پیشگیری و مقابله با آسیب های اجتماعی جز با همراهی قشرهای تاثیر گذار قابل حل نیست

  • PDF

با حضور استاندار خراسان رضوی، جلسه ی کارگروه امنیت و سلامت غذایی استان برگزار شد. 

به گزارش وب دا، علی رضا رشیدیان در این نشست با اشاره به این که موضوع پیشگیری و مقابله با آسیب های اجتماعی همواره یکی از اولویت های دولت در کشور بوده و هست؛ گفت: تحقق این امر جز با همراهی و تعامل قشرهای تاثیر گذار دولتی و عمومی و استفاده از ظرفیت های مردمی قابل حل نیست.
وی افزود: برای دستیابی به جامعه ی سالم باید تمامی سازمان ها اعم از دولتی و عمومی نقش خود را به نحو مطلوب ایفا کنند.
استاندار خراسان رضوی خاطر نشان کرد: مشهد پایتخت فرهنگی جهان اسلام معرفی شده است و در این میان نقش تشکل های مردم نهاد و سایر سازمان ها به ویژه در حوزه سلامت و معرفی آن به دیگر مناطق جهان بسیار مهم و تاثیر گذار است.
رشیدیان با بیان اینکه پیشگیری مقدم بر درمان است، افزود: بروز بیماری های پوستی به ویژه سالک یکی از مشکلات نواحی حاشیه ی شهر مشهد به شمار می رود که اقدامات مطلوبی بر شناسایی کانون های آن و مقابله صورت گرفته است. 
وی تصریح کرد: اگر بهداشت، تمام تلاش خود را برای پیشگیری از این بیماری انجام دهند اما جمع آوری فاضلاب و آب های سطحی صورت نگیرد، نمی توان از این بیماری نیز پیشگیری مناسبی داشت.
 استاندار خراسان رضوی اظهار داشت: اقدامات مناسبی در راستای رفع مشکل فاضلاب در مناطق حاشیه ی شهر مشهد انجام شده است و تاکنون 100 کیلومتر در این مناطق عملیات بهسازی انجام شده است.
رشیدیان توانمند سازی بانوان و دختران در حاشیه ی شهر مشهد و افزایش خود مراقبتی را از جمله اقدامات مهم در این مناطق برشمرد.
وی ادامه داد: موضوع سلامت جسمانی و روانی مکمل یکدیگر هستند و سلامت روانی باید در کنار سلامت جسمانی مورد توجه قرار گیرد.
استاندار خراسان رضوی گفت: تاکنون اقدامات مناسبی در دانشگاه علوم پزشکی مشهد در این زمینه صورت گرفته است اما لازم است که دیگر سازمان ها و تشکل ها نیز در این مسئله ورود داشته باشند.
رشیدیان استاندارد سازی مواد غذایی را از دیگر محورهای مهمی برشمرد که باید به آن توجه داشت و اظهار کرد: این امر با سالم سازی محیط روستا و توانمند سازی روستائیان صورت می گیرد که باید به آن توجه داشت.
سید جواد حسینی معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری خراسان رضوی نیز در این نشست با تاکید بر لزوم افزایش مشارکت اجتماعی در حوزه های محتلف، به ویژه سلامت، اظهار داشت: امروزه سلامت صرفا به صحت جسم اطلاق نمی شود؛ بلکه سلامت روانی، اجتماعی و معنوی نیز مد نظر است.
وی به آمار سازمان بهداشت جهانی اشاره کرد و گفت: در موضوع سلامت، امور بهداشتی و درمانی تنها 25 درصد نقش دارند و 75 درصد دیگر آن به سایر عوامل مرتبط می شود.
معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری خراسان رضوی خاطر نشان کرد: به عنوان مثال ترافیک نقش مستقیمی با سلامت دارد که باید برای ساماندهی آن در راستای ارتقای سلامت جامعه تلاش کنیم.
حسینی ادامه داد: روزانه در مشهد شش میلیون  سفر درون شهری صورت می گیرد که  ترافیک، استرس، آلودگی های جوی و صوتی از آسیب های ترافیک است که مستقیم بر سلامت انسان ها تاثیر دارد.
 وی تصریح کرد: نگاه به ترافیک باید عوض شود و کاهش سفر های درون شهری در دستور کار دستگاه های اجرایی قرار گیرد.
معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری خراسان رضوی افزود: از این رو و با هدف افزایش سلامت باید بتوانیم مشارکت مردم و دستگاه های اجرایی را  درامر سلامت ارتقا دهیم. 
حسینی به تشریح عوامل موثر بر سلامت اجتماعی پرداخت و گفت: مولفه های تحقق این مهم شامل: مشارکت اجتماعی، انسجام اجتماعی، ارجحیت دادن تعلق اجتماعی بر تملک اجتماعی، شکوفایی اجتماعی، انطباق پذیری و پذیرش اجتماعی می باشد.
وی بر لزوم ارتقا مشارکت اجتماعی در امر سلامت به منظور تغییر سبک زندگی تاکید کرد و گفت: باید به تمامی ابعاد سلامت و به ویژه سلامت اجتماعی و معنوی توجه شود.
معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری خراسان رضوی خاطر نشان کرد: ارتقا شاخص های سلامت، تامین تجهیزات و امکانات بهداشتی و درمانی، تامین نیروهای انسانی بومی و متخصص، مشارکت نظامند مردم و دستگاه های اجرایی، استفاده از ظرفیت خیران در این حوزه باید مورد توجه قرار گیرد.
گفتنی است؛ کتاب سلامت یاران که به تدوین دکتر غلامحسین خدایی و جمعی از همکاران رسیده است، در پایان این جلسه رونمایی شد.

 

 

 

 

باتشکر از حسن توجه شما به پایگاه خبری وبدا، خواهشمند است نظرات، انتقادات و پیشنهادهای خود را در مورد متن منتشر شده ارسال فرمایید.
پیام های ارسالی پس از بررسی منتشرخواهد شد.


آخرین اخبار

IMAGE
سیاره زمین را فراموش نکنیم! ( دوشنبه, 03 ارديبهشت 1397 )