افزایش سواد سلامت بانوان موثر در سلامت خانواده و جامعه

  • PDF

قائم مقام معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی مشهد، افزایش سواد سلامت مادران را راهکاری مناسب در ارتقاء سلامت خانواده و جامعه عنوان کرد.

به گزارش وب دا، دکتر سید کاظم فرهمند در نشست کشوری سلامت مادران ، از شاخص سلامت مادران به عنوان مهمترین شاخص توسعه کشورهای جهان یاد نمود و گفت: شاخص سلامت مادران علاوه بر اینکه یکی از مهمترین شاخص های سلامت هر کشوری محسوب میشود،یکی از شاخص های مورد توجه توسعه کشورها بوده که با عوامل متعددی از جمله فرهنگ، اقتصاد و سواد سلامت در جوامع ارتباط مستقیم دارد.

وی با اشاره به نقش موثر مادر در خانواده از مادران به عنوان ستون خانواده ها یاد نموده و گفت: اهمیت مدیریت مادران در خانواده بر هیچ کس پوشیده نیست و سلامت وی به عنوان مدیر می تواند تاثیر بسزایی بر سلامت سایر اعضاء خانواده داشته باشد.

قائم مقام معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی مشهد بر سلامت روانی و عاطفی به عنوان مهمترین بعد تاثیر گذار سلامت در کنترل آسیب های اجتماعی تاکید نمود و گفت : سلامت عاطفی و روانی خانواده ها به وجود مادری سالم در خانواده بر می گردد.

 وی افزود: افزایش سواد سلامت مادران با ارائه آموزش های مورد نیاز آنها به ویژه آموزش مهارت های زندگی می تواند به بهبود سلامت خانواده و به دنبال آن جامعه کمک شایان توجهی داشته باشد.

برنامه های اداره سلامت مادران، کلاس های آمادگی برای زایمان و بیمارستان دوستدار مادر، پیگیری مادر پرخطر، مراقبت های خارج بیمارستانی، نظام مراقبت مرگ مادر، برنامه ترویج زایمان طبیعی، برنامه پیشگیری از انتقال اچ آی وی از مادر به نوزاد و برنامه عملیاتی کارگروه مشترک بهداشت و درمان از عناوینی بود که در این نشست دو روزه توسط رئیس اداره سلامت مادران، رئیس اداره مامایی و کارشناسان سلامت مادران وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی به آن پرداخته شد.

شایان ذکر است، این نشست کشوری به میزبانی معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی مشهد با حضور کارشناسان سلامت مادران معاونت های بهداشت و درمان دانشگاه های علوم پزشکی کشور، دکتر ترکستانی رئیس اداره سلامت مادران، خانم بابایی رئیس اداره مامایی و تعدادی از کارشناسان اداره سلامت مادران وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی به مدت 2 روز در محل هتل همای شماره 2 مشهد برگزار شد.

باتشکر از حسن توجه شما به پایگاه خبری وبدا، خواهشمند است نظرات، انتقادات و پیشنهادهای خود را در مورد متن منتشر شده ارسال فرمایید.
پیام های ارسالی پس از بررسی منتشرخواهد شد.


آخرین اخبار