110 هزار مادر باردار تحت پوشش خدمات دانشگاه علوم پزشکی مشهد قرار دارند

  • PDF

مدیر سلامت جمعیت خانواده و مدارس دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت: حدود 110 هزار مادر باردار زیر پوشش این معاونت قرار دارند که از این تعداد حدود 83 هزار نفر در مناطق شهری و مابقی در مناطق روستایی ساکن هستند.

به گزارش وب دا؛ حامد قضاوی در نشست کشوری کارشناسان معاونت های بهداشت و درمان دانشگاه ها و دانشکده های علوم پزشکی کشور که در هتل همای شماره دو در حال برگزاری است گفت: مهمترین برنامه های بهداشتی ما برای این تعداد در دوران بارداری، قبل و پس از آن شامل مراقبت های پیش از بارداری است؛ که بر این اساس کلیه خانم ها می توانند به مراکز خدمات جامع سلامت مراجعه و به صورت رایگان خدمات را دریافت کنند.

وی اضافه کرد:در این مراکز وضعیت سلامت مادر جهت تحمل دوران بارداری مورد بررسی قرار می گیرد و مادران در حین بارداری نیز می توانند از خدمات «مراقبت های ادغام یافته سلامت مادران» استفاده کنند.

دکتر قضاوی بیان داشت: این مراقبت ها به صورت کامل و رایگان در مراکز تابعه ارائه می شود و مادران مورد ویزیت مراقب سلامت و پزشک قرار گرفته و در صورت نیاز ارجاعات تخصصی در مورد آن ها صورت می گیرد و پس از زایمان نیز سه بار مورد مراقبت های پس از بارداری قرار می گیرند.

مدیر سلامت جمعیت خانواده و مدارس دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت: کلاس هایی نیز در دوران بارداری برگزار می شود که اهمیت سلامت دوران بارداری، تغذیه در این دوران، شیردهی صحیح واکسیناسیون بیان می شود که در کنار آن کلاس های آمادگی برای زایمان طبیعی با تلاش بر ترویج زایمان طبیعی و ممانعت از انجام سزارین های غیرضروری و بدون اندیکاسیون نیز برقرار است.

وی ابراز داشت: این کلاس هادر کلیه شهرستان های تابع دانشگاه از هفته 20 بارداری برگزار می شود و امکان این که همسر مادر نیز بتواند در کلاس های انتهایی همسر خود را مشایعت کند فراهم شده است؛ زیرا بی شک حضور همسر در کنار مادر یکی از مولفه های حفظ سلامتی مادر به شمار می رود.

دکتر قضاوی گفت: بدون شک مشهد به برکت امام رضا (ع) پذیرای جمعیت بسیار حاشیه نشین است به شکلی که بیش از یک میلیون جمعیت حاشیه شهر در مشهد وجود دارد که نیازمند این گونه خدمات می باشند و ما موفق شده ایم با اجرای طرح پر برکت سلامت و تکمیل شبکه های شهری این مناطق را کامل تحت پوشش بدهیم.

مدیر سلامت جمعیت خانواده و مدارس دانشگاه علوم پزشکی مشهد  در پایان یادآور شد: با اجرای پرونده الکترونیک سینا نیز کلیه اطلاعات مادران در این پرونده ثبت و مراقبت ها به صورت فعال ارائه می شود.

گفتنی است نشست کشوری کارشناسان مادران معاونت های بهداشت و درمان دانشگاه ها و دانشکده های علوم پزشکی سراسر کشور و ارزشیابی عملکرد برنامه های اداره سلامت مادران، از تاریخ 22 لغایت 23 دی ماه جاری در مشهد در حال برگزاری است.

در این نشست تلاش می شود تا کل برنامه های وزارت بهداشت در خصوص حفظ و ارتقای سطح سلامت مادران در دوران قبل بارداری، بارداری و بعد زایمان را مورد بررسی قرار گیرد.

 

باتشکر از حسن توجه شما به پایگاه خبری وبدا، خواهشمند است نظرات، انتقادات و پیشنهادهای خود را در مورد متن منتشر شده ارسال فرمایید.
پیام های ارسالی پس از بررسی منتشرخواهد شد.


آخرین اخبار