارای اهمیت است. 

دکتر صفریان به خوراکی های شب یلدا به خصوص آجیل اشاره کرد و ابراز داشت: خوردن آجیل در شب یلدا مفید است و نباید نگران چاق شدن با خوردن انواع آجیل ها در این شب بود زیرا آجیل چاق کننده نیست. 

وی تصریح کرد: نکته بسیار مهم در فراهم کردن آجیل شب یلدا، تازه بودن آن است و باید مراقبت کرد تا در این شب آجیل مانده، پوسیده و دارای نشانه های خراب بودن را خریداری نکنیم. 

ريیس دانشکده بهداشت دانشگاه علوم پزشکی مشهد خوردن آجیل قبل شام را توصیه کرد و افزود: آجیل شاید موجب چاقی نشود؛ اما این به معنای زیاده روی در خوردن انواع آجیل ها در شب یلدا نیست و باید مراقبت کرد تا بیش از اندازه از خوراکی های این شب استفاده نکنیم. 

دکتر صفریان میوه هندوانه و انار را نیز بسیار مفید در شب یلدا دانست و متذکر شد: هندوانه و انار نیز میوه های آبدار و مناسبی در این فصل سال هستند و بیشتر مراقبت مردم در خصوص این میوه ها نیز باید متمرکز در تهیه میوه سالم، تازه و قابل مصرف باشد. 

وی به حضور افراد سرماخورده و دچار به آنفولانزا در اجتماعات شب یلدا اشاره کرد و بیان داشت: حضور این افراد در جمع فامیل نیز ناگزیر است و باید تلاش شود تا از انجام احوالپرسی با تماس دست و صورت ممانعت کرده و تا آن جا که امکان دارد از ماسک جهت عدم انتقال ویروس سرماخوردگی و آنفولانزا به دیگران استفاده شود.

ريیس دانشکده بهداشت دانشگاه علوم پزشکی مشهد در پایان تاکید کرد: افراد سرماخورده و دچار شده به بیماری آنفولانزا سعی کنند از آجیل های برشته و سرخ شده استفاده نکنند و اگر مردم در کل استفاده از آجیل خشک به جای آجیل برشته را در دستور کار خود قرار دهند به لحاظ مغذی بودن و سلامت مواد نیز نتایج بهتری را به دست خواهند آورد. 

 در هر حال سلامتی، سرما و شب یلدا هر سه با یکدیگر در ارتباط هستند و داشتن شب یلدایی همراه با سلامتی و نشاط جسم و روح می تواند بسیار به یاد ماندنی تر باشد. 

این نکته را باید همیشه مد نظر قرار داد که سلامتی امری مقطعی و گذرا نیست و تمامی امور ما به نحوی با سلامتی جسم و روح در ارتباط می باشد؛ پس باید قدردان این نعمت بی بدیل الهی در طولانی ترین شب سال و در همه شرایط باشیم.

 

باتشکر از حسن توجه شما به پایگاه خبری وبدا، خواهشمند است نظرات، انتقادات و پیشنهادهای خود را در مورد متن منتشر شده ارسال فرمایید.
پیام های ارسالی پس از بررسی منتشرخواهد شد.


آخرین اخبار