اجرای برنامه کنترل و پیشگیری از سرطان در وزارت بهداشت

  • PDF

هر سال در دنیا 14 میلیون نفر و در ایران حدود 100 هزار نفر به سرطان مبتلا می شوند و سالانه در دنیا 80 میلیون نفر و در ایران بین 30 تا 40 هزار نفر بر اثر سرطان، جان خود را از دست می دهند و این روند رو به افزایش است.

به گزارش وب دا، از حدود 8 هزار میلیارد تومانی که هر سال در حوزه دارو توسط دولت هزینه می شود، حدود یک هزار و 500 میلیارد تومان در حوزه داروهای بیماران سرطانی صرف می شود بنابراین لازم است که به سمت پیشگیری و تشخیص زودهنگام حرکت کنیم.
عوامل خطر سرطان شامل عوامل رفتاری مانند مصرف سیگار و عدم تحرک و نیز عوامل محیطی مانند آلودگی هوا است بنابراین  وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی دو استراتژی را برای مقابله با این خطرها انتخاب  نموده است.
مردم ایران سالانه 10 هزار میلیارد تومان پول می دهند که زودتر جان خود را بر اثر مصرف دخانیات از دست بدهند و هر سال حدود 50 تا 60 هزار مرگ در کشور، مرتبط با دخانیات است.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مشهد اظهار داشت: بر همین اساس همزمان با هفته پیشگیری از سرطان، پویش ملی مبارزه با سرطان در مناطق زیر پوشش دانشگاه علوم پزشکی مشهد در حال اجراست.  

دکتر بهرامی خاطر نشان کرد: این برنامه با هدف کاهش بروز و مرگ و میر ناشی از سرطان و بهبود کیفیت زندگی بیماران مبتلا به سرطان، افزایش آگاهی و جلب مشارکت مردم در خصوص قابل پیشگیری بودن سرطان، اصلاح باورهای نادرست مردم در خصوص سرطان از جمله درمان ناپذیر بودن آن، جلب مشارکت سیاستگذاران و مجریان سلامت(درون و برون بخشی) در کنترل عوامل خطر سرطان یکم تا هفتم بهمن همزمان با سراسر کشور در مناطق زیر پوشش دانشگاه علوم پزشکی مشهد اجرا می شود.

وی افزود:مردم به ویژه نوجوانان و جوانان، بیماران و خانواده ها، سیاستگذاران و مجریان خارج از حوزه سلامت، سیاستگذاران و مجریان حوزه سلامت از جمله گروه های هدف این برنامه به شمار می رود.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مشهد تاکید کرد: پویش ملی مبارزه با سرطان از سال 92 در دانشگاه های علوم پزشکی سراسر کشور آغاز شده اما برای کنترل و پیشگیری از بیماری های غیرواگیر از جمله سرطان، نیازمند توسعه همکاری های بخشی و بین بخشی هستیم.

باتشکر از حسن توجه شما به پایگاه خبری وبدا، خواهشمند است نظرات، انتقادات و پیشنهادهای خود را در مورد متن منتشر شده ارسال فرمایید.
پیام های ارسالی پس از بررسی منتشرخواهد شد.


آخرین اخبار