میزان مرگ و میر مادران باردار باید به 15 در هر 100 هزار نفر برسد

  • PDF

رییس اداره سلامت مادران وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی گفت: بر اساس شاخص ملی و بین المللی باید تلاش کنیم تا پایان برنامه ششم توسعه میزان مرگ و میر مادران باردار را به 15 در هر 100 هزار نفر برسانیم.

به گزارش وب دا؛ دکتر ترکستانی در حاشیه برگزاری نشست کشوری کارشناسان معاونت های بهداشت و درمان دانشگاه ها و دانشکده های علوم پزشکی کشور در مشهد گفت: بر اساس شاخص های بین المللی بنا است در پایان برنامه توسعه ششم؛ میزان مرگ و میز مادران را به 15 در هر 100 هزار نفر برسانیم و برای رسیدن به این شاخص ملی باید تلاش کرد تا حوزه های متعددی از جمله درمان و بهداشت به صورت مستقیم و آموزش به شکل غیر مستقیم در وزارت بهداشت جهت رسیدن به این معیار وارد عمل شوند.

رییس اداره سلامت مادران وزارت بهداشت اظهار داشت: اداره سلامت ماردان وظیفه ارتقای سلامت مادران و کاهش مرگ و میر مادران باردار را؛ که به دنبال حاملگی ایجاد می شود بر عهده دارد.

دکتر ترکستانی ادامه داد: از زمانی که مادری، باردار می شود تا شش هفته پس از زایمان هر مرگی که اتفاق بیفتد به این اداره به صورت آنلاین گرارش و کمیته ها در حوزه دانشگاه ها جهت بررسی علت این اتفاق تشکیل می شود؛ تا مشخص شود این عوامل قابل اجتناب می باشد یا خیر؟ و سپس در سطح وزارت بهداشت این موارد ارزیابی می شود.

وی گفت: در راستای ارتقای سلامت مادران؛ بحث سلامت مادران پرخطر را دنبال می کنیم به این شکل که این مادران قبل از بارداری مورد مشاوره و مراقبت های لازم جهت ورود با سلامتی به پروسه بارداری می شوند.

رییس اداره سلامت مادران وزارت بهداشت ابراز داشت: در این مسیر برخی مادران را منع بارداری می کنیم؛ که بلطف خدا این افراد تعداد محدودی را شامل می شوند؛ اما تعدادی از مادران (افراد دیابتی، فشارخونی و دارای افزایش وزن) را ملزم می کنیم بعد از کنترل بیماری ابتدا شرایط خود را مطلوب کرده و سپس وارد بارداری شوند.

دکتر ترکستانی تاکید کرد: از زمان بارداری برخی افراد دارای مشکل به عنوان افراد پرخطر محسوب می شوند؛ که گاه مواردی مانند دیابت بارداری و یا فشار خون بارداری؛ که به خاطر بارداری ایجاد می شود به جمعیت افراد پرخطر افزوده می شوند؛ که این افراد نیز نیازمند مراقبت های خاص هستند.

وی یادآور شد: تلاش داریم تا سامانه ای را برای مادران پرخطر تعریف کنیم و از محل سیاست های ابلاغی مقام معظم رهبری و اعتباراتی که برای افزایش جمعیت داده شده است از مادران باردار و پرسنلی که در این حوزه خدمت می کنند حمایت کنیم و این افراد را به خوبی شناسایی و به بخش درمان واگذار نماییم.

رییس اداره سلامت مادران وزارت بهداشت ابراز داشت: در این میان برخی مادران در حوزه درمان دچار عوارض بارداری می شوند که مادر را تا مرز مرگ پیش و وی به همت کادر درمان نجات پیدا می کند؛ که به عنوان افراد پرخطر در درمان شناخته می شوند و ما در حال بررسی این افراد هستیم.

دکتر ترکستانی اضافه کرد: امید داریم سامانه ای را نیز برای دوران پس از زایمان و مراقبت مادر در این شرایط ایجاد کنیم و مادر تا شش هفته بعد از زایمان مورد مراقبت و دقت قرار گیرد.

وی افزود: بحث ترویج زایمان طبیعی نیز یکی از حوزه های بسیار فعال به شمار می رود که برنامه تحول نظام سلامت نیز به آن می پردازد؛ به هر حال سزارین مرگ و میر مادران را افزایش داده و باروری مادران را محدود می کند به نحوی که یکی از عوارض بسیار مهم و خطرناک سزارین در بارداری های بعدی؛ چسبندگی های غیر طبیعی جفت است؛ که گاه منجر به تولد فرزند پیش از موعد و از دست رفتن توان بارداری مادر می شود و ما مجبور به خارج کردن رحم می شویم.

دکتر ترکستانی در پایان بیان داشت: دانشگاه علوم پزشکی مشهد فعالیت های زیادی در راستای حفظ سلامت مادران باردار داشته است و با توجه به بافت حاشیه نشین بالایی که دارد میزان موالید استان بسیار زیاد است. اخیرا در بحث تبادل نظر در تهران در جلسه ای با معاونت وزیر بهداشت تلاش در کاهش میزان مرگ های قابل اجتناب در این استان داریم.   

باتشکر از حسن توجه شما به پایگاه خبری وبدا، خواهشمند است نظرات، انتقادات و پیشنهادهای خود را در مورد متن منتشر شده ارسال فرمایید.
پیام های ارسالی پس از بررسی منتشرخواهد شد.


آخرین اخبار