هوای مشهد برای گروه های حساس، ناسالم اعلام شد

  • PDF

بر اساس اعلام واحد بهداشت هوای معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکي مشهد، امروزپنجم دی ماه 1395شاخص کيفيت هواي مشهد با 132 (AQI) در وضعيت ناسالم و هشدار برای گروههای حساس قرار گرفت.

به گزارش وب دا ، مدير گروه بهداشت محيط و حرفه اي معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی مشهد به شهروندان  به ويژه گروههاي در معرض آسيب از جمله بیماران تنفسی و قلبی عروقی، زنان باردار، كودكان ، بیماران مزمن و صعب العلاج و سالمندان توصیه کرد از تردد غیر ضروری در هوای آلوده خودداری کنند .

مدير گروه بهداشت محيط و حرفه اي، معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت: ورزشكاران باید از فعالیت های ورزشی در روزهای آلوده خودداری کنند زیرا با افزایش حركت، بدن به اكسیژن بیشتری نیاز دارند و تنفس در هوای آلوده علاوه بر انباشت ذرات معلق در ریه ، روند اكسیژن رسانی كافی در خون و بافت ها را نیز مختل می كند.

مدیر گروه بهداشت محیط وحرفه ای معاونت بهداشت دانشگاه با اشاره به خطرات آلودگی هوای شهر برای کودکان، سالمندان، مبتلایان به بیماری های قلبی و ریوی اظهار داشت: بروز آلودگی هوا سلامت تمامی ساکنین شهر را در معرض خطر قرار می دهد و کاهش سطح اکسیژن هوا، نارسایی های تنفسی را تشدید نموده، عوارض و پیامدهایی را متوجه سیستم های تنفسی و قلبی عروقی افراد می نماید.

مهندس حسنی با تاکید بر اینکه هر آلاینده شیمیایی در هوا عوارض و پیامدهای مختص به خود را دارد افزود:  تحریک مجاری تنفسی،  آبریزش و سوزش چشم و عوارض مشابه در هنگام تماس آلاینده برای افراد ملموس است، اما ابتلا به طیف وسیعی از سرطان ها، سکته های قلبی و مغزی از عوارض دراز مدت آلودگی هوا است.

مدیر گروه بهداشت محیط وحرفه ای معاونت بهداشت دانشگاه  خاطر نشان کرد:  به طور کل کاهش سطح سلامت، خستگی، اختلالات جسمی، روحی روانی و نیز کاهش میزان امید به زندگی در جوامع آلوده از اثرات بارز و اجتناب ناپذیر آلودگی هواست.

کارشناس بهداشت هوای معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی مشهد نیز در این زمینه اظهار داشت: در هنگام بروز آلودگی هوا میزان حضور درمناطق مرکزی و آلوده شهر خصوصا در مورد گروه های حساس مي بايست محدود شود.

 مهندس رضا فرحزاد افزود: با توجه به اینکه این روزها،آلاینده معیار و اصلی در هنگام بروز آلودگی هوا، ذرات معلق هستند استفاده از نوع خاصی از ماسک ها ( p1,p2) می تواند تا حدی استنشاق ذرات معلق را محدود نماید. البته استفاده از ماسک به خودی خود تنفس فرد را تا حدودی با مشکل مواجه می نماید و برای طیف خاصی از بیماران که تنگی نفس دارند توصیه نمی شود. 

وی تاکید نمود: ماسک های کاغذی و پارچه ای معمولی اثر خاصی بر ذرات 2 تا 10 میکرومتر ندارند.
 مهندس رضا فرحزاد در ادامه افزود: شهروندان در این روزها از انجام فعالیت های فیزیکی و ورزشی سنگین پرهیز نمایند و به مقدار کافی آب و مایعاتی از قبیل شیر استفاده کنند.

وی  ضمن اشاره به این موضوع که  بخش عمده ای از آلاینده های هوا اکسیدان ها هستند و با ورود به بدن، رادیکال های آزاد تولید می نمایند، اظهار داشت: پیشنهاد می شود افراد از مواد غذایی با خاصیت آنتی اکسیدانی استفاده نمایند.

وی گفت: استفاده از انواع میوه ها و سبزی ها به خصوص میوه هایی که ویتامین A,E,C دارند، می تواند بخشی از اثرات سوء آلاینده ها را خنثی نماید.

کارشناس بهداشت هوای معاونت بهداشت دانشگاه افزود:در روزهایی که تراکم آلاینده ها در هوای تنفسی زیاد است استفاده از وسایل نقلیه شخصی محدود شود.

 

باتشکر از حسن توجه شما به پایگاه خبری وبدا، خواهشمند است نظرات، انتقادات و پیشنهادهای خود را در مورد متن منتشر شده ارسال فرمایید.
پیام های ارسالی پس از بررسی منتشرخواهد شد.


آخرین اخبار