جلوگیری از هدر رفت منابع با اجرای نظام ارجاع

  • PDF

قائم مقام معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت: اجرای نظام ارجاع در سیستم سلامت کشور با کنترل تخصص گرایی، از هدر رفت منابع سیستم جلوگیری می کند.

به گزارش وب دا، دکتر سید کاظم فرهمند در پنل برگزار شده در نخستین کنفرانس ملی تحول و نوآوری سازمانی با رویکرد اقتصاد مقاومتی با عنوان پنل پزشک خانواده و نظام ارجاع ضمن تاکید بر ضرورت بهره وری، اقتصاد مقاومتی در نظام سلامت را مصداقی از بهره وری در سیستم سلامت کشور خواند و گفت: بهره وری، انتخاب هدف استراتژیک و رسیدن به اثر بخشی برنامه ریزی شده می باشد.

وی در ادامه ضمن اشاره به بند 2 ابلاغیه مقام معظم رهبری مبنی بر تقدم پیشگیری بر درمان اظهار داشت: به ازای هر یک دلار سرمایه گذاری در بخش پیشگیری و بهداشت هزینه ای معادل 7 دلار برگشت سرمایه برای سیستم اتفاق خواهد افتاد.

استفاده بهینه از منابع موجود راهی برای رسیدن به اقتصاد مقاومتی

عضو هیات علمی گروه پزشکی خانواده دانشگاه علوم پزشکی مشهد نیز در این پنل با تاکید براینکه استفاده بهینه از منابع موجود راهی برای رسیدن به اقتصاد مقاومتی است گفت: عملکرد نظام سلامت کشور برای رسیدن به اقتصاد مقاومتی باید به نحوی باشد که به جهت عدم وابستگی به بیگانگان تا حد امکان از منابع موجود استفاده شود.

دکتر محمد رضا مجدی خاطرنشان کرد: در اقتصاد سلامت تلاش بر این است که از منابع درست و بجا استفاده شود تا با افزایش بهره وری به ارتقاء سلامت جامعه دست یابیم .

عضو هیات علمی دانشگاه در ادامه با اشاره به گذر اپیدمیولوژیک و دموگرافیک جامعه که منجر به افزایش جمعیت شهری نسبت به روستایی همچنین تغییر سیمای سلامت جامعه از بیماریهای واگیر به غیر واگیر گردید، گفت: درحال حاضر برنامه ریزی در خصوص پیشگیری و کنترل بیماریهای غیر واگیر که با سبک زندگی جامعه ارتباط مستقیم دارد ضروری به نظر می رسد.

دکتر مجدی بالارفتن هزینه های درمانی و وابسته شدن به تکنولوژی را از موانع رسیدن به بهره وری سلامت ذکر نمود و گفت: راه برون رفت از این وضعیت برنامه پزشک خانواده و نظام ارجاع  است که خوشبختانه در برنامه های چهارم، پنجم و ششم توسعه کشور به آن پرداخته شده است.

« پرونده الکترونیک سلامت ابزاری جهت جلوگیری از هدر رفت هزینه ها و منابع»

دکتر باقرزاده مدیر کل بیمه سلامت ایرانیان استان خراسان رضوی نیز در این پنل ضمن اشاره به اینکه برنامه بیمه روستائیان 12 سال است در کشور اجرا می شود گفت: با استقرار پرونده الکترونیک سلامت در کشور و به صورت ویژه در دانشگاه علوم پزشکی مشهد، شاهد جلوگیری از هدر رفت هزینه ها و منابع در سیستم سلامت هستیم. دکتر باقرزاده در دسترس بودن اطلاعات و سوابق وضعیت سلامتی افراد را در پرونده الکترونیک راهی برای جلوگیری از دوباره کاری های احتمالی و کمک به روند درمان بیماران ذکر نمود.

 وی همچنین به اجرای برنامه های آموزشی و توجیهی جهت پزشکان شاغل در برنامه پزشک خانواده تاکید نمود.

«تعامل در بخش بهداشت و درمان راه رسیدن به اقتصاد سلامت راهموار می کند»

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی مشهد در این پنل اظهار داشت: موضوع اقتصاد سلامت از سالیان گذشته در دنیا مورد توجه بوده و در کشور ما نیز در سالهای اخیر مورد توجه قرار گرفته است.

 دکتر شاپور بدیعی با بیان اینکه هر اقدامی که در بخش بهداشت انجام می گیرد سرمایه گذاری بوده ولی در بخش درمان هزینه است، گفت: با توجه به این تفکر هزینه کرد در بخش بهداشت و پیشگیری آینده نگری بوده و در سیستم سلامت مقرون به صرفه می باشد.

وی در ادامه ضمن تاکید بر اینکه نگرشهای حوزه های بهداشت و درمان نباید محدود به حیطه تخصصی خودشان باشد گفت: مهمترین راه رسیدن به اقتصاد سلامت تعامل بین دو بخش بهداشت و درمان می باشد.

دکتر بدیعی در ادامه با اشاره به اینکه دانشگاه علوم پزشکی مشهد به لحاظ موقعیت مذهبی و وجود مرقد مطهر علی ابن موسی الرضا(ع) پذیرای جمعیتی سربار نزدیک به هفتصد و هفت هزار نفر بصورت روزانه شامل اتباع خارجی و زائر است گفت: بر این اساس نیاز به اتخاذ و اعمال برنامه های مدیریتی ویژه ای در دانشگاه علوم پزشکی مشهد احساس می شود که خوشبختانه با تعامل مطلوب بین دو حوزه بهداشت و درمان با مدیریت منابع و هزینه ها و یا بالاترین بهره وری اجرا می گردد.

 دکتر بدیعی در ادامه با مطلوب خواندن برنامه پزشک خانواده گفت: برنامه پزشک خانواده جزء معدود برنامه هایی است که علاوه بر آموزش و بهداشت و پیشگیری به درمان جامعه هم می پردازد.

« برنامه پزشک خانواده بر مبنای نظام ارجاع خدمات را ارائه می کند»

کارشناس مسئول پزشک خانواده معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی مشهد در این پنل گفت: برنامه پزشک خانواده بر مبنای نظام ارجاع به ارائه خدمات سلامتی می پردازد.

دکتر بهروز دهرآزما با بیان اینکه در حال حاضر 300 پزشک خانواده در سطح مناطق تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی مشهد به ارائه خدمت مشغولند گفت: همزمان با اجرای طرح تحول سلامت در کشور اقدامات ویژه ای در راستای بهبود و تقویت این برنامه لحاظ گردید.

 وی تجهیز 146 محل زیست پزشک در مراکز خدمات جامع سلامت، کاهش کسری پزشک از 35 درصد به 5 درصد، تعمیر و تجهیز مراکز خدمات جامع سلامت و خانه های بهداشت، طراحی و اجرای سامانه پرونده الکترونیک سلامت در سطح همه واحدهای ارائه دهنده خدمت، استقرار زیر ساخت الکترونیک و اتصال هزار و هفت واحد سلامت تابعه به شبکه اینترنت از طریق فناوری های مدرن و خرید 60 دستگاه یونیت دندانپزشکی و جذب بیش از 56 دندانپزشک خانواده جهت جمعیت مراکز جامع سلامت مجری برنامه پزشک خانواده را از اهم این اقدامات برشمرد.

 

 

 

 

باتشکر از حسن توجه شما به پایگاه خبری وبدا، خواهشمند است نظرات، انتقادات و پیشنهادهای خود را در مورد متن منتشر شده ارسال فرمایید.
پیام های ارسالی پس از بررسی منتشرخواهد شد.


آخرین اخبار