بیش از یک سوم مرگ ها در کشور ناشی از بیماریهای قلبی و عروقی است

  • PDF

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی مشهد اظهار داشت: بیش از یک سوم مرگ و میرها در کشور به علت بیماریهای قلبی و عروقی رخ می دهد.

به گزارش وب دا، دکتر حمیدرضا بهرامی گفت : پرداختن به غربالگری و مراقبت این دسته از بیماریها از هزینه های گزافی که در بخش درمان صرف خواهد شد جلوگیری می کند.

دکتر حمیدرضا بهرامی اظهار داشت :فعالیت بدنی ناکافی، مصرف دخانیات، اضافه وزن و چاقی، فشار خون بالا و کلسترول بالا از جمله عوامل خطری هستند که افراد را برای ابتلا  به بیماری های قلبی و عروقی مستعد می کند.

وی خاطر نشان کرد: با تغییر شیوه زندگی شامل تغذیه مناسب، تحرک بدنی کافی، عدم مصرف دخانیات و کنترل وزن می توان حداقل 80 درصد بیماریهای قلبی عروقی و 80 درصد دیابت نوع 2 و یک سوم سرطان ها را کاهش داد.

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی مشهد بیان داشت : با تغییرات دموگرافیک و اپیدمیولوژیک که در جامعه بوجود آمده با تغییر سیمای بیماریها از بیماریهای واگیر به سمت بیماریهای غیرواگیر مواجهیم.

وی اظهار داشت : بیماریهای غیرواگیر از مسائل اساسی جامعه بوده و بیشترین بار را بیماریهای غیرواگیر به خود اختصاص داده است.

دکتر بهرامی افزود : همزمان با شروع طرح تحول سلامت در کشور، معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی مشهد با افزودن 10 مرکز و 180 پایگاه خدمات جامع سلامت و جذب 2 هزار نیرو به ارائه خدمات فعال مراقبتی و بهداشتی با تاکید بر کنترل بیماریهای غیرواگیر پرداخته است.

وی همچنین با اشاره به استقرار سامانه پرونده الکترونیک سلامت که به طور اختصاصی و ویژه در حوزه بهداشت دانشگاه با عنوان سامانه سینا به آن پرداخته شده است، اظهار امیدواری کرد این سامانه بتواند با ارتباطی که با بخش خصوصی ارائه کننده خدمات سلامت برقرار خواهد کرد به ارتقاء سطح سلامت جامعه کمک نمايد.

باتشکر از حسن توجه شما به پایگاه خبری وبدا، خواهشمند است نظرات، انتقادات و پیشنهادهای خود را در مورد متن منتشر شده ارسال فرمایید.
پیام های ارسالی پس از بررسی منتشرخواهد شد.


آخرین اخبار