کمبود ویتامین دی در نوجوانان و جوانان بیشتر از سایر گروه های سنی است

  • PDF

مدیر گروه بهبود تغذیه جامعه دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت: هم اکنون کمبود ویتامین Dدر تمام گروه های سنی در استان خراسان رضوی و کشورمان مشاهده می شود اما بیشترین کمبود در گروه های سنی نوجوانان و جوانان گزارش شده است.

به گزارش وب دا، دکتر زهرا اباصلتی افزود: طبق آخرین ارزیابی ها حدود 90 درصد از نوجوانان و جوانان استان خراسان رضوی مبتلا به کمبود ویتامین دی هستند که کمبود این ویتامین در دختران 93 درصد و در پسران 85 درصد است.
 وی بیان کرد: استان خراسان رضوی با وجود برخورداری از نعمت آفتاب اکنون یکی از استان های با شیوع بالای کمبود ویتامین دی در سطح کشور شناخته شده است.

مدیر گروه بهبود تغذیه جامعه دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت: هم اکنون بیشترین کمبود ویتامین دی در کشور در استان تهران گزارش شده است.

وی با بیان اینکه کمبود ویتامین دی در بین زنان بیشتر از مردان مشاهده می شود خاطر نشان کرد:  بر اساس  آخرین ارزیابی ها حدود 90 درصد از نوجوانان و جوانان استان خراسان رضوی مبتلا به کمبود ویتامین دی هستند که کمبود این ویتامین در دختران 93 درصد و در پسران 85 درصد است.
وی گفت: این ویتامین یکی از ریز مغذی های مهم بدن است و کمبود آن یکی از مشکلات بهداشتی در تمام دنیا به شمار می رود.
دکتر اباصلتی با اشاره به علل افزایش کمبود ویتامین دی در جامعه گفت: تغییر سبک زندگی و استفاده کمتر از آفتاب، استفاده از پرده های ضخیم ، نبودن منازل در معرض آفتاب، آلودگی هوا، کمتر قدم زدن در فضای خارج از خانه، استفاده از کرم های ضد آفتاب و کاهش سرانه مصرف شیر و لبنیات در کمبود این ویتامین نقش دارند.
مدیر گروه بهبود تغذیه جامعه دانشگاه علوم پزشکی مشهد افزود: پوکی استخوان شایع ترین عوارض کمبود ویتامین دی در جامعه است و تحقیقات نشان داده است که کمبود این ویتامین در ایجاد بیماریهای دیابت، سرطان ها، افسردگی و بیماریهای التهابی نقش بسزایی دارد.
وی تاکید کرد: قرار گرفتن در معرض نور آفتاب به مدت 10 دقیقه و بدون استفاده از کرم ضد آفتاب برای پیشگیری از کمبود ویتامین دی به همه افراد توصیه می شود که بهترین زمان ساعت 9 تا 15 هر روز است.
وی داشتن تغذیه مناسب شامل مصرف تخم مرغ، جگر و شیر و لبنیات را از راهکارهای پیشگیری از کمبود ویتامین دی ذکر و اظهار کرد: کلسیم در شیر و فراورده های لبنی به وفور یافت می شود و جذب ویتامین دی در بدن را افزایش می دهد.
وی گفت: مصرف مکمل مگا دوز ویتامین دی یکی دیگر از راهکارهای مقابله با کمبود این ویتامین درجامعه است.

باتشکر از حسن توجه شما به پایگاه خبری وبدا، خواهشمند است نظرات، انتقادات و پیشنهادهای خود را در مورد متن منتشر شده ارسال فرمایید.
پیام های ارسالی پس از بررسی منتشرخواهد شد.


آخرین اخبار