آغاز پویش ملی مبارزه با سرطان در دانشگاه علوم پزشکی مشهد

  • PDF

  پویش ملی مبارزه با سرطان با شعار" سرطان قابل پیشگیری و درمان است، با خود مراقبتی و امید " یکم تا هفتم بهمن ماه در دانشگاه علوم پزشکی مشهد برگزار می‌شود.

به گزارش وب دا، قائم مقام معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی مشهد ضمن اعلام این خبر، هدف این پویش را کاهش بروز سرطان و مرگ و میر ناشی از آن و بهبود کیفیت زندگی بیماران مبتلا به سرطان عنوان نمود و گفت : افزایش آگاهی عمومی ، اصلاح باورهای نادرست، جلب مشارکت مردم در خصوص اصلاح شیوه زندگی و انجام اقدامات پیشگیرانه سرطان و شیوه‌های آن با تاکید بر اولویت‌های منطقه‌ای، جلب مشارکت سیاست‌گذاران و مجریان سلامت در کنترل عوامل خطر را از اقدامات حوزه سلامت در راستای کنترل این بیماری برشمرد.

دکتر سید کاظم فرهمند گفت: سالانه حدود 30 هزار مرگ ناشی از سرطان در کشور اتفاق می افتد که بیشترین تعداد مرگ‌ها مربوط به گروه سنی ۱۵ تا ۴۹ سال است.

وی افزود: بر اساس آخرین گزارش ثبت موارد سرطان در کشور، شایع‌ترین سرطان‌ها در بین جمعیت تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی مشهد در زنان: پستان، معده، پوست، مری، ریه  و در مردان: معده ، پوست، پروستات، مری، ریه بوده است.

قائم مقام معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی مشهد با اشاره به اینکه در حال حاضر سرطان پر هزینه ترین بیماری است خاطر نشان کرد: حدود ۴۰ درصد از سرطان‌ها در صورت شناسایی به موقع قابل پیشگیری هستند.

وی تصریح نمود:  بی تحرکی، اضافه وزن و چاقی، تغذیه ناسالم و  همچنین استرس و آلاینده‌های زیست محیطی به عنوان مهمترین عوامل ابتلا به سرطان در جامعه به شمار می رود.

 دکتر فرهمند در ادامه ضمن تاکید بر مشارکت سایر بخشهای توسعه در راستای عملیاتی نمودن برنامه های پیشگیرانه سرطان در استان به نقش کلیدی اصحاب رسانه، جراید و شبکه های اجتماعی و ارتقاء آگاهی جامعه اشاره نمود و گفت: اصلاح شیوه زندگی، تغذیه مناسب با تاکید بر مصرف میوه و سبزیجات و کاهش مصرف قند، نمک و چربی، کنترل وزن، فعالیت بدنی مناسب و ارتقاء سطح سلامت معنوی و روانی می تواند قدم مهمی در کاهش ابتلاء به سرطان بردارد.

دکتر محمد جعفر صادقی مدیر پیشگیری و مبارزه با بیماریهای معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی مشهد برنامه های هفته پویش ملی مبارزه با سرطان را برگزاری برنامه های آموزشی در فرهنگسراهای شهرداری، مدارس و مراکز جامع سلامت، برگزاری همایش پویش ملی سرطان،اطلاع رسانی به عموم مردم از طریق صدا و سیما، نصب پوستر در مراکز جامع سلامت وآغاز برنامه تشخیص زودهنگام سرطان های شایع در مراکز جامع سلامت عنوان نمود.

باتشکر از حسن توجه شما به پایگاه خبری وبدا، خواهشمند است نظرات، انتقادات و پیشنهادهای خود را در مورد متن منتشر شده ارسال فرمایید.
پیام های ارسالی پس از بررسی منتشرخواهد شد.