میزان آمادگی خانوارهای ایرانی در برابر حوادث طبیعی 8 درصد است

  • PDF

ريیس اداره کاهش خطر بلایا و حوادث معاونت بهداشت دانشگاه، آموزش به مردم از طریق رسانه‌ها را یکی از مهم‌ترین اقدامات آمادگی برای بلایا و از راهکارهای مؤثر خود مراقبتی فرد و خانواده برشمرد و گفت: در حال حاضر میزان آمادگی خانوارهای ایرانی در برابر حوادث طبیعی 8 درصد است.

به گزارش وب دا، دکتر محمدرضا جویا ارتقای این شاخص را نیازمند یک عزم ملی دانست و اظهار داشت: این امر با همکاری وزارت بهداشت، کارگروه تخصصی آموزش همگانی سازمان مدیریت بحران، رسانه‌ها، آموزش‌وپرورش و سایر سازمان‌ها میسر می‌شود.

وی در ادامه افزود: در این راستا، مهم‌ترین اقدام، ارتقای حساسیت مردم به موضوع مقاومت سازه‌ای و ایمنی غیر سازه‌ای منازل، محل‌های کار و طراحی شهری مناسب است.

 دکتر محمدرضا جویا  با تأکید بر اینکه در حوزه آموزش همگانی و کاهش خطر بلایا، یک جامعه آماده، تضمین‌کننده پاسخ موفق به هر حادثه‌ای است خاطرنشان کرد: علیرغم اقدامات خوبی که درزمینهٔ آمادگی سازمان‌ها انجام‌شده است اما در صورت وقوع حادثه، اولین کسی که باید اقدام نماید فرد و خانواده وی هستند. درواقع، این فرد است که باید روش صحیح تخلیه از منزلش را بداند، کیف اضطراری را آماده نموده و به ایمن‌سازی غیر سازه‌ای منزل  خویش کمک کند.

وی با اشاره به اینکه کشور ایران در معرض بلایای طبیعی قرار دارد که مهم‌ترین آن‌ها زلزله، سیل، خشک‌سالی و گردوغبار هستند افزود: طی چهار دهه اخیر، به‌طور متوسط سالانه 3000 ایرانی در اثر مخاطرات طبیعی کشته‌شده‌اند و 1.5 میلیون نفر تحت تأثیر قرارگرفته‌اند.

 دکتر جویا افزود: معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی مشهد در راستای برنامه‌های تحول نظام سلامت، با استقرار پرونده الکترونيک و اجرای برنامه ارزيابي و آموزش خانوار در برابر بلايا  موفق به کسب  پوشش 18 درصدی آموزش به خانوار گردیده است.

 ريیس اداره کاهش خطر بلایا و حوادث معاونت بهداشت دانشگاه خاطرنشان کرد: در سال 1395  با اسقرار پرونده الکترونيک   و با رويکرد  تحول نظام سلامت  با  اجراي برنامه ارزيابي و آموزش خانوار در برابر بلايا  توانسته‌ایم  به پوشش 18 درصد خانوار  برسيم تا  بتوانيم  جامعه‌ای تاب آور  در برابر بلایای طبيعي بسازيم.

باتشکر از حسن توجه شما به پایگاه خبری وبدا، خواهشمند است نظرات، انتقادات و پیشنهادهای خود را در مورد متن منتشر شده ارسال فرمایید.
پیام های ارسالی پس از بررسی منتشرخواهد شد.


آخرین اخبار