فشار خون بالا و سکته های قلبی و مغزی مهمترین علت مرگ و میر

  • PDF

رییس گروه بیماریهای غیرواگیر معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی مشهد از آغاز برنامه ادغام خدمات پیشگیری و کنترل عوامل خطر بیماریهای غیرواگیر در قالب خدمات نوین سلامت  در مناطق زیر پوشش خبر داد.

 به گزارش وب دا، دکتر بابک اقبالی در کارگاه آموزشی ادغام خدمات پیشگیری و کنترل عوامل خطر بیماریهای غیرواگیر در قالب خدمات نوین سلامت اظهار داشت: این برنامه با هدف کاهش 25 درصدی خطر مرگ زودرس ناشی از بیماریهای قلبی عروقی، سرطان، دیابت و بیماریهای مزمن ریوی در مناطق تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی مشهد اجرا می شود.

وی، ضمن اشاره به اینکه مرگ و میر ناشی از بیماریهای غیرواگیر در جهان حدود 65 درصد و در ایران حدود 70 درصد است  گفت: بیماری های قلبی و عروقی مهمترین عامل مرگ و میر در دنیا و همچنین در ایران، به شمار می رود.

وی با تاکید بر اینکه مراقبت ادغام یافته دیابت، فشار خون بالا، اختلال چربی های خون و چاقی می تواند گام موثری در پیشگیری از ابتلا به بیماریهای قلبی و عروقی و بروز سکته های قلبی و مغزی ناشی از آن باشد اظهار داشت: برای پیشگیری از سکته های قلبی و سکته های مغزی، تصمیم گیری درباره شروع مداخلات پیشگیرانه و درمان برای گروههای در معرض خطر بالا باید بر اساس تخمین میزان خطر ده ساله وقوع سکته های قلبی و عروقی صورت گیرد.

وی خاطر نشان کرد: خطر سنجی سکته های قلبی و عروقی بر اساس نمودارهای طراحی شده و متغیرهای قابل اندازه گیری محاسبه می شود.

 دکتر اقبالی سن، جنس، میزان فشار خون سیستولیک، وضعیت مصرف دخانیات، ابتلا به بیماری دیابت و میزان کلسترول خون را از جمله این متغیرها برشمرد.

رییس گروه بیماریهای غیر واگیر معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی مشهد، افراد بالای 30 سال را جمعیت هدف انجام برنامه خطر سنجی بیماریهای قلبی عروقی ذکر نمود.

وی ابتلا به فشار خون بالا و دیابت، سابقه خانوادگی بیماریهای دیابت، نارسایی کلیه و بیماری زودرس قلبی و عروقی در بستگان درجه یک، استعمال دخانیات، مصرف الکل، اندازه دور شکم بیشتر و یا مساوی 90 سانتی متر و سن 40 سال و بالاتر را از عوامل خطری برشمرد که افراد بالای 30 سال چنانچه حداقل یک عامل خطر آن را داشته باشند باید مورد خطر سنجی قرار گیرند.

باتشکر از حسن توجه شما به پایگاه خبری وبدا، خواهشمند است نظرات، انتقادات و پیشنهادهای خود را در مورد متن منتشر شده ارسال فرمایید.
پیام های ارسالی پس از بررسی منتشرخواهد شد.


آخرین اخبار