لزوم توجه به ارتقاء کیفیت فرزندآوری در کنار کمیت آن

  • PDF

رییس دانشگاه علوم پزشکی مشهد بر لزوم توجه به ارتقاء کیفیت فرزندآوری در کنار کمیت آن تاکید کرد.

به گزارش وب دا،دکتر مصطفی مهرابی بهار در نشست هم اندیشی کمیته سلامت جمعیت و سیاست های خانواده ابلاغی مقام معظم رهبری که با حضور نمایندگانی از سازمان های مختلف دولتی استان خراسان رضوی برگزار گردید اظهار داشت: اتخاذ راهکارهای عملی  و علمی مناسب به منظور تامین و ترغیب جوانان در امر ازدواج و تشکیل خانواده و فرزندآوری از جمله راهکارها در ارتقاء کمی و کیفی فرزندآوری به شمار می رود.

قائم مقام رییس دانشگاه علوم پزشکی مشهد در حوزه مشارکت های اجتماعی و سازمان های مردم نهاد و خیرین سلامت نیز در این جلسه ضمن بیان اهمیت مسئله سلامت و جمعیت به لزوم وجود مشوق های عملی، جهت ترغیب به فرزندآوری در جامعه اشاره نمود.

دکتر غلامحسن خدایی گفت: می توان با ایجاد زمینه آرامش و اطمینان برای جوانان در مورد آینده و تامین معیشت خانواده بر فرزندآوری در جامعه تاکید داشت.

دکتر سيد کاظم فرهمند قائم مقام معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی مشهد  نیز با اشاره به برخی از سیاست های تشویقی در سایر کشورها در زمینه فرزندآوری گفت : موضوع جمعیت یک مسئله استراتژیک است.

 وی افزود: نظام سلامت کشور مسئول و سیاستگذار جمعیت کشور نیست بلکه تنها مجری تصمیمات مقامات عالی کشور بوده و وظیفه نظام سلامت کشور حفظ سلامت جمعیت می باشد.

مدیر سلامت جمعیت، خانواده و مدارس معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی مشهد ضمن بیان گزارش کوتاهی از آمار ازدواج در کشور و استان به برخی از پژوهشهای انجام یافته در این حوزه اشاره نمود.

 وی در ادامه اهم فعالیت های این معاونت در راستای عملیاتی نمودن سیاستهای ابلاغی مقام معظم رهبری در خصوص جمعیت و خانواده را تشریح کرد.

دکتر حامد قضاوی با اشاره به آمار فعالیتهای معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی مشهد در سال94 گفت:42 هزار و880 نفر در کلاسهای آموزش حین ازدواج شرکت نمودند.

وی افزود : همچنین بالغ بر 78 هزار زوج دارای تک فرزند و فرزند با سن دو سال و بالاتر در زمینه فرزند آوری در سال 94 مورد مشاوره قرار گرفتند.

دکتر قضاوی با تاکید بر اینکه زوجین فاقد فرزند نیز از گروه هدف مشاوره فرزند آوری بوده اند گفت : با 27 هزارو 735 زوج نیز در این زمینه مشاوره شده است.

تعیین نمایندگانی ثابت از سایر سازمانها جهت شرکت و مشارکت در جلسات آتی و  اعلام ظرفیتهای موجود و بالقوه دستگاههای عضو جهت مشارکت در اجرای طرح های مشترک از مصوبات این جلسه بود.  

نظرات   

# دانشجو PhDسفیدگر تهرانی 1395-10-22 10:58
یکی از پیشنهادات در این مورد دادن امتیاز براساس تعدادفرزند در زوجین شاغل بخصوص خانم شاغل می باشد
پاسخ | پاسخ با نقل قول کردن | نقل قول
# تاییداسماعیل 1395-10-22 11:07
من با نظر دکتر خدایی موافقم.
پاسخ | پاسخ با نقل قول کردن | نقل قول
# دانشجواسدی 1395-10-23 08:39
افزایش حقوق کلیه کارمندان از جمله رسمی ،پیمانی و نیروهای شرکتی. و نیز کاهش ساعت کاری بانوان شاغل از جمله پیشنهادات جهت افزایش انگیزه فرزندآوری میباشد.
پاسخ | پاسخ با نقل قول کردن | نقل قول

باتشکر از حسن توجه شما به پایگاه خبری وبدا، خواهشمند است نظرات، انتقادات و پیشنهادهای خود را در مورد متن منتشر شده ارسال فرمایید.
پیام های ارسالی پس از بررسی منتشرخواهد شد.


آخرین اخبار