ثبت و طبقه بندی علل مرگ ومیر از پیشروترین نظام های ثبتی در کشور

  • PDF

مدیر توسعه شبکه و ارتقاء سلامت معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی مشهد با اشاره به اینکه نظام ثبت و طبقه بندی علل مرگ و میر از پیشروترین نظام های ثبتی در کشور است اظهار داشت: این برنامه در استان خراسان رضوی از سال 1380 اجرایی شده است.

به گزارش وب دا، دکترمحمد حسن درخشان در حاشیه نشست استانی تعیین علل مرگ و میر براساس قوانین بین المللی بیماری ها براساس ICD10 خاطر نشان کرد: اطلاعات دقیق و به هنگام یکی از اصلی ترین پیش نیازهای انجام برنامه ریزی و اولویت بندی خدمات سلامت به شمار می رود.

 وی افزود: اطلاعات مرگ و میر و ترکیب سیمای علتی منجر به فوت در جمعیت تحت پوشش از مهمترین شاخص ها در شناسایی عوامل خطر و محاسبه بار بیماری های ناشی از آن می باشد.

 مدیر توسعه شبکه وارتقاء سلامت معاونت بهداشت  اظهار امیدواری کرد: با اجرای صحیح برنامه و پیگیری آن شاهد ارتقاء کمی و کیفی نظام ثبت و طبقه بندی علل  مرگ و میر باشیم.

گفتنی است: نشست تعیین علل مرگ و میر براساس قوانین بین المللی بیماری ها براساسICD10  با حضور کارشناسان آمار و مسئولین ثبت نظام مرگ و میر شهرستان های تابعه دانشگاه علوم پزشکی مشهد و مسئولین برنامه ثبت و طبقه بندی مرگ و میر دانشگاه /دانشکده های علوم پزشکی گناباد، سبزوار، تربت حیدریه، تربت جام و نیشابور، با هدف آموزش و توانمند سازی مسئولین برنامه در زمینه ثبت صحیح علل زمینه ای مرگ و میر و کد گذاری آن به مدت 3 روز در محل هتل ثامن مشهد برگزار شد. 

 

باتشکر از حسن توجه شما به پایگاه خبری وبدا، خواهشمند است نظرات، انتقادات و پیشنهادهای خود را در مورد متن منتشر شده ارسال فرمایید.
پیام های ارسالی پس از بررسی منتشرخواهد شد.


آخرین اخبار