اجرای برنامه ملی پیشگیری و کنترل عوامل خطر بیماری های غیرواگیر

  • PDF

 قائم مقام معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی مشهد، اظهار داشت : بیماریهای غیرواگیر احساس سلامت را در انسان از بین می برند و تبعات اجتماعی و اقتصادی بسیاری به دنبال دارند.

دکتر سید کاظم فرهمند در کارگاه ادغام خدمات پیشگیری و کنترل عوامل خطر بیماریهای غیرواگیر در قالب خدمات نوین سلامت گفت: هدف سیستم های بهداشتی به حداقل رساندن مرگ های زودهنگام زیر70 سال و ارتقاء امید به زندگی در جامعه است.

وی خاطر نشان کرد: بار بیماری ها و عوارض ناشی از آن هزینه های سنگینی را به سیستم بهداشت و درمان و اقتصاد کشور تحمیل می کند.

قائم مقام معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی مشهد تصریح نمود: اجرای برنامه خطرسنجی سرطان ، بیماریهای قلبی و عروقی و بیماریهای غیرواگیر، گامی اساسی در راستای ارتقاء سطح سلامت جامعه به شمار می رود.

 وی افزود: با انجام غربالگری و پیگیری بیماری های غیرواگیر می توانیم آینده بهتری را برای عموم مردم جامعه فراهم نماییم.

دکتر سید کاظم فرهمند گفت: با انجام غربالگری و تشخیص زود هنگام بیماریها، سیستم بهداشتی به دو هدف عمده افزایش کمیت زندگی و افزایش امید به زندگی دست خواهد یافت.

مدیر سلامت جمعیت، خانواده و مدارس معاونت بهداشت دانشگاه نیز در این کارگاه ضمن اشاره به اینکه دانشگاه علوم پزشکی مشهد در اجرای برنامه های تحول نظام سلامت در کشور پیشرو بوده است،گفت : سرآغاز طرح تحول سلامت با فرمایشات مقام معظم رهبری مبنی بر تاکید بر کاهش درد و رنج و هزینه درمان بیماران و خانواده های ایشان بوده است. 

دکتر حامد قضاوی با تاکید بر این موضوع گفت: بیماریهای غیرواگیر همانند دیابت و سرطانها، روح و روان خانواده ها را تحت تاثیر قرار می دهند.

وی در ادامه به چالش های پیش روی بهداشت در زمان اجرای طرح تحول نظام سلامت اشاره نمود و گفت : معکوس شدن جمعیت، بالا بودن آسیب های اجتماعی و بحران های بیماریهای غیرواگیر که بالاترین درصد بار بیماری ها را به خود اختصاص داده اند در راس این چالش ها قرار دارند.

وی اظهار داشت : تغییر سیمای بیماری و مرگ در کشور، باعث شد برنامه ملی تحول سلامت به عنوان یک طرح بسیار پربرکت برای بیماران و سیستم بهداشتی در سال 93 در کشور اجرا شود.

دکتر قضاوي افزود: این طرح شامل 15 برنامه و10 برنامه پشتیبان بوده و نظر به اهمیت بیماریهای غیر واگیر، برنامه دوم پشتیبان این طرح به برنامه های پیشگیری و کنترل عوامل خطر و بیماریهای غیرواگیر اختصاص یافته است.

مدیر گروه سلامت جمعیت، خانواده و مدارس معاونت بهداشت تصریح نمود : بیماریهای غیرواگیر در کل دنیا 53 درصد از بیماری ها را تشکیل می دهد.

وی افزود: از 38 میلیون مرگی که در اثر بیماری های غیرواگیر در جهان رخ می دهد 80 درصد مربوط به کشورهای در حال توسعه یا جهان سوم است.

دکتر حامد قضاوی خاطر نشان کرد: پایه پیشگیری از بیماری های غیرواگیر، کنترل عوامل خطر آن است.

 وی با تشبیه بیماری های غیرواگیر به یک درخت افزود: بیماریهای تنفسی مزمن، بیماریهای روانی، آسیب ها، بیماری های قلبی و عروقی، سرطان ها، میوه های مسموم این درخت هستند و ریشه های آن با مصرف الکل، دخانیات، رژیم غذایی ناسالم و کم تحرکی، تغذیه می گردند.

وی تاکید نمود : هر چه ریشه ها ی درخت قوی تر باشند میوه ها، مسموم تر خواهند بود و اثرات نامطلوب وسیع تری خواهند داشت.

مدیر سلامت جمعیت، خانواده و مدارس معاونت بهداشت دانشگاه با اشاره به آمارهای سازمان جهانی بهداشت در سال 2011 تصریح نمود : وضعیت ایران در جایگاه نامطلوبی قرار دارد.

وی افزود: 20درصد جمعیت کشور فشار خون ، 48 درصد چاقی و افزایش وزن،  28درصد کلسترول بالا ، 12درصد مصرف دخانیات ، 43 درصد دچار کم تحرکی و 88 درصد رژیم غذایی ناسالم دارند.

 وی اهداف سازمان جهانی بهداشت را در راستای اهداف توسعه پایدار برشمرد و خاطر نشان کرد : در راستای اهداف تعیین شده تا سال  2030 بسته ضروری برای بیماریهای غیرواگیر دیابت، فشار خون، سرطان و بیماریهای مزمن تنفسی در قالب خدمات نوین سلامت در کشور اجرا خواهد شد که امید است بتوانیم خدمات مطلوب تری را به مردم ارائه دهیم.

وی در پایان بر لزوم آموزش آبشاری به کلیه پرسنل شاغل در سطوح محیطی تاکید نمود.

گفتنی است این همایش سه روزه در راستای ارتقاي آگاهی و توانمندسازی کارکنان حوزه بهداشت با همت معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی مشهد در محل هتل ثامن در حال برگزاري است و موضوعات متعدد خطر سنجی بیماریهای قلبی عروقی، عوامل و تشخیص زود هنگام سرطان های پستان و سرویکس و موضوعات متعدد دیگر مورد بحث و گفتگو قرار خواهدگرفت.

باتشکر از حسن توجه شما به پایگاه خبری وبدا، خواهشمند است نظرات، انتقادات و پیشنهادهای خود را در مورد متن منتشر شده ارسال فرمایید.
پیام های ارسالی پس از بررسی منتشرخواهد شد.