بيماريهاي غير واگير و آسيب هاي اجتماعي دو عامل مهم تهديد سلامت جامعه

  • PDF

معاون بهداشتي وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي گفت: در حال حاضر بيماريهاي غير واگير و آسيب هاي اجتماعي دو عامل مهم تهديد سلامت جامعه به شمار مي روند.

به گزارش وب دا، دکتر علی اکبر سیاری در همایش كشوري برگزيدگان داوطلبان سلامت که به میزبانی دانشگاه علوم پزشکی مشهد اظهار داشت: پيشگيري در كنترل و جلوگيري از ابتلا به بيماريهاي غير واگير و هم چنين كنترل آسيب هاي اجتماعي اهميت دارد و در اين ميان نقش داوطلبان سلامت به عنوان مروج در جامعه بر كسي پوشيده نيست.

وی با اشاره به اینکه بر اساس بررسي هاي انجام شده، در حال حاضر ۷۶ درصد مرگ و مير مردم ايران چهار بيماري غير واگير شامل قلبي و عروقي، سرطان، ديابت و تنفسي است اظهار داشت: هشت عامل خطر در ايجاد بيماري هاي ياد شده و مرگ و مير ناشي از آنها نقش موثري دارند كه چهار مورد رفتاري و مابقي بيولوژيك است.

به گفته وي، عوامل خطر رفتاري در ايجاد بيماريهاي غير واگير فوق شامل مصرف دخانيات، تغذيه نادرست، كم تحركي و مصرف الكل و خطر بيولوژيك شامل قند، فشار و چربي خون بالا و چاقي و اضافه وزن هستند.

دكتر سياري خاطر نشان كرد: در گذشته بيماريهاي واگير مانند ديفتري، كزاز و سرخك علت مرگ و مير كودكان و ديگر افراد جامعه بود، اما در حال حاضر اين بيماريها كنترل شده است و امروز بيماريهاي غير واگير عامل مهم از دست دادن جان انسان ها به شمار مي رود.

وي با بيان اينكه سالانه ۳۸ ميليون نفر از مردم جهان بر اثر بيماريهاي غير واگير جان خود را از دست مي دهند، افزود: ۱۷ ميليون نفر از اين تعداد بر اثر بيماريهاي قلبي و عروقي فوت مي كنند.

به گفته وي، آمارها نشان مي دهد كه از ۳۸۰ هزار نفر مرگ ثبت شده در ايران طي يكسال، ۹۲ هزار نفر به علت سكته هاي قلبي و ۴۲ هزار نفر به علت سكته هاي مغزي فوت كرده اند.

معاون بهداشتي وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي در ادامه گفت: هم اكنون ۳۰۰ تا ۴۰۰ هزار نفر در ايران مبتلا به انواع سرطان ها هستند و سالانه ۳۰ هزار نفر به علت اين بيماري در ايران مي ميرند.

دكتر سياري هزينه درمان سرطان را ۲۰ هزار ميليارد ريال در سال عنوان كرد و افزود: ۴۰ درصد سرطان ها قابل پيشگيري هستند و نقش داوطلبان سلامت در آگاهي مردم از اهميت بسزايي برخوردار است.

وي خاطر نشان كرد: در حال حاضر حدود ۲۵ ميليون نفر از جمعيت ۱۵ تا ۶۴ ساله ايراني دچار اضافه وزن و چاقي هستند.

وي ادامه داد: از سوي ديگر بين هفت تا ۱۰ ميليون نفر از ايرانيان مبتلا به بیماری دیابت، ۱۵ ميليون نفر دچار چربي و ۱۰ ميليون نفر دچار فشار خون بالا هستند و اين در حالي است كه ۵۰ درصد از آنها از بيماري خود اطلاع ندارند.

دكتر سياري در ادامه با بيان اينكه مصرف دخانيات و به ويژه قليان در بين زنان در حال افزايش است، افزود: سالانه ۱۰۰ هزار ميليارد ريال صرف دخانيات در كشور مي شود، در حالي كه خطرات قليان از سيگار بيشتر است و هر وعده قليان معادل ۱۰۰ نخ سيگار است

. به گفته وي، ۸۰ درصد مواد موجود در قليان را مواد شيمايي، فلزات سنگين و مواد بيماريزا تشكيل مي دهند. دكتر سياري با اشاره به تغذيه نادرست در جامعه نيز گفت: هم اكنون ميزان مصرف نمك، قند، روغن و ميوه و سبزيجات در ايران استاندارد نيست.

وي تصريح كرد: ايرانيان به ميزان ۱۰ تا ۱۲ گرم نمك در روز استفاده مي كنند و اين درحالي است كه بر اساس استانداردهاي جهاني ميزان مصرف نمك در افراد زير ۵۰ سال پنج گرم در روز و در افراد بالاي ۵۰ سال، دو گرم تعيين شده است.

معاون بهداشتي وزارت بهداشت،درمان و آموزش پزشكي با اشاره به افزايش آسيب هاي اجتماعي در جامعه گفت: اختلافات خانوادگي، طلاق، اعتياد، فقر و ايدز همه و همه آسيب هاي اجتماعي هستند كه در جامعه رو به افزايش است.

دكتر سياري با بيان اينكه در سال هاي گذشته انتقال ايدز از طريق جنسي در ايران پنج برابر شده، اظهار كرد: انتقال ايدز از راه جنسي از شش درصد به ۳۲ درصد افزايش يافته و اين آمار نگران كننده است.

به گفته وي، در كاهش انتقال ايدز بوسيله اعتياد تزريقي موفق بوده ايم، به طوريكه انتقال اين بيماري بوسيله تزريق از ۶۷ به ۴۴ درصد كاهش يافته است.

دكتر سياري با اشاره به سه استراتژي مهم در برخورد با آسيب هاي اجتماعي گفت: انكار، تنبيه و حمايت كردن سه راهبرد در اين زمينه است كه حمايت كردن از طريق تقويت و توانمندسازي مردم بهترين راهكار به شمار مي رود.

معاون بهداشتي وزارت بهداشت در پايان با بيان اينكه داوطلبان سلامت از طريق آگاه سازي مردم نقش مهمي در كنترل بيماريها دارند، افزود: طبق برنامه ريزي انجام شده بايد تا سال ۲۰۲۵ ،مرگ هاي نابه هنگام در ايران به ميزان ۲۵ درصد كاهش يابد و اين امر بدون كمك داوطلبان سلامت ميسر نيست.

همايش كشوري داوطلبان سلامت با حضور افزون بر ۲۷۰ داوطلب از مناطق مختلف كشور امروز به ميزباني دانشگاه علوم پزشكي مشهد در تالار ابن سيناي اين شهر برگزار شد.

باتشکر از حسن توجه شما به پایگاه خبری وبدا، خواهشمند است نظرات، انتقادات و پیشنهادهای خود را در مورد متن منتشر شده ارسال فرمایید.
پیام های ارسالی پس از بررسی منتشرخواهد شد.


آخرین اخبار