29 دی ماه روز هوای پاک

  • PDF

دیدن آسمان آبی با ابرهای سفید این روزها برای اکثر مردم ، به خصوص کسانی که در کلان شهرهایی چون مشهد زندگی می کنند ، بی شک به یک آرزو شبیه است.

مدیر بهداشت محیط و حرفه ای دانشگاه علوم پزشکی مشهد به مناسبت 29 دی ماه "روز هوای پاک" گفت: پدیده آلودگی هوا در مناطق شهری، یکی از ره آوردهای انقلاب صنعتی است که از سیصد سال قبل شروع و با توسعه صنعتی و زیاد شدن شهرها بر میزان و شدت آن روز به روز افزوده می شود.

 وی افزود: تکیه اساسی بر منابع انرژی فسیلی از قبیل زغال،  نفت، گاز و در نهایت آزاد شدن مواد ناشی از احتراق این مواد، فرآورده های مضر و زیانبخشی را به همراه می آورد که حیات موجودات زنده به ویژه انسانها را تهدید می نماید .

مهندس علی اصغر حسنی با اشاره به اینکه از نخستین دهه های قرن بیستم،  به دنبال مشاهده ارتباط میان آلودگی هوا و تخریب محیط زیست، بسیاری از کشورهای صنعتی پیشرفته، تحقیقات و برنامه های علمی برای کنترل آلاینده های بسیارمضر را آغاز نمودند گفت: متاسفانه در اکثر قریب به اتفاق کشورهای در حال رشد این مسئله آن طور که باید مورد توجه قرار نگرفته و وضعیت آلودگی هوا در شهرهای بزرگ روز به روز، رو به وخامت می گذارد.

 وی زیاد شدن تعداد شهرها و ترویج فرهنگ شهرنشینی، گسترش ترافیک شهری، توسعه سریع اقتصادی و افزایش مصرف انرژی در بخشهای دیگر را از عوامل تشدید کننده آلودگی هوا برشمرد.

مهندس حسنی در ادامه ضمن اشاره به اینکه متاسفانه در روز هوای پاک در شهر مشهد شاهد شاخص 113 (AQI) هستیم که برای گروه هاي حساس در وضعيت ناسالم قرار دارد گفت: برای رسیدن به هوای پاک نیاز به مشارکت همه ادارات، ارگانها و تک تک افراد جامعه است  بطوریکه بتوانند بعنوان یک مسئولیت فردی و اجتماعی در رسیدن به هدف سلامت آحاد مردم نقش خود را ایفا کنند.

باتشکر از حسن توجه شما به پایگاه خبری وبدا، خواهشمند است نظرات، انتقادات و پیشنهادهای خود را در مورد متن منتشر شده ارسال فرمایید.
پیام های ارسالی پس از بررسی منتشرخواهد شد.